Leča

ribaracarak  

član od: 3.4.2003

sporočila: 4309

tema odprta - 17. sep 2003 19:11 | ogledi: 14.769 | odgovori: 17

PROSIM KAKŠEN RECEPT ZA PRIPRAVO LEČE. NIKOLI JE ŠE NISEM JEDLA IN NIHČE V MOJI OKOLICI NE VE, KAKO SE TO PRIPRAVI (RAZEN MOŽA, KI JO JE PRIPRAVLJAL ŠE V JUGOVOJSKI - PRAVI, DA JE BILO GROZNO)

MENI JO JE PRIPOROČILA ZDRAVNICA, KER BAJE UGODNO VPLIVA NA URAVNAVANJE SLADKORJA V KRVI.

IrenaM  

član od: 23.9.2002

sporočila: 66

17. sep 2003 19:55

Leča je zelo uporabna in tudi okusna stročnica. Spomini vašega moža so zaradi posebnih pogojev morda razumljivi, a morda bo ob vaši kuhi mnenje tudi spremenil. V starih receptih piše, da se mora lečo namakati, a dejansko to ni potrebno, saj se zelo hitro skuha. Odlično se poda z vsakovrstno zelenjavo v zelenjavne juhe. Veliko variant na to temo je v knjigi "Prezrte stročnice". Če ne boste našli nič primernega, vam jih bom nekaj prepisala. Pozdrav, Irena z Bleda

Stasa  

član od: 17.3.2002

sporočila: 299

17. sep 2003 22:12

Ohlajeno lečo lahko dodaš solati, v juho, narediš kot prilogo... LP, Staša

Avena  

član od: 14.7.2003

sporočila: 277

18. sep 2003 6:55

Poleg tega, kar je napisala Staša, jo pri nas uporabljamo tudi v rižoti. V tem primeru jo je pametno prej namočiti za kakšno urico, ker se sicer ne zmehča istočasno z rižem. To velja za rjavo lečo, rdeča je pa kuhana praktično takoj. Avena

Vlado  

član od: 1.8.2002

sporočila: 547

18. sep 2003 9:51

Leča je zelo prisotna tudi v indijski kuhinji. Na pamet se spomnim ene preproste jedi, katere imena pa se žal ne spomnim. V vroče olje daš dve tri žlici garam masale, mešaš in pražiš minutko, dodaš v naprej kuhano lečo, soliš ter še nekaj časa pražiš, da se leča navzame začimb. In to je to. Sama jed je v originalu zelo zelo pekoča in jo v Indiji ponujajo v obcestnih "restavracijah" kot prilogo zelenjavnim jedem. Garam masala pa je mešanica začimb, ki se dan danes dobi v vsakem večjem marketu. lp

Janina  

član od: 31.12.2001

sporočila: 101

18. sep 2003 13:12

Meni pa je najboljša z gobami in smetano. Janina Perko

ajna  

član od: 7.12.2002

sporočila: 38

18. sep 2003 16:41

Janina, zelo me zanima recept za lečo z gobami in smetano in se že v naprej zahvaljujem. Jaz imam zelo rad juho iz leče - kuhaš jo v slani vodi in lovorovim listom, ko je mehka, jo zgostiš z prežganjem iz moke in česna, dodaš malo na kocke narezane prepražene slanine, še malo prevreš in serviraš.("na oko" ocvrto jajce lepo paše zraven) Imam pa še par drugih receptov, če vas zanimajo jih bom napisal. LP Dragan

cirila  

član od: 24.7.2003

sporočila: 117

19. sep 2003 14:12

Moj najljubši recept z lečo: na olju popražiš nekaj čebule, dodaš grobo naribano ali na drobno narezano korenje, majaron, na kose narezan krompir, paradižnikovo mezgo ali drobno narezane pelate, na koncu pa še lečo iz konzerve, posoliš in še malo pokuhaš. Za količine ne vem povedat, ker zmeraj kuham na pamet. Simona

Janina  

član od: 31.12.2001

sporočila: 101

19. sep 2003 15:47

Ti ga bom napisala v torek, da danes ne bom česa pomembnega izpustila, če ga bom pisala na pamet.

Janina  

član od: 31.12.2001

sporočila: 101

25. sep 2003 9:47

Evo recept za gobe z lečo. Na maslu prepraži sesekljano čebulo, dodaj gobe narezane na listke (uporabiš lahko šampimnone, jurčke,...) in jih zdušiš, da dajo od sebe vodo. Nato dodaš nasesekljan česen in še malce popražiš. Nato dodaj kuhano lečo (ali iz konzerve), zalij z malce juhe (ne preveč) in začini z soljo, poprom in ostalim začimbam po okusu. Ko se malce pokuha dodaj še nekj žlic kisle smetane. Jaz ponavadi zraven jen dušen brokoli ali cvetačo.

janca  

član od: 8.8.2002

sporočila: 111

25. sep 2003 23:54

V naši kuhijnji lečo običajno primešamo v zelenjavne juhe, k ričetu, kaši in podobno. Vedno vsaj žlico ali dve. Drugače pa jo jemo tudi z gobami in ostalo zelenjavo ali pa v solati.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti