Slavnostno kosilo

Jagodka sladka  

član od: 5.5.2010

sporočila: 19

tema odprta - 6. maj 2010 10:54 | ogledi: 8.317 | odgovori: 38

Pozdravljeni!

V kratkem se mi obeta veliki družinski dogodek, veliko bo povabljenih, jaz sem v vlogi ponosne mamice in gostiteljice - vse bom pripravila sama, ambient, slavnostno mizo z pogrinjki in dekoracijo, vso hrano, pecivo, testenine in krušno pecivo - no, priznam imela bom pomoč: pomočnico v kuhinji, pa dve natakarici - saj bom zjutraj prisotna na ceremoniji in res ne bom zmogla vsega, ampak glavnina dela bo mojega. Skoraj vse bo predpripravljeno, nekaj se bo zjutraj pristavilo.

Vprašali se boste kaj mi je tega treba, da raje naj grem v gostilno, se vsedem in uživam.

Ampak jaz tega nočem! Gostilne se mi zdijo preveč brezosebne, formalne, z hrano nisem zadovoljna.

Gastronomija je moj užitek, z vsem kar spada zraven: hrana, pijača, pecivo, pogrinki, dekoracija, gostiteljstvo.

Sigurno mi bo katera odsvetovala, da je to dala že skoz in ne bi nikoli več ponovila.

Ampak jaz verjamem vase in verjamem v dobro organizacijo, v dobre predpriprave.

Zame ne bo prvič. Toda tokrat bo nekaj posebnega, drugačnega.

Zato pa nekaj varnostnih vprašanj - zavoljo dobre organizacije in želje po uspehu in mirnem delu.

Zanima me pa kje nabaviti: maslo, čokolado, smetano, oreščke, rum, marmelada, vanilijeve stroke, okrogle rdeče mrvice, skuto in podobne slaščičarske surovine, da ne bo ravno najdražje, ampak še vedno kvalitetno.

Za jajca, moko, sladkor, mleko, meso, solato, zelenjavo, priloge, začimbe,... je poskrbljeno. Testenine že izdelujem.

RULADE: se vam zdijo naslednje kreme primerne za rulade:

-pariška krema za čokoladno rulado

-krema nutela za orehovo rulado (orehov biskvit)

-biskvitno rulado želim polniti z jagodno sadno kremo, ne samo z smetano + jagode, ampak morda jogurtovo kremo? Kaj svetujete?

Esterhazy rezine - običajno se servirajo na krožniku, jaz bi jih rada servirala na podstavkih za pecivo - kaj menite? Bi se jih morda dalo preoblikovati v rulado - morda testo za orehov biskvit, le da namesto orehov dodam mandlje in napolnim z kremo (samo potem več ni Esterhazy!) - teorija, ne vem kako bi servirala Esterhazy torto, ker jo naredimi dobro je zelo zaželjena.

Zacher torta - običajno jo pečem v obliki torte po starem receptu, zdaj jo želim narediti kot pecivo in narezati na kvadratke - vzela bom dvojno količino in spekla v večjem pekaču, kaj menite? Je tudi zaželjena.

Jedilnik je že izdelan. Keksi izbrani. Pecivo (skoraj) izbrano.

Dekoracija načrtovana, jedilni servis, servirne posodje in pribor izbrano, servietna tehnika (skoraj) naštudirana. Nakupovalna lista skoraj dopolnjena.

Pa še nekaj angelske glasbe:

http://www.youtube.com/watch?v=QlyiD7HeKyo&feature=r

Jagodka sladka

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

6. maj 2010 11:05

Saj ti pravzaprav ne potrebuješ nasveta ampak zgolj pritrditev, da si se dobro odločila?

Mislim zaradi vseh tvojih izkušenj, ki si jih nanizala.

 

Kreme za rulade pripravi tako, da bodo bolj čvrste, da se lažje režejo.

Kakršne koli rezine lahko serviraš kakor ti paše, torej tudi kakor si si zamislila.

 

Za potrebščine, za katere sprašuješ, pa pojdi v nizkocenovno trgovino. Čeprav mi pri vsem tem projektu, ki je obsežen in tudi finačno kar malce zahteven, ni čisto jasno, da je zdaj naenkrat pomembna cena oreškov in masla...Sicer pa masla, oreškov  in skute v specializiranih slaščičarskih trgovinah ne prodajajo, kolikor je meni znano.

Da ti bo uspelo itak ne dvomim. Pa veliko veselja na prireditvi, mamamia

 

 

 

mamamia

Jagodka sladka  

član od: 5.5.2010

sporočila: 19

6. maj 2010 11:31

Mamamia ni tako, najbolj se bojim, da bom ravno takrat klecnila Res te krema za rulade me res najbolj zanimajo, da ne bodo res premehke. Se ti te kreme zdijo primerne? Lahko priporočaš kakšno sadno jagodno? Tvoje mnenje mi je pomembno saj vem, da se v te zadeve razumeš. Esterhazijeva pa je tako: tale biskvit je kar tanek in krhki pa polnjen s kremo, rada bi ga pa postavila zraven peciva na etažere in steklen podstavke za torto, jaz ga režem bolj na tanko, torej ti misliš, da bo tako prav? Pa Sacher? Bo tako prav? Zakaj je cena pomembna? - ker je potrebno veliko surovin! Bom kar malo tu, malo tam pa bo! Jagodka sladka

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

6. maj 2010 12:12

Jagodka Sladka, neskončno fajn je kdaj prebrati kaj takega kot si ti napisala. Tako kot je komentirala že MamaMia, ti sploh ne rabiš nasvetov saj si se zadeve lotila povsem pravilno. Očitno ti organizacija ne dela težav, spiske sestavljaš tako kot je treba, jedilnik je zate mala malica torej ,kaj se ti potem lahko sploh zalomi. Še bolj od vsega naštetega pa mi je všeč tvoja elementarna odločitev, da hočeš kuhati in gostiti doma in da ne boš tega prepuščala neki gostilni,kjer res nikoli ne veš kaj bo. To pomeni, da se ti ljubi vse to početi in da ti ni vseeno za tvoje goste kaj bodo dobili za pod zob in kako se bodo pri tebi počutili. Tega pa je danes med nami žal vse manj. LP hedonist

Vilma  

član od: 30.8.2004

sporočila: 560

6. maj 2010 12:35

Moj nasvet bi bil samo: ne pozabi uživat na TISTI dan. Vse ostalo imaš pod kontrolo Vilma

Jagodka sladka  

član od: 5.5.2010

sporočila: 19

6. maj 2010 12:37

Res je to mi veliko pomeni! Hvala Jagodka sladka

Vlado  

član od: 1.8.2002

sporočila: 547

6. maj 2010 12:39

Jagodka sladka glede cen imam približno naštudirano, vsaj za pecivo. Tudi sam dvakrat letno, obakrat v aprilu gostim 2x 15 do 20 gostov. Kaj češ, trije rojstni dnevi na kupu, nekaj sorodstva, nekaj prijateljev, ampak, kot tudi ti, tudi jaz kar uživam. Še bolj pa mi "špeh raste", ko so gostje zadovoljni. Aja, cene. Kar se tiče sladke smetane in masla, v Eurospinu se mi zdi, da se najbolj splača. Tu so razlike v ceni velike. Jogurti, če si že tam, prav tako. Kakav, mislim, da tudi. Kompoti, tu niso tako velike razlike niti jih ne porabim toliko, da bi se splačalo s tem pretirano ukvarjati. Nikakor pa ne šparaj pri skuti. lp Vlado

Jagodka sladka  

član od: 5.5.2010

sporočila: 19

6. maj 2010 14:06

Hvala Katka Jagodka sladka

kroki  

član od: 22.10.2003

sporočila: 508

6. maj 2010 14:31

Lepo, da si se odločila narediti samo ob pomoči. Kar mi je padlo na pamet pri jagodni ruladi. Jaz naredim tako, da sepečem svtlo pecivo, ga zvijem, potem hladnega premažem s stopljeno čokolado, potem dam čez marmelado (tista, ki se nahaja doma- če ne jagodno), potem narezane jagode in sepeno smetano, zrolam in serviram ohlajeno. Osvežilo in vedno je bilo zelo pohvaljeno. http://www.mojalbum.com/jagikroki/torte

mejačka  

član od: 17.10.2008

sporočila: 601

6. maj 2010 15:31

Jagodka sladka, ne pošiljam ti nasvetov, le pridružujem se Hedonistovim mislim in ti od srca čestitam. Pridna si! mejačka

Migla  

član od: 16.6.2004

sporočila: 1892

6. maj 2010 16:02

Vse je naštudirano, super. Pri tako posebnem praznovanje naj bi pred vhodom gorele sveče. Tako delam jaz. Kupi proizvode(hrano), ki jih dobro poznaš, drugače boš lahko razočarana. Veliko sreče in lepo praznuj v vlogi matere in gostiteljice. Migla

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti