Slatko iz jagod

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

14. maj 2010 10:10

Slive in marelice so za moj okus najboljše za slatko, ker gre za sadež, ki ima veliko sladkorja in manjši delež vode. Meni se nekako zdi škoda zgoščetvati sadje z veliko vode v sirup in slatko (ali pa sem samo malo "ohrna"). Jaz sem hvaležna odjemalka slatkog pri svojem srbskem delu plemena, sama pa se tega še nisem lotila. Vendelina jr.

sabrina  

član od: 31.8.2001

sporočila: 213

14. maj 2010 15:01

Pa slive moraš dati v gašeno apno? Brez tega ne bi uspelo slatko? Pa še to me zanima, če daš vso sadje, iz katerega delaš slatko, z lupino? Večje sadeže kot npr. marelice, slive ... narežeš na manjše koščke ali samo na polovico? Vsem lepa hvala za odgovore.

Katarina K  

član od: 5.7.2008

sporočila: 2741

14. maj 2010 15:19

sabrina je napisal/a:
Pa slive moraš dati v gašeno apno? Brez tega ne bi uspelo slatko? Pa še to me zanima, če daš vso sadje, iz katerega delaš slatko, z lupino? Večje sadeže kot npr. marelice, slive ... narežeš na manjše koščke ali samo na polovico? Vsem lepa hvala za odgovore.
Nimam pojma, če je z gašenim apnom enako kot z kakim drugim receptom. najbrž mora bit kaka finta v tem gašenem apnu. Ko sem dobila recept me je najprej kar zvilo zaradi tega gašenega apna. pol sem pa tudi sama probala doma in ni blo nobene panike, ker se ga itak pol odstrani. ja sadje je z lupino, npr slive, pa jagode, češnje, marelice, fige. Ostalega pa še nisem jedla, tako, da ne vem. Kar sem jedla je blo z olupkom, me se itak pol zmehča, ni nobene panike. Katarina K http://katarinaktorteprisalmoneli.blogspot.com/ http://katarinak.moj-album.com/ Sporočilo je spremenil(a) Katarina K dne 14. 2010 15:20

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

14. maj 2010 15:23

Mi delamo iz sliv in marelic brez lupine, za čenjše je itak normalno, da se jih ne lupi, pri jagodah itak nimaš kaj lupit. Slive pustim cele, drugače mandlja ne spravim noter, sicer se pa sadje nareže na poljubne koščke. Kakor kdo.

Mamamia

mamamia

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

14. maj 2010 15:39

Gašeno apno, por Dios.... Moja kemija je iz srednje šole, ampak kalcijev bikarbonat je tole CaCO2, ergo ti soda bikarbona. Vendelina jr.

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

14. maj 2010 15:59

Soda bikarbona je NaHCO3, CaCO2 je kalcijev karbonat oziroma apnenec (na primer kreda), živo apno je kalcijev oksid (nastane iz karbonata, če ga segrevaš, da iz njega izhaja CO2); če živo apno zmešaš z vodo, nastane gašeno apno (kalcijev hidroksid, iz katerega z izhlapevanjem vode in reakcijo s CO2 iz zraka nastane nazaj apnenec). Tako nekako, če se prav spomnim (to so take bolj zidarske znanosti, čeprav se gašeno apno precej uporablja tudi v prehrambeni industriji). lp, proxima

sara.vidmar  

član od: 12.1.2005

sporočila: 654

14. maj 2010 16:01

Dajte malo povedat, v čem je vic tega slatkega. Mamaia in Katarina sta malo nakazali, ampak meni še vedno ni jasno. Hvalaaa! sara

Pitončica  

član od: 7.6.2005

sporočila: 1677

14. maj 2010 16:43

sara, slatko se kot ratluk v srbiji streže gostom, ko pridejo na obisk s kozarcem navadne ali gazirane hladne vode, potem sledi kava .... seveda ga ljudje mažejo tudi na kruh in še in še ... predvsem ga radi primerjajo ali nadomeščajo z marmeladami in džemi ...

fora apna je pa samo to, da se lažje olupijo slive ..

lp

Pitončica

Sporočilo je spremenil(a) Pitončica dne 14. 2010 22:37

Katarina K  

član od: 5.7.2008

sporočila: 2741

14. maj 2010 18:26

Pitončica je napisal/a:

sara, slatko se kot ratluk v srbiji streže gostom, ko pridejo na obisk s kozarcem navadne ali gazirane hladne vode, potem sledi kava .... seveda ga ljudje mažejo tudi na kruh in še in še ... predvsem ga radi primerjajo ali nadomeščajo z marmeladami in džemi ...

fora apna je pa samo to, da se lažje okupijo slive ..

lp

Pitončica
kaj pomeni okupijo? ker tudi mene zanima zakaj to apno, ker je veliko receptov tudi brez, ma dvomim, da je to to pol. ta recept ko sem ga jaz dobila je od mojih sorodnikov iz Srbije. Katarina K http://katarinaktorteprisalmoneli.blogspot.com/ http://katarinak.moj-album.com/

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti