Rizi bizi

Dobrojedka  

član od: 11.4.2010

sporočila: 282

tema odprta - 23. maj 2010 14:34 | ogledi: 37.649 | odgovori: 12

Ali bi mi katera od primork oz. tistih, ki se spoznate na italijansko kuhinjo zaupala recept za rizi bizi? Mojemu očetu ga je kuhala mama in ne more ga pozabiti, a riž z grahom, ki ga pripravljamo, ni zadosti dober približek. Hvala!

Dobrojedka

Jerneja USA  

član od: 24.11.2006

sporočila: 812

23. maj 2010 16:24

Tale se mi zdi zelo v redu recept za Risi e bisi. Upam, da ti gre anglescina (nisem hotela dati recepta v italijanscini) http://italianfood.about.com/od/vegetarianrisotti/r/blr079

 

Zelo vazen je tip riza, se mi zdi Arborio najboljsi in pa seveda da na koncu riz ni suh. Dodatek surovega masla in Parmiggiana ja pa sploh nujen. Seveda, kot pise, je jed najboljsa s sveze nabranim grahom.

Veliko uspeha in porocaj, ce kaj ni jasno pa vprasaj.

Jerneja USA

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

23. maj 2010 18:24

Dobrojedka ( dobro došla ), bojim se da tu ni izhoda, verjetno je kaj takega kot s kofetom mlakarja ( poslušaj do konca ):

http://www.youtube.com/watch?v=6p1yElKf1D8

Vsi cenimo jedi od doma, domače, to so tiste, ki po kakšnih objektivnih kriterijih, ( morda ) niti niso bile bog ve kaj, ampak, to je mama pripravljala, pa je bilo tolk fajn...........

Poskusi par receptov, pa naj se sam odloči, kateri rizi bizi mu je najbolj všeč.

ežoj

Dobrojedka  

član od: 11.4.2010

sporočila: 282

23. maj 2010 20:07

Hvala obema!! Jerneja, tale recept mi je všeč. Babica ga najbrž ni delala na tako sofisticiran način, ampak mislim, da bo ključ res v maslu (ki ga ati tudi sicer obožuje). Ežoj, tole je pa res dobrodošlica! S pesmijo si mi privabil solze v oči. Glede okusa hrane imaš gotovo prav, bom pa poskusila, dokler je atiju še do takšne hrane in mu še nekaj pomeni. Dobrojedka

neznan uporabnik

24. maj 2010 8:19

Bistvo je v svežem grahu. So tisti grahki lepo napeti, svetijo se na prav poseben, svež način..dišijo po svežem, okus imajo po svežem.. In putrček, seveda. Pri nas rizibizi iz konzerviranega graha sploh ne delamo, da si ne pokvarimo okusa. japaja

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

24. maj 2010 12:39

Riz- arborio ali carnaroli (ceprav dvomim, da ga je babica imela na razpolago). Grah, kvecjemu zamrznjen (in nikakor iz konzerve) in ga dodati zamrznjenega tik pred koncem kuhanja. Ce je izgubil svojo lepo sfericnost, potem je slo narobe in je kuhan predolgo. Sama sem zelo dolgo potrebovala, da sem replicirala riz moje babice in sicer ga je navadno kuhala z dodatkom ene manjse cebule, ki jo je pretaknila z nekaj klincki, slisim, da so babice to redno pocele, tako, da velja preveriti, ce ni tisti okus ravno od tega prisel. fresh

Dobrojedka  

član od: 11.4.2010

sporočila: 282

24. maj 2010 17:17

Zanimiva ideja, fresh, bom vprašala atija in tudi preizkusila. Hvala! Dobrojedka

našamama  

član od: 13.10.2009

sporočila: 10

24. maj 2010 18:21

Moja mama je priravljala riži-biži takole:prepražila je majhno čebulo,bodala zvež grah,zalila z vodo in dušila par mimut,dodala riž,zalila s toplo vodo in kuhala 15 min.. Na koncu je dodala maslo-malo,peteršilj-svež.Seveda je vse tudi solila,že prej.Bil je odličen! našamama

Dobrojedka  

član od: 11.4.2010

sporočila: 282

6. jun 2010 22:35

Danes sem ga naredila po receptu z Jernejinega linka. Meni se še zmeraj ni zdel čisto pravi (res pa je, da nisem imela tako veliko graha). Ampak - presenečenje - ati je rekel, da ne bi mogel biti boljši! Še enkrat hvala vsem, ki ste se trudili z mano. Dobrojedka

gita3  

član od: 4.6.2010

sporočila: 7

7. jun 2010 22:54

Moj recept pa je čisto preprost. Na olju prepražim čebulo, ko ta malo porumeni, dodam riž, ga malo podušim, da postekleni, dodam zmrznjen grah, včasih tudi korenček, zalijem z vodo, dodam jušno kocko, premešam in pokrijem ter kuham na malem ognju okoli 23 min. gita3

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

7. jun 2010 23:08

gita tretja, ( relativno nova, dobrodošla ), a nič ne meriš riž ali vodo ali oboje?

ežoj

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti