Okrasitev torte za enoletnika - zbiram ideje

rozi13  

član od: 25.3.2010

sporočila: 45

11. apr 2010 23:19

Nočem biti sitna, samo ko ste se ravno pogovarjale o izostrenosti okusa otrok. Otroci imajo več okušalnih čutnic kakor odrasli, saj se njihovo število z leti zmanjšuje. Res je, da na marsikateri okus niso navajeni, okušajo pa bolje od nas :D Samo malo za intermeco. rozi13

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

12. apr 2010 7:22

Jaz z enim velikim veseljem pozdravljam teto torto. Drugače je pa tako: - Enoletnik potrebuje predvsem vzpodbudo in ljubezen svoje družine in naj se ga raje vzpodbuja za raziskovanje, magari je to tudi tlačenje rokic v torto za prvi rojstni dan in je okraševanje tega popolnoma odveč. Glavno, da je čokolada zraven. - Če ima kdorkoli drugačno mnenje o vzgoji, še ni nujno, da je napadalec. - Če ima dobi tisti, ki sprašuje, tudi odgovore, ki jih ni pripravljen slišati, še ne pomeni, da je zaradi tega žrtev in je tule jamranje odveč. Vendelina jr.

tikica  

član od: 8.11.2009

sporočila: 50

12. apr 2010 8:55

Sedaj sem si šla še enkrat prebrat vprašanje, ker mi ni bilo jasno zakaj toliko komentarjev na račun drugačne prehrane. Če ne boš dala ne čokolade, ne smetane, ne oreščkov, ne jajc, ne mleka potem predvidevam, da tudi ne boš kaj dosti sladkala potem bo torta "uredu" da bi bila pa kaj posebnega okusa pa brez teh sestavi zelo težko. Vseeno bom poskusila dati nasvet kako bi jaz naredila v tem primeru. Biskvita nisem še delala brez jajc zato ti tu ne morem pomagat. Krema pa mi je bila "uredu" jogurtova z natrenom. 2 dl navadnega jogurta 2 dl rastlinske smetane dve žlici tekočega natrena 4 liste želatine sadje po okusu Želatino namoči v hladni vodi. Jogurt in natren premešaj dodaj raztopljeno želatino in stepeno smetano premešaj in namaži na navlažen biskvit potresi s sadjem in ponovi dokler ti ne zmanjka kreme in biskvita. Brez želatine pa res ne vem kako bi naredila to kremo mogoče z agar-agarjem. Lep deževen dan tikica

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

12. apr 2010 9:16

teta torta je napisal/a:
Metoda, po mojih dolgoletnih izkušnjah je enoletniku čisto vseeno, kakšna je torta. Morda mu je všeč, če je pisana, najlepše je, da lahko seže z rokico vanjo (ognja svečke se navadno boji), pojé pa je v najboljšem primeru za dve veliki žlici, tako da je v odsotnosti alergij POPOLNOMA VSEENO, kakšna je torta. Pomembno je samo, kakšno slikico želi imeti mamica za spomin in morda, kakšne OH! in AH! želi dobiti od sorodnikov in prijateljev, ki bodo prišli voščit enoletnemu prestolonasledniku. teta torta
Tudi jaz se s tem močno strinjam. Veliko tort za prvi rojstni dan sem že naredila in ponavadi je staršem pomembno, da imajo lepo fotografijo, pa mogoče še da sorodniki in prijatelji občudujejo torto. Okus pa ponavadi prilagodijo ostalim, ki so na zabavi. Glede na to, da se pri enem letu uvaja lahko že skoraj vsa hrana, ne bo nobene škode, če bo otrok polizal rokico od smetane ali pojedel za žličko biskvita. Več itak tako majhni otroci redko pojejo. Mogoče lahko narediš jogurtni nadev, pa bo dobro za malčka in za ostale na zabavi. Glede dekoracije - največkrat želijo na torti kakšne živalice, ki jih enoletnik pozna in veliko enko. Nekaj slik za idejo lahko pogledaš tu http://www.dominstil.si/album/dekoracije/333/torte-za Ne vem, koliko si spretna pri dekoraciji, ampak mislim, da kakšne torte v preprostih a prisrčnih oblikah ni težko narediti, npr.: sonček, pikapolonica, metuljček, rožica..... Nekaj čisto preprostih, a luštnih tort: http://www.coolest-birthday-cakes.com/images/coo http://www.kraftrecipes.com/assets/recipe_images/Beautifu http://www.kempenfeltcakes.com/images/ItsAWildFlowerCake.JPG http://countrymouse.files.wordpress.com/2007/05/train-cake-7.jpg http://4.bp.blogspot.com/_2VURVSzNdtc/SK1bGGrMAXI/AAAA http://coolest-birthday-cakes.shippony.com/i matilda

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

12. apr 2010 9:36

rozi13 je napisal/a:
Nočem biti sitna, samo ko ste se ravno pogovarjale o izostrenosti okusa otrok.Otroci imajo več okušalnih čutnic kakor odrasli, saj se njihovo število z leti zmanjšuje.Res je, da na marsikateri okus niso navajeni, okušajo pa bolje od nas :DSamo malo za intermeco. rozi13

 

S tem se seveda vsi strinjamo, jaz sem hotela reči le, da enoletni otrok z nami še ne more debatirati o okusu, lahko samo pokaže, kaj mu je všeč ali ne: če mu ni dobro izpljune ali se kako drugače izogiba, da mu žlico potisnemo v usta, če mu je všeč, pa zadovoljno mljaska ...

 

Da bo torta od metodec nekaj posebnega, pa itak nihče ne dvomi.

 

Mamamia

mamamia

jasna1  

član od: 24.9.2005

sporočila: 1986

12. apr 2010 11:40

O, matilda

Moj komentar k tikicinem predlogu: sladkor je bolj zdrav kot natren.

Metodac, kaj če bi naredila jabolčno torto (recept je v bazi)? Princip je isti kot pri piti... In daš bolj malo jajc?

 

jasna

metodac  

član od: 4.2.2009

sporočila: 31

12. apr 2010 11:54

Uf, uf, kam gre tole... Draga dekleta, kaže, da sem bila v odzivu res pregroba, četudi sem uporabila nekaj narekovajev. Zato se opravičujem vsem, ki se čutijo prizadeti, to ni bil moj namen. Si pa resnično želim vaših idej/izkušenj, kako narediti tortico v okviru želja, ki sem jih navedla - ker vem, da je na tem forumu veliko mojstrov slaščic, z dragocenimi izkušnjami. Še enkrat, govorimo o tortici za enoletnika, ki bi bila okrašena brez kreme z jajci, smetane, želatine,... pa še brez čokolade, oreščkov,... skratka, s čim manj tega, ali pa s kompromisom ene tozadevne "pregrehe". Diskusija o razlogih, zakaj želim takšno tortico, se mi ne zdi tako zelo pomembna, prav tako ne, ali bo imel mali za naslednje rojstne dneve klasične tortice ali ne. Čeprav sem vaših dosedanjih izkušenj in predlogov na to temo vesela, zagotovo bo tudi iz tega enkrat nekaj nastalo! In ker je zdaj debata že deloma stekla v to kulinarično smer (zdenkica, tikica, matilda in jasna1, hvala tudi vam!), še enkrat lepo prosim, da jo tudi nadaljujemo v istem smislu. Ker naš mali nesladkosnednež (pa ne po moji izbiri - sladko hrano, razen kakšne izjeme, ki ima veliko malo bolj kiselkastega sadja, odklanja ves čas) s ponosom kaže sončka, ki ga ima doma, bo tortica najbrž res imela obliko sončka. Biskvit/osnova me ne skrbi, bo že šlo. morda bo na koncu tudi kaj skutinega. Za "kremo" se nagibam k temu, da jo pripravim iz soka in gustina (želim seveda oranžno-rumeni rezultat), če bo biskvit, dam morda vmes še nekaj skutinega, potem pa še sadje za okras na vrhu (spet v barvah sonca)... tako daleč sem pač prišla do sedaj Mi lahko pomagate pri tem že čisto konkretnem izzivu? Hvala! Deževen pozdrav! metodac

sokec  

član od: 5.8.2009

sporočila: 19

12. apr 2010 12:58

v lidlu so bile takšne šamblone z raznimi motivi za okrasitev samo posuješ s sladkorjem v prahu,če je podlaga temna oz.z kakavom v prahu če je podlaga svetla sokec

krasjana73  

član od: 21.2.2009

sporočila: 236

12. apr 2010 13:19

metodac , če boš zamešala sveže stisnjen pomarančni sok boš dobila ven kremo z premočnim okusom (tako je bilo vsaj z mojim okusom). Biskvit brez jajc , ki je v bazi , vsebuje ribano jabolko , je pa odličen in ti ga toplo priporočam. Toliko z moje strani. Lep sončen pozdrav s krasa. krasjana73

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti