Okrasitev torte za enoletnika - zbiram ideje

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

10. apr 2010 13:25

Oh kako lepo je prebrati ene pametne besede! Sem mislila da sem edina, pa sem bila raje tiho. Če pomislim ob kakšnih grehih sta krasno odrasla moja zdrava otroka!? Lisa

metodac  

član od: 4.2.2009

sporočila: 31

10. apr 2010 13:58

Drage vse, najprej hvala za nekaj predlogov, morda pa res kaj nastane na osnovi tega... Kljub temu: Prosila sem le za ideje, kako še drugače okrasiti torto za enoletnika. Tega, da je ne bo pojedel veliko (ali pač, tudi malčki so različni), se zavedam. Prav tako sem srečna, ker vsaj za zdaj nimamo alergij in lahko mali je vse, načeloma tudi beljake in mleko. In, ja, lahko bi naredila klasično torto, z obilico kreme ali smetane in okraski iz sladkorja ali pa jo oblekla v tičino maso in dobila "ah in oh in sploh" od ožjih sorodnikov, ki bodo na praznovanju... A ne glede na to, koliko je bo pojedel, bo tortica predvsem slavljenčeva (pa četudi jo prav lepo zmečka in raztrese vse naokoli), zato jo želim pripraviti nekoliko drugače, čim bolj naravno in preprosto, a lepo na pogled, zanimivo za otroka. Debate o tem, kaj naj bi otrok jedel in kdaj, kako so zrasli drugi, pa kako pretiravam, v tem kontekstu najbrž niso na mestu, mar ne? Prosila sem za ideje, ne pa za "linč", ker želim otroku narediti drugačno torto od običajnih (in to drugačno po sestavi)... pač zato, ker več glav več ve. In ker me ni sram priznati, da mi je takšna drugačna torta izziv: krema brez jajc (ali vsaj beljakov), brez želatine, okraski, ki niso iz sladkorja, pene, a so po možnosti za pojest.... In v tem smislu ni bilo ravno veliko odgovorov, ne glede na različnost stališč o tem, kako naj bi izgledale torte za enoletnike. Zato morda vprašanje o takšni drugačni torti vendarle je na mestu. Morda bi le morala napisati, da je mali alergik in ubošček ne sme jesti tega in onega, pa bi debata stekla v drugo smer, kaj pa vem... In da se ne bom res na veliko "zagovarjala" in bo na koncu zame izjemno prijeten dogodek začinjen še preden sem sploh kaj začela delati, predlagam, da zaključimo to debato. Nenazadnje pa še: teta torta, spoštujem vaše recepte in izdelke, že nekaj časa, in povsem se strinjam z vami glede tortic za starejše. kot sem že napisala, pa iščem za našega enoletnika nekaj drugega. zamere ni. In če ima kdo slučajno še kakšen kulinarični predlog/rešitev znotraj mojih želja, pa bom vseeno vesela še kakšne replike Lep pozdrav! metodac Sporočilo je spremenil(a) metodac dne 10. 2010 14:22

LENČA  

član od: 30.5.2006

sporočila: 354

10. apr 2010 22:10

Torta mora biti sladka in pregrešno dobra, povrh je pa fajn če je še lepa. Zato jo jemo ob redkih priložnostih in takrat si privoščimo košček nezdrave hrane. Sicer pa ideja: za premaz bi lahko uporabila kakšno domačo marmelado in nanjo postavila okraske LENČA http://lencaa.moj-album.com/album/15731661/

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

11. apr 2010 13:35

Jaz pa bi rada dodala, da se ljudje dobronamerno oglasimo in kaj dodamo še iz svojih izkušenj.Tudi meni se ne zdi, da je bil uprizorjen kakšen linč.Oglasila sem se pa zato, ker je tudi v eni drugi temi, na podobno vprašanje potem prišlo skoraj do prepira.Poveš svoj recept, pa še dodaš, kaj ti misliš.To ni nič hudega. No, saj metoda je napisala, da zamere ni in tako je tudi prav.Rada bi, da ne bi planili takoj na vsakega, ki si drzne napisati še kaj malo stran od strogo začrtanega vprašanja. Poskusimo se pogovarjati.Jaz tako rada prebiram, kaj delajo drugi, kako razmišljajo, kako ustvarjajo.To nas vse bogati. Upam, da niste zdaj jezni name. naor

metodac  

član od: 4.2.2009

sporočila: 31

11. apr 2010 15:17

Selotejp, ne, nikogar ne zafrkavam, očitno pa grem na živce.. In tako kot sem se zahvalila že ostalim za nasvete (četudi so stran od tistega, kar iščem), tudi vam hvala za poslani povezavi... se mi pa zdi glede na iskani nasvet bolj primerna tale http://www.kulinarika.net/recept/sladice/Torta_iz_WC_pa mar ne? Šalo na stran. Naor, se strinjam, tudi jaz zelo rada prebiram mnenja in komentarje na tem forumu, saj so mnoga pravo bogastvo. Želim si le, da bi se vsi skupaj vendarle naučili, da ostanemo pri osnovni temi, ne pa, da komentiramo, kako nenavaden je nekdo, ker želi narediti nekaj, kar je drugače ali pa neobičajno, pa da se začne pojavljati brez potrebe pikrost... Jeze pa seveda ni ;-) Lenča, res je, torta mora biti pregrešno dobra. Le da so male brbončice navajene na malo drugačne okuse in imajo zato drugačne preference, le povedati še ne znajo - in prav zato iščem nekaj, kar bo v tem stilu že poznanega enoletniku, predlagana marmelada bo najbrž res vsaj zraven v premazu, hvala! Sončen pozdrav! metodac

HejHoj  

član od: 14.2.2008

sporočila: 135

11. apr 2010 16:36

Bolj ko berem, manj razumem, metodac. Ves čas ponavljaš: malo drugačen okus, malo drugačen. Kaj pa to pomeni? Pri 10 mesecih nihče ne more imeti izostrenega okusa na malo drugačnega. Sploh ga še nima izostrenega. Moje mnenje je (če ga smem povedati), da so forumi za izmenjavo mnenj, teh pa ni, če so vsi enakega mnenja (kot tisti, ki temo odpre). Ni tako? Zakaj torej skakati v zrak? Če imaš ti pravico povedati svoje, jo imajo tudi drugi.

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

11. apr 2010 17:45

naredi skutno torto po vrhu pa dekoracijo, ki naj bo iz sadja: npr kiviji, zanimivo narezan ananas, neko rdeče sadje... bannanna_v_slo ;)

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

11. apr 2010 18:22

Teta torta, pogosto te pogrešam.  Škoda, da se ne oglasiš večkrat, bi bilo potrebno, ker enkrat povedano menda ni dovolj jasno.

Dejstvo je, da enoletnik  še nima izostrenega okusa, zna le na svoj način pokazati, kaj rad je in česa ne. S pljuvanjem ali tako, da ponujeno poje. In kako si bo okus izostril, če ne bo poskušal čim več različnih, morda na prvi videz nezdravih?

Kakorkoli, naj se pri enoletnem otroku še tako trudimo, gre za to, da zadovoljimo svoja pričakovanja, ker mi otroku diktiramo, kaj bo jedel in česa ne.

In če je metodic toliko do drugačnosti, predvsem v smislu zdravja, naj upošteva bannanin nasvet: skuta, gor pa sadje. Ker drugačne kreme - brez jajc, smetane, škroba, želatine, čokolade, marcipana si jaz pač neznam predstavljat.

Vsakega pač osrečuje in dela zadovoljnega kaj drugega. Tako kot Lisa sem tudi jaz zadovoljna s svojima zdravima otrokoma, kljub kakšni sladkorni rožici na torti s čokoladno kremo z jagodami v otroških letih ...

 

Mamamia

mamamia

perpetua  

član od: 11.10.2008

sporočila: 338

11. apr 2010 18:56

Sicer je pa bila glavna stvar mojega prvega rojstnega dne (pa tudi prvih rojstnih dni večine sorodstva), da sem si najbolj želela prižgano svečko prijeti in tako je prva slika, kako mami prižge svečko, druga, kako stegujem roko proti njej, tretja pa, kako držim prst v kozarček vode perpetua

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecNikita
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti