Slaba drža

anitram1  

član od: 18.6.2008

sporočila: 609

tema odprta - 15. apr 2010 11:55 | ogledi: 2.647 | odgovori: 12

Sin je v tistih kritičnih letih=puberteta, vendar mu nikakor ne morem dopovedati, da naj kaj naredi s svojo držo, da ne bo imel kasneje težave. Bognedaj da bi bila to telovadba.

Ali imate kak nasvet, kako bi rešili ta problem, saj na kulinariki se reši skoraj vse.

Lep pozdrav,

anitram1

čoko  

član od: 19.11.2007

sporočila: 867

15. apr 2010 12:08

Ne vem, kaj bi v teh letih zaleglo, vem pa, kaj 100% ne bo- nenehno ponavljanje, teženje itd. Še če bi razmišljal v tej smeri, bi se potem iz principa krivo držal. Raje ga kar pri miru pustite, mogoče samo nevsiljivo probate uvesti vaje za hrbet (kdo višje dvigne glavo pri ležanju na trebuhu, ne da bi se opiral na roke...), pa še to verjetno ne bo šlo skozi. Če ga ne uspete na noben način motivirat za šport, pač ne bo šlo... Nisi napisala, koliko je star, potem bi mogoče lažje našli kako rešitev. Čeprav smo bili vsi najstniki in se še spomnimo, kako je s tem...

čoko

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

15. apr 2010 12:12

Ni, da se na kulinariki reši skoraj vse.... However, tole se pa da in je totalno enostavno. Daj sinu mir. Ko je mladostnik v puberteti, ima poln kufer staršev, ki mu cel dan najedajo s pametnimi usmeritvami. Ko je otrok v puberteti, takrat se pojavi potreba po tem, da vzpostavi identiteto. Ni več tistega, ko je hotel početi vse tako, kot starši (ko so bili otroku starši absolutni zvor in jih je kopiral), temveč hoče biti različen, drugačen, kot so starši. Kako biti drugačen kot starši? Hja, najprej tako, da se upiraš čisto vsemu. To je pač faza negacije: zavrača nasvete samo zaradi tega, da bo NJEGOVA obveljala, pa magari je slaba. Ko otrok dobi nekaj satisfakcije, ko obvelja NJEGOVA (pa magari slaba, ker se starši enkrat naveličajo in takrat obvelja mladostnikova), potem šele nastopijo pogoji, da otrok oceni, katera od NJEGOVIH je pa kaj vredna in kaj ne. In potem, ko ne najde dobre svoje ideje, glej ga zlomka, takrat pride celo VPRAŠAT... Je bilo tako tudi s tabo in z vsemi, ki smo bili v puberteti, tu ravno kakšne toplo vode za odkrivanje ni. Skrakta, dlje časa, ko boš sitnarila z držo, dlje časa se bo otrok zapiral in odmikal od tebe in dlje časa boš s tem sitnarjenjem ohranjala fazo negacije. Daj si mir in daj otroku mir, bo šlo lažje. Ker, drža, konec koncev, ni taka silna stvar, ki se s pametjo ne popravi. In tudi skoraj ni otroka, kateremu v puberteti, ko otroci hitro rastejo, ne najdejo kake slabe drže. In tudi ni nikogar, ki ne bi imel vsaj malo skolioze. In ne gre, da bi tule zanemarjali pomen drže (jaz sem vernica dobre drže in sem na oblačilnem topicu že večkrat to poudarila), ampak v tej zgodbi je to sekundarnega pomena. Moj nasvet je: ne sitnari otroku zdaj, ker ga s tem odganjaš. Ker bo kmalu čas, ko bo mlado srce nemirno in bo glava v oblakih in takrat bo otrok potreboval pametne starše (od tega, da mu povedo, kako se spopasti z mozolji naprej), h katerim bo sam prišel po nasvet in pomoč, ko bo to potrebno (in teh tem bo, verjemi, kar nekaj, to spada v osnovni paket odraščanja). In otrok, ki mu ne težijo zaradi drže, bo lažje za nasvet vprašal starše, medtem ko bo otrok z "zateženo matko in fotrom" za nasvet vprašal koga, ki ni tako zatežen. Got it? Vendelina jr.

Vilma  

član od: 30.8.2004

sporočila: 560

15. apr 2010 12:33

Koliko pa je sin star? Tudi sama sem imela v puberteti težave z držo in starši so bili, res, zadnji, ki bi jih poslušala okoli tega. No potem je prišel peti razred in tisti obvezni sistematski pregled. Pa je zdravica rekla, da moram nosit steznik. Takrat se mi je stemnilo pred očmi od hudega in nisem hotla slišat za to železno čudo! Sem pa železovje zamenjala z vajami za hrbetnico. Redno sem hodila 2x na teden na Metelkovo. Ampak je bilo premalo. Še danes imam eno ramo nižjo od druge (takrat niso bili moderni nahrbtniki ampak tiste torbe na eno ramo. In ker sem bila desničarka sem vedno tiste težke torbe nosila na desni rami, na levi nisem znala, mi je padala dol.) Tudi hormoni so pripomogli k temu, da sem se raje držala malo naprej (da se ne vidi čez majčko tistih mojih fižolčkov), potem k temu dodaš še malo pomanjkanja samozavesti in evotigana problema. Pa da pustim zdaj mene, zanima me, koliko je star sin. Sistematski pregledi in z njimi zdravniki so (vsaj v mojih časih) veliko naredili na to temo. Upam pa tudi, da so tisto železno čudo za hrbtenice kaj izboljšali, polepšali in predvsem, da so naredili kaj na promociji tega. Danes je tako moderno imet zvezdice na zobeh, fajn bi blo slišat, da bi mladina tudi steznik za hrbetnico zapeljala v isto smer. Vilma

neznan uporabnik

15. apr 2010 12:37

Trebuh not, prsi ven! Jaz sem mojima dvema kar lepo težila s tem stavkom, tok sem bla zoprna, da sem bila že kar smešna, ampak sta se vedno, ko sta me zagledala, postavila v prej omenjeno držo, zajela sapo, da se nista režala, ker sta me videla, da že odpiram usta: "TREBUH NOT, PRSI VEN!".. Torej, mi smo to rešili s humorjem. Se pa tudi sicer pri nas vsi po vrsti lepo držimo japaja Sporočilo je spremenil(a) japaja dne 15. 2010 12:37

anitram1  

član od: 18.6.2008

sporočila: 609

15. apr 2010 12:37

star je 14 let, anitram1

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

15. apr 2010 12:46

Zravnal se bo takrat, ko bo ukapiral, da punce puklastih fantov kaj posebej ne pogledajo.Če mu bo mati do te razsvetljenjske faze manj težila, bo pamet iz predhodnega stavka ukapiral prej. Vendelina jr.

Vilma  

član od: 30.8.2004

sporočila: 560

15. apr 2010 12:49

Če mu na sistematskih pregledih niso težili, potem drža (vsaj z zdravstvenega vidika) ni problem. Všeč mi je zamisel Japaja. Trebuh not, prsi ven Mogoče je tvoj sine že malce prestar, da zančneš na tak način, sploh če to ni tvoj način komuniciranja. Ampak poskusit ni greh. Pred tabo se bo verjetno zanalašč držal sključeno. Že zato, da se ti upira. Ko bo pa zagledal kakšno luštno bejbo, pa verjemi, da bo zajel sapo, stisnil trebuh fino not, prsa pa ven. Vilma

Radagast  

član od: 5.1.2009

sporočila: 23

15. apr 2010 18:26

Anitram1, kaj pa, če mu za začetek, popolnoma nevsiljivo, kupiš gimnastično žogo, na kateri sedi za pisalno mizo, ko uporablja računalnik, dela domačo nalogo itd.? V tem primeru slaba drža odpade, preverjeno. Radagast

Mojca2007  

član od: 11.10.2007

sporočila: 133

16. apr 2010 8:27

Se strinjam, gimnastična žoga (seveda prave velikosti) je nasploh super zadeva za vse težave s slabo držo - seveda pa AKTIVNO sedenje na njej krepi mišice vzdolž cele hrbtenice. Moja dva sta bila nad žogo navdušena. LP, M.

matejac  

član od: 8.6.2004

sporočila: 446

16. apr 2010 8:39

Žoga, ja, ampak so nažalost zelo 'nekomot', zato sem si jaz za v službi kupila en podstavek, ki v bistvu simulira žogo. Mišice ravnotako krepi, kupiš pa ga v sanolaborju, mogoče še kje. Če dobim link, pripnem. Res zelo priporočam. No, sem dobila, pripenjam link - togu dynair imam jaz na stolu. Dobi se tudi na slovenskih spletnih straneh. http://www.sport-tiedje.com/togu/dynair_senso. Lep dan, Mateja Sporočilo je spremenil(a) matejac dne 16. 2010 08:44

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti