Hrustljava riba pečena v pečici

slava  

član od: 17.9.2007

sporočila: 34

tema odprta - 23. maj 2010 16:07 | ogledi: 121.677 | odgovori: 18

Ali mi lahko nekdo pove, kako v pečici speči ribo z hrustljavo kožico (postrv)? Moj postopek: Ribe operem, začinim in pečem na 220C cca. 25 minut. In skorja je popolnoma gumijasta, poskusila sem tudi pred prečenjem preliti z vročo maščobo in pride ravno tako gumijasto. Ali ima kdo kakšen nasvet? Za pomoč se najlepše zahvaljujem.

slava

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

23. maj 2010 17:59

Slava, temperaturo imaš pravo, pečeš pa predolgo časa. Pravilo je, da se 5 cm visok kos ribe (ali cela riba, ne da je oblečena v sol ali kakšno testo), peče ali kuha 10 minut. To na stran, če hočeš hrustljavo skorjo, jo namaži z malo stopljenega masla. Vmes samo enkrat obrni.

Vanja

slava  

član od: 17.9.2007

sporočila: 34

23. maj 2010 18:58

Hvala za nasvet. Bom naslednjič poskusila. Samo nisem najbolje razumela. 10 minut peke za 1 stran in še 10 minut za drugo stran? Menda nisi mislila za vse skupaj 10 minut? Ker jaz sem pekla cca 25 (morda kakšno minuto več) minut brez obračanja. Mislim, da je moj čas pečenja res predolg, ker je bila riba preveč "suha", in nič sočna. Naslednjič bom poskusila po tvoje. Hvala za nasvet in lep pozdrav. slava

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

23. maj 2010 19:24

Slava, Izmeri, kako debela (visoka) je riba na najdebelejšem delu, seveda, ko leži plosko na krožniku. Če ima file 2,5 cm, bo riba pečena v 5 minutah, če je riba debela 5 cm, po pečena (ali skuhana) v 10 minutah. To je z obračanjem vred ali skupni čas.

Aja, če pa delate tuno sašimi kvalitete, zadostuje 30 sekund na hudo vročem ognju na stran. Tako je sredica fantastično surova.

Vanja

slava  

član od: 17.9.2007

sporočila: 34

23. maj 2010 20:17

hvala, najlepša hvala za izčrpen odgovor. Lepo si mi razložila, naslednjič bom sigurno tako naredila. Hvala za pomoč in lp. slava

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15147

24. maj 2010 9:41

Pozdravljena, jaz ribe pečem po sledečem postopku: ribe posolim, pokapam z limoninim sokom, v notranjost pa dam košček masla, 1 strok česna in peteršiljev list. Ribo z papirnato brisačko popivnam in dam na segret pekač, kjer sem stopila olivno olje in maslo. Pečem na rosfrei pekaču najprej 10 min pri 200 nato še 10-15 min pri 180 stopinj - ventilacijska pečica. Riba se fino speče in ni suha. Odvisno pa tudi od velikosti. Če se predolgo peče se preveč izsuši. Če pa bi radi tiste hrustljave postrvi kot jih dobiš v gostilnah pa vam priporočam, da jo spečete v ponvi in sicer na olivnem olju, ki mu dodate košček masla. Na vsaki strani cca 10 min in riba bo dobila tisto hrustljavo kožico.

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

24. maj 2010 11:20

ce zelis res hrustljavo kozo, potem naredi tako- ribo zelo temeljito osusi. Zelo mocno razgrej teflonsko ponev ali zar ponev in ribo opeci na vsaki strani (zelo hitro se koza lepo zapece). Potem jo daj v ogreto pecico in do konca speci v pecici, pri tem pa upostevaj Vanjina navodila. Tako bo pecena ravno prav. fresh

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

24. maj 2010 13:00

Splošno znano je, da peka v pečici ponavadi ne daje neke ekstra zapečene kožice pri ribah. Zato sam ponavadi sledeč temu cilju rib ne delam v pečici ampak v ponvi na plinu. Tam res lahko kvalitetno zapečeš. V pečici pečem predvsem večje ribe , ki jih je potrebno peči dlje časa, ponavdi to kombiniram s krompirjem, zelenjavo ,itd, pač stvar okusa in želja. In pri tem vem, da ne bom dobil hrustljavo zapečeno ribo. Je tako bolj kuhana, kot pečena. Sej nekaj se da pomagati z ventilatorsko stopnjo peke ampak tudi to ni isto, kot dobro zapečena na plinu. In tukaj skoraj ni več kaj dodati z moje strani, seveda. lp hedonist

atic  

član od: 19.8.2005

sporočila: 218

24. maj 2010 23:46

nisem še poskusila, vendar prijateljica speče zelo dobre ribe v pečici s pomočjo žara. Kar nekajkrat se na ta način že spekla perutničke, ražnjiče, na spodnji pekač pa sem namestila krhlje krompiraj, ki sem ga prej 10 minut kuhala v vodi. Na koncu sem tudi krompir postavila pod žar in v nekaj minutah je postal hrustljavo zapečen. Imam novejšo pečico Gorenje in žar je res kvaliteten, vendar vedno pečem na 200 stop. C in ne na 240, kot je gril programiran. Rešetke dam na predzadnje nosilce, ker imam rada, da se meso dlje časa počasi peče in je meso dobro zapečeno. V kratkem bom na ta način spekla ribe in vam o izkušnjah poročam. atic

ninolina  

član od: 25.5.2010

sporočila: 4

25. maj 2010 13:18

Jaz naredim takole: - ko mariniram ribo (oljčno olje, začimbe...) dodam malce moke, ali pa ščepec na kožo in razmažem, da se dobro zmeša z oljem. (Moke res ni teba dati veliko ščepec ali dva) - v pečici segrejem olje "na delovno temperaturo" in položim ribo na vrelo olje ter jo malo prelijem z njim. Meni se kožica zelo lepo rjavo zapeče. ninolina

booris  

član od: 11.11.2004

sporočila: 315

26. maj 2010 0:35

Za zapečeno kožico je zakon žar. Za peko v pečici se strinjam s Hedonistom, razen če pečica ne premore posebnega programa za peko rib. Zapeče jih od zgoraj z ventilatorjem. Sam rib v pečici nikoli ne obračam, saj pečica zmore zapeči in od spodaj in od zgoraj. Enkrat vmes je treba spremeniti program. Vsako obračanje je kritično. Pri mojih pečenih ribah ni nikoli ne masla ne moke. Oljčno olje, česen in peteršilj, morda še kakšna začimba, na primer rožmarin. Se pa sprašujem, zakaj toliko truda okoli hrustljavo zapečene kožice!? V svoji praksi sem med ostanki na krožnikih poleg ribjih srti v vsaj 80 odstotkih našel tudi kožo ribe, pa naj je bila zapečena tako ali drugače. Prijazen pozdrav! booris

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti