Slavnostno kosilo

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

6. maj 2010 16:59

Čisti firbec, Jagodka: koliko ljudi pa bo? Sama nisem posebna ljubiteljica rulad (razen tiste z marmelado), tudi zato, ker nikoli ne vem, kako se bo krema obnašala, ko bom rulado zvijala. Če bi jaz postregla s tvojimi pecivi, bi VSE naredila v obliki minjonov v papirnatih skodelicah (če sem te prav razumela, misliš ti tako postreči Esterhazyjeve rezine in morda Sacher torto), torej tudi tiste s čokoladno kremo, orehove in jagodne. Si že kar predstavljam, kako bi jih okrasila! Tako bi bilo vse luštno majhno, nekomplicirano za postrežbo in jedenje in tudi lepo pisano in raznovrstno. Pred leti sem naredila za sprejem po neki prijateljski poroki 10 vrst minjončkov, vendar vse brez kreme, ker je bila poroka 20. avgusta, sprejem pa stoje na prostem pod veliko lipo (hladilnik pa samo za pijačo!). teta torta

andrejka  

član od: 1.8.2004

sporočila: 800

6. maj 2010 17:07

Kaj pa če bi v jagodno-smetanovo kremo dodala maskarpone? Veliko stvari za peko kupim v Hoferju - so kvalitetne in poceni. Sicer pa ti bo brez dvoma vse uspelo, ker si se odlično zorganizirala.

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

6. maj 2010 17:17

Glede peciva bi se strinjala s teto torto, sem namreč tudi sama razumela, da bi raje postregla v papirnatih košaricah kot na pladnjih. Za košarice je primerno tako rekoč vsako pecivo, Estwerhazy rezine pa sploh. Tudo rolado lahko narediš manjšo in narežeš na tanke, poševne rezine.

Morda narediš kreme z želatino, ta poskrbi, da je bolj čvrsta, ali pa daš v smetano malo trdilaca (kremfixa). Tudi rastlinska smetana je lepo čvrsta in primerna za pecivo, ki ga režemo na manjše koščk.

Za slovesne priložnosti se tudi sama navdušujem nad minjoni, je pa res, da je z njimi veliko dela, ker krašenje teh majhnih sladkosti pač terja čas.

A če narediš plošče biskvitnega testa (tanke), ene s čokoaldo ene brez, jih zlepiš z marmelado in vmes vstaviš ploščo marcipana (ki ga lahko tudi obarvaš), to potem obtežiš, da se vse sprime, in naslednji dan narežeš na poljubne oblike ter okrasiš, bo zadetek v polno. En osnovni recept za te minjone imam, ampag ker si vendarle izkušena, bo zgoraj napisana ideja verjetno dovolj.

 

Saj res, za koliko ljudi pa pripravljaš?

Mamamia

mamamia

beva  

član od: 7.1.2010

sporočila: 741

6. maj 2010 20:06

Mamamia, bi te jaz prosila za recept za minjone, če lahko. Za eno priložnost se moram izkazat, hvala že vnaprej. beva

Jagodka sladka  

član od: 5.5.2010

sporočila: 19

7. maj 2010 15:55

Pozdravljeni! Minjončki so že skicirani na moji listi peciva poleg ostalih peciv za rezanje. Svečke tudi bodo! Na mizi bodo, take bolj debele v bež ali beli barvi. Nisem si zamišljala serviranja v papirnatih košaricah, ampak na steklenih podstavkih za torte in kovinskih etažerah za pecivo. Nekaj takega, le da steklene: http://www.countryliving.com/cm/countryliving/images/CLX04 Svetlo rulado z jagodami bom po vrhu oblila z belo čokolado, pod kremo pa bo verjetno res namazana jagodna marmelada. Smetano za rulade bom uporabila kar mlečno, ker je neprimerno okusnejša, rastlinsko morda za dekoracijo nutela rulade, da bo trdnejša. Za čokoladno r. bo pa pariška krema. Esterhazyevih rezin si nekako še ne predstavljam v papirnati hošaricah, vendar je vredno razmisleka. Nekaj vprašanj glede surovin za peciva - ostalo že imam naštudirano, zanima pa me kje se splača nabaviti: -mlečno smetano, samo kvalitetno! -čokolado (za belo že vem) -rdeče mrvice - take okrogle; uporabila jih bom za kekse, katere bom izrezovala z modelčkom gobica, jih zlepila z marmelado in potem klobuk namočila v belo čokolado in posula z rdečimi pikicami, to bo mušnica; druga verzija pa je goban, torej klobuk namočen v temno čokolado in posut z krokantom ali drobljenimi lešniki -orehi -vanilijeve palčke - stroki -papirnate košarice Pa še eno mesno vprašanje: Pripraviti želim, med drugim, tudi sesekljano pečenko. Eno nadevano z trdo kuhanimi jajci, drugo pa z kislimi kumaricami. In oviti v mrežico. To želim pripraviti zvečer in surovo pustiti čez noč v hladilniku. Mislite, da bo šlo? Bojim se namreč, da bi rumenjak postal zelen in da bi kumare pustile vodo! Pa v masi bodo surova jajca in v mleku namočene žemlje,pa pražena čebula in surov česen. Jagodka sladka

nb  

član od: 29.11.2005

sporočila: 2339

7. maj 2010 16:19

beva, tole imam shranjeno v moji beležki, je mamamia že pošiljala recept na forum: Sporočilo s foruma z dne: 20.04.2005 15:17:41 Evi minjonov z marcipanom Za pekač 42x32 cm potrebujemo: - za biskvit 80 g marcipana 5 jedilnih žlic mlačne vode 100 g sladkorja 5 jajc ščepec soli 100 g moke 60 g jedilnega škroba 1/2 čajne žličke pecilnega praška Za nadev: po 100 g malinove, marelične in ribezove marmelade Za okras. 200 g marcipana 50 g sladkorja v prahu 50 g marelične marmelade 500 g belega fondana ali svetlega preliva za pecivo tri jedilne žlice belega ruma Poleg tega potrebujemo še papir za peko, plastično kuhinjsko folijo, drobne slaščičarske okraske, pistacije in podobno. Pečico segrejemo na 210 stopinj. Marcipan raztopimo v mlačni vodi. Tri četrtine sladkorja, jajca, sol in limonino lupinno dodamo marcipanu in vse skupaj dobro stepemo. Beljake s preostalim sladkorjem stepemo v trd sneg in previdno vmešamo v maso iz rumenjakov. Posebej zmešamo moko, škrob in pecilni prašek ter previdno vmešamo v jajčno maso. testo poravnamo na pekaču, obloženem s papirjem za peko in na srednji rešetki pečemo 10 minut, zvrnemo iz pekača in ohladimo. Odstranimo papir in narežemo na tri enake dele. Plošče premažemo z marmelado (ali kakšno kremo, minjoni so potem še boljši), zložimo eno na drugo in na vrhnjo položimo marcipan, ki smo ga pred t em pregnetli s sladkorjem v prahu in razvaljali na velikost testene plošče. Tako zloženo testo tesno zavijemo s prozorno kuhinjsko folijo in ga obtežimo (na vrh položimo knjigo ali desko v velikosti testa in to potem obtežimo). Pustimo vsaj čez noč, še bolje pa 24 ur. Potem testo narežemo na poljubno velike kocke ali v druge oblike. Marleično marmelado gladko razmešamo in premažemo kose testa na strani, na kateri je plast marcipana in pustimo, da se posušijo. V tem času pripravimo fonan ali glazuro, pustimo, da se ohladi, še enkrat segrejemo in potem dodamo rum. Premešamo in v maso pomakamo na vilice nataknjene koške testa, jih polagamo na kuhinjso rešetko in pustimo, da se masa posuši. nazadnje minjone potem poljubno okrasimo, bodisi s temno čokolado, sesekljanimi pistacijami, kandiranimi vijolicami, biserčki ali čem drugim. Nekaj dela je res s tem, ampak učinek je tudi ta pravi. Pozdrav, Mamamia Jagodka sladka, všeč mi je, kako imaš vse naštudirano. Meni to ne rata nikoli. Svetujem ti lahko za alpsko smetano. Če imaš Tuš kartico, si jo naloži nanjo (10 najljubših, ali kaj že je). Mene je na to opozorila ena prijazna trgovka in jo sedaj do 16.maja kupujem po 1,70 € 0,5 l. Sem že in bom še to ceno pošteno izkoristila, ker imam za maj tudi še precej v planu. Čokolado kupujem v PV v Črnučah. Rdeče mrvice in košarice boš tudi lahko dobila tam, če ne bodo prevelike količine, sicer pa v tisti trgovini v podhodu Ajdovščina. Meso pa po moje brez problema narediš zvečer. Rumenjak bo zelen, če ga boš predolgo kuhala, od vode od kislih kumaric bo pa kvečjemu meso bolj sočno. Pa upam, da bomo kakšne slikce videli. Nena

perpetua  

član od: 11.10.2008

sporočila: 338

7. maj 2010 16:36

Jaz bi na tvojem mestu uporabila sestavine, ki jih uporabljaš tudi sicer. Zgodilo se mi je enkrat, da sem morala speči večjo količino piškotov (za razdelit), sicer vedno nakupujem v merkatorju in maksiju, takrat sem pa šla slučajno mimo hoferja in sem si mislila, da lahko malo prišparam, pa sem tam kupila njihovo maslo, kokos, čokolado (pa še kaj, tega se spomnim). Čokolada bi naj bila temna, ko sem jo odprla, sem bila totalno razočarana, ker je bila presladka in nedobrega okusa... in to se je poznalo tudi pri okusu piškotov. Tudi z maslom nisem bila zadovoljna, kokos pa je bil okej. In piškoti so bili opazno slabši od tistih, ki jih delam iz dobrih sestavin. Hočem rečt, da ne kupovat nepreverjenih sestavin v velikih količinah... Lepe priprave in praznovanje!! perpetua

darjuška  

član od: 4.7.2005

sporočila: 1188

7. maj 2010 17:59

Sama kupujem sestavine za peko v Lidlu - maslo, moka, sladkor v prahu, lešniki, vanilin sladkor ... Ostalo dokupim v Mercatorju. Če imaš toliko izkušenj kot praviš, potem bi že morala imeti svoje izbrane trgovine za posamezne artikle. V takih primerih se pač ne eksperimentira s surovinami in vzameš preskušene Oprosti, ampak tole mi resnično ne gre skupaj. Nekaj stvari za dekoriranje dobiš v pekarni Vrhnila (a so večje količine), nekaj imajo po pričevanju Kulinaričark v podhodu Ajdovščina. Veliko izbire imajo v trgovini sve i svašta (tudi rdeče kroglice - mrvice). Sama dobim rjavo in belo čokolado iz podjetja Mernik (ki je sicer pakirana po 10 kg). Ta čokolada je super, ker je že v majhnih luskicah (1 x 0,5 cm) in jo ni potrebno lomiti oz. rezati pred uporabo. Ta bela čokolada se da lepo barvati. Glede mušnic pa - ali niso rdeče in posute z belimi pikami in ne tako kot tvoje. Pa ne pozabi nase na tisti slavnostni dan. Ponavadi je tako, da če le preveč planiraš, se rado kaj sfiži. Srečno. http://www.mojalbum.com/tajda/kulinarika

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

7. maj 2010 18:29

Daj, Jagoda, povej, koliko vas bo! Res me zanima, ker si tako stvari lažje predstavljam. teta torta

selotejp  

član od: 2.6.2009

sporočila: 31

7. maj 2010 20:04

Kva je tu lepu! Take mame nucamo - na pa take k s jim nč ne lup. pa use u eno gustilno fuj. tukle je treba prpraut - sej ni važn, kva je za ena ceremonija sam d je za papcat use mama nardila. Jo bodo usi hvalil pa utroc bojo tud štolc k majo tako mamo. Bravo hedonist - take nucamo. u kremo kr želatino dej bo trda - tu majo usi rat. Gdaj boš pa spekla pečenko? qa zjutri? a ne buš u ceremoniji? fajn deli pa se ne živciri č ne bo use tku ks rekla. tega neb skup spravu niti Bukuse. selotejp

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti