Slatko iz jagod

sabrina  

član od: 31.8.2001

sporočila: 213

tema odprta - 13. maj 2010 22:39 | ogledi: 7.776 | odgovori: 33

Rada bi naredila slatko iz jagod, seveda kasneje tudi iz kakšnega drugega sadja, pa bi prosila vse, ki ste to že delali, kako se naredi. V receptih sem prebrala, da iz sladkorja in vode skuhaš gosti sirup in v to daš očiščeno in osušeno sadje ter kuhaš. Lahko pa daš plast sladkorja in sadja, dokler ne porabiš vseh sestavin, to pustiš čez noč in naslednji dan skuhaš. Zanima pa me, koliko časa kuhaš npr. sladkorni sirup in potem vse skupaj s sadjem? Lepo prosim za kakšen preiskušen recept.

Hvala vsem.

asimetra  

član od: 2.1.2008

sporočila: 173

13. maj 2010 22:52

Jaz bi bila tudi vesela recepta za slatko. Ati ga obožuje pa ga jaz ne znam (še) narediti. Hvala:) asimetra

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

13. maj 2010 22:52

jaz pa vesela recepta za sladko ;) bannanna_v_slo ;)

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

13. maj 2010 22:52

ali je to po angleško "curd"? bannanna_v_slo ;)

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

14. maj 2010 7:30

Sladko iz jagod:

1,8 kg drobnih jagod

1,8 kg sladkorja

sok 1 limone

 

Jagode operemo, osušimo in odstranimo peclje. Damo jih v nekovinsko skledo, jih potresemo s sladkorjem, pokrijemo in pustimo stati čez noč.

Vsebino sklede pretresemo v posodo za vkuhavanje in dodamo limonin sok. Zavremo in pri zmernem ognju kuhamo še 5 minut. Prelijemo nazaj v skledo in pustimo stati še 24 ur.

Zmes znova prelijemo v posodo za vkuhavanje in kuhamo na močnem ognju 20 - 25 minut oz. dokler se sirup ne zgosti. Počakamo, da se nekoliko ohladi in da se jagode enakomerno porazdelijo po sirupu. Nalijemo v pogrete in sterilizirane kozarce do 3 mm pod robom. Kozarce zapremo in označimo.

Količine zadostujejo za 2,25 kg sladkega.

Iz knjige E. L. Ortiz, Dobrote iz shrambe

 

Po tem receptu sem že sama delala in je v redu.

Atina

Katarina K  

član od: 5.7.2008

sporočila: 2741

14. maj 2010 8:02

sladko od slive, lahko se naredi tudi iz jagod, jaz sem naredila iz gozdnih jagod. slive daš v vodo + citronska kislina ( dve vrečki) gašeno apno ( kalcijev bikarbonat) 1 dcl v vodo + slive( vodo kjer so bile namočene z citronsko kislino zavržeš) To naj stoji 30-45min slive vzameš ven in jih lepo počasi opereš na 1kg sliv/ 800g sladkorja sladkorju dodaš malo vode, da se zmoči,daš na ogenj in ko začne malo malo rumenet dodaš slive. Ob tem nastaja pena, ki jo pobiraš z žlico dol in jo zavržeš. na tričetrt, ko je narejeno na kolute narežeš limono in dodaš v mes. Upam, da ni prehudo napisano, no jaz sem se znašla. ne se bat za kalcijev bikarbonat, smo vsi preživeli, čeprav me je sprva zvilo. če vam ne odgovarja, so pa zgoraj že napisali recepte brez tega. Katarina K http://katarinaktorteprisalmoneli.blogspot.com/ http://katarinak.moj-album.com/

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

14. maj 2010 9:21

Zelo dobro je sladko iz sliv, v katere daš namesto koščice mandelj.

 

Odlično je tudi iz kutin, pa lubenice ...

 

Ob teh običajih, ko ti ponudijo slatko, je včasih hecno, ko se kdo sili in sili, da bi pojedel več žličk, ker ne ve, da se iz skodelice, v kateri ga postrežejo, poje le ena žlička, spije kozarec vode, in gre potem tasa z žličkami dalje...

Je pa res, da jaz lahko pojem tudi pol manjšega "tegla" naenkrat, sploh tega s slivami in mandlji.

Mamamia

mamamia

Katarina K  

član od: 5.7.2008

sporočila: 2741

14. maj 2010 10:03

mamamia je napisal/a:

Zelo dobro je sladko iz sliv, v katere daš namesto koščice mandelj.

 

Odlično je tudi iz kutin, pa lubenice ...

 

Ob teh običajih, ko ti ponudijo slatko, je včasih hecno, ko se kdo sili in sili, da bi pojedel več žličk, ker ne ve, da se iz skodelice, v kateri ga postrežejo, poje le ena žlička, spije kozarec vode, in gre potem tasa z žličkami dalje...

Je pa res, da jaz lahko pojem tudi pol manjšega "tegla" naenkrat, sploh tega s slivami in mandlji.

Mamamia

mamamia
Je pravu moj tata, da so meli enega na obisku in je jedu, jedu, jedu, pa je na koncu tegle reku, žao mi je, ne mogu više. No jaz sem pa zmazala v enem tednu ta veliko teglo z sladkim od češenj. P.s. nisem vedla, da sem že noseča z ta starejšim sinom Katarina K http://katarinaktorteprisalmoneli.blogspot.com/ http://katarinak.moj-album.com/

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti