Odstranjevanje madežev od hrane iz bombažnih plenic/otroških oblačil

metodac  

član od: 4.2.2009

sporočila: 31

tema odprta - 27. mar 2010 10:38 | ogledi: 11.948 | odgovori: 20

dragi vsi,

zanimajo me vaši preizkušeni recepti za odstranjevanje madežev od hrane iz otroških oblačil in bombažnih plenic. reklamam ne zaupam (čudno, mar ne?); sicer uporabljamo froscheve izdelke, ki pa pri madežih paradižnika in podobnih trdovratnih packarijah odpovejo... včeraj sem na plenicah peizkusila omino bianco na bazi kisika, pa ni bistveno boljše - še vedno je vse packasto, kljub predpranju in kuhanju 2x... saj ni konec sveta, če ostane kakšna packa, a vendarle... in če se le da, bi si želela kakšen "naravni" namig, brez najbolj agresivne kemije (navsezadnje gre za otroška oblačila/plenice)... zahtevno, mar ne?

že vnaprej prosim in hvala!

lep pozdrav,

M.

metodac

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

27. mar 2010 14:16

Jaz imam najboljše rezultate z namakanjem bombažnih belih stvari v razredčenem mleku (pol mleka, pol vode) in skisano mleko naredi še boljše rezultate..... Vendelina jr.

metodac  

član od: 4.2.2009

sporočila: 31

27. mar 2010 14:38

Vendelina jr., koliko časa pa se namaka? in zatem normalno operete perilo? hvala! metodac

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

27. mar 2010 16:45

Jaz pa madež obilno potresem z Vanishem (v prahu), namočim v vodo in na kos oblačila 'pozabim' dva do tri dni. Tudi paradižnik gre stran.

Atina

Sporočilo je spremenil(a) Atina dne 27. 2010 16:48

Petya  

član od: 8.1.2006

sporočila: 591

27. mar 2010 19:13

Nisem Vendelina, pa vendar se tudi jaz poslužujem te metode. Perilo ponavadi zjutraj namočim, in operem v zadnji rudni perila ( popoldan). Opere se super, vonja po mleku ni. Za kake res trdovratne madeže, bi morda bilo dobro pustit čez noč. Lp, Petya

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

27. mar 2010 21:41

Spomnim se moje stare mame, ki je rekla, da madeži od sadja na otroških oblačilih gredo ven takrat, ko novo sadje cveti.

Atina, jaz imam pa slabe izkušnje s predolgim čakanjem na pranje, če je ariel na perilu. Se mi je zgodilo, da se je na istem mestu, kjer  je bil ariel gor, oprano perilo začelo trgati....

  Ponavadi sem pri belih plenicah uporabila malo razredčeno varikino, potem normalno oprala in je šlo vse dol.

lp

cervus

Sporočilo je spremenil(a) elaphus dne 27. 2010 21:43

metodac  

član od: 4.2.2009

sporočila: 31

28. mar 2010 9:35

hvala, zlati ste. bom probala tole z mlekom, ko bo naslednja runda pranja. lp, M. metodac

hišica  

član od: 27.3.2010

sporočila: 2

28. mar 2010 14:35

Najlepše se izperejo madeži in zabarvanja na belem bombažnem perilu,tako da uporabimo program pranja največ 60stopinj s predpranjem.V predpranje damo malo pralnega praška in parfumirano varikino,ki ne smrdi tako zelo.V glavno pranje pa damo prašek ,ki ga običajno uporabljamo.Večina ljudi napačno pere perilo z madeži pri prevelikih temperaturah,te pa v perilo dobesedno zažgejo madež.Količina varikine v predpranju je lahko tudi do 2dcl.Pri zelo močnih madežih pa pripravimo kopel:v vedro damo 1l varikine in dolijemo vodo,v to kopel pomočimo perilo.Perilo mora biti v celoti prekrito z raztopino.Tako pustimo stati 30minut,ker varikina ne deluje več,efekt pa ima samo pri nizkih temperaturah.Ta recept deluje samo na 100%bombažnem belem perilu,sintetika bo posivela!Če bom komu pomagala , bom zelo vesela.LP od hišice

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

28. mar 2010 15:51

elaphus je napisal/a:

Atina, jaz imam pa slabe izkušnje s predolgim čakanjem na pranje, če je ariel na perilu. Se mi je zgodilo, da se je na istem mestu, kjer  je bil ariel gor, oprano perilo začelo trgati....

Vanish mi ni še nikoli raztrgal ali razbarval perila. Je pa res, da reklame pretiravajo in po petih minutah ni efekta, čez dan ali dva pa madež izgine (ravno prejšnji teden je sin v vrtcu jedel makarone s paradižnikovo omako in je en makaron padel na popolnoma novo majčko. Vanish je zadevo odstranil).

Atina

miele  

član od: 24.6.2007

sporočila: 207

28. mar 2010 17:22

Pozdravljene Sam prisegam na Vanish.Imam bele kuhinjske predpasnike iz službe.Itak se popacaš,in si pošprican od olja,omak itd.Polijem Vanish na madež,neki ga še po perilu polijem in dam prat.In me do zdej še ni pustil na cedilu.Zmer vse šlo dol.Sem že preizkusil kr neki teh odstranjevalcev madežev.Samo zame se je najbolj izkazal Vanish.Praške za belo perilo uporabljam od:Persila.Dash.Mehčalec pa rumeni duel.Se mi zdi da najbolj dlje diši v perilu.Aja,pa ta nov lenor,k je reklama na tv,tud zelo lepo diši,in dolgo ostane v perilu. lp Miele Miele

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

29. mar 2010 8:11

Borovničev sok je šel z moje najljubše majčke (ki se pere na 30 stopinj) stran s pomočjo dr. Beckmanns prahu. Sem bila tako jezna, ko sem se poflekala. Ni treba biti dojenček, da zamažeš oblačila

Loni Makaroni

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti