Bezgov sirup z fruktozo ali drugo alternativo za beli sladkor

neznan uporabnik

12. maj 2010 10:28

Letos tudi sama razmišljam o nadomestitvi sladkorja z medom, tako pri pripravi bezgove sirupa, kot tudi pri smrekovih vršičkih. Ta sladkor, ki je zadnje čase v prodaji, mi je postal odvraten. Zadnjič sem poskusila (pa sploh nisem v tem začetnica) narediti žajbelj v mleku na prežganem sladkorju..kar neki! Neke skale nečesa, kar je bilo na pogled bolj podobno kameni soli..niti se ni sladkor stopil, niti se ni zažgal ampak je kar okamenel in se obsušil... No, pa pustimo to. Menda se bezgov sirup naredi takole: 54 cvetov 3l vode 3l medu 0,5 kg bio limon Cvetove za 1 dan namočimo v vodo. Precedimo. Dodamo med, zmešamo, narežemo limone, jih dodamo. Po 12 urah precedimo v steklenice. Na ta način še nisem poskusila, letos bom prvič, tako da lastne izkušnje še nimam. japaja

prozman  

član od: 17.7.2008

sporočila: 77

12. maj 2010 17:33

Drugače pa lahko sirup naredimo tako da v steklen kozarec damo pol cvetov bezga, zalijemo z medom pa na sonce za tri tedne. Lp prozman

vikica  

član od: 25.4.2009

sporočila: 560

12. maj 2010 21:27

Po mojem receptu, ki je podoben gornjim ,se doda na 5 l tekočine še 3 zav. citronske kisline ali pa limonov sok.

neznan uporabnik

12. maj 2010 21:35

Vikica, ali lahko malce bolj nadrobno razložiš recept? japaja

perpetua  

član od: 11.10.2008

sporočila: 338

12. maj 2010 21:39

japaja je napisal/a:
Letos tudi sama razmišljam o nadomestitvi sladkorja z medom, tako pri pripravi bezgove sirupa, kot tudi pri smrekovih vršičkih. Neke skale nečesa, kar je bilo na pogled bolj podobno kameni soli..niti se ni sladkor stopil, niti se ni zažgal ampak je kar okamenel in se obsušil... japaja
Jaz isto opažam pri sladkorju, pakiranem pod merkatorjevo znamko. Grozen cuker, sploh niso kristalčki kot običajno - niti se ne stopi normalno npr. v limonadi, niti se ne stali na vročini, še v pecivu se mi zdi da ostanejo včasih taki hrustljajoči kristalčki. Ga ne kupujemo več, ampak v najbližjem merkatorju imajo samo tega. Me veseli, da je to še kdo opazil Sicer pa - med je zakon perpetua

vikica  

član od: 25.4.2009

sporočila: 560

14. maj 2010 10:52

Bezgov sirup iz cvetov naredim takole: 30 cvetov /lahko tudi več/ namočim za 24 ur v 5 l vode, dodam 3 narezane bio limone. Nato to tekočino precedim skozi gazo, dodam 3 kg sladkorja in 3 zavitke citronke. Temeljnito premešam in sok segrevam do 70 stopinj nato nalijem v čiste vroče steklenice. Sirup oz. sok redćim po okusu. Počaka do drugega leta, če ga ne spijete prej. Sok segrejem do 70 stopinj in nato nalijem v steklenice.

vikica  

član od: 25.4.2009

sporočila: 560

14. maj 2010 10:53

Bezgov sirup iz cvetov naredim takole: 30 cvetov /lahko tudi več/ namočim za 24 ur v 5 l vode, dodam 3 narezane bio limone. Nato to tekočino precedim skozi gazo, dodam 3 kg sladkorja in 3 zavitke citronke. Temeljnito premešam in sok segrevam do 70 stopinj nato nalijem v čiste vroče steklenice. Sirup oz. sok redćim po okusu. Počaka do drugega leta, če ga ne spijete prej. Sporočilo je spremenil(a) vikica dne 14. 2010 10:54

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti