Ingverjevo pivo, iščem sestavino.

fomy  

član od: 4.3.2010

sporočila: 5

tema odprta - 4. mar 2010 22:51 | ogledi: 13.173 | odgovori: 14

Dober večer,

Doma skušam narest ingverjevo pivo. Sestavine so standard; sladkor, ingver, voda, limona. Manjka pa mi še ena sestavina.

Namreč potrebujem: Ginger beer "plant". (ne vem slovenskega prevoda) To je organizem, ki je simbioza kvasovke in bakterije. Je "prozorne/bele" barve in jo nujno rabim za ustvarjanje le-tega recepta ki ga imam. (sicer bi z uporabo kvasa tudi uspelo dobro pivo, vendar nebi bil tist okus katerega želim)

To je stvar s katero so včasih delali pivo. V Sloveniji je nisem nikjer še zasledil, zato sprašujem tukaj, če jo kdo ima in bi jo bil pripravljen nekaj odstopit.

Morda še to.. ali slučajno kdo ve, če katera slovenska pivovarna še uporablja tak stari način varjenja piva?

Hvala vnaprej za vse informacije.

Lep pozdrav

fomy

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

5. mar 2010 7:40

Kolikor vem, se pivo vari vedno s kvasovkami. Dvomim, da bi se pivovarne šle take reči, ker je taka mešanica kvasovk in bakterij precej nepredvidljiva in ne daje vedno enakih končnih produktov (enkrat pač prevladajo kvasovke, drugič bakterije,...)

Najbrž gre, skoraj ne more biti kaj drugega za kombučo.

http://www.kulinarika.net/forum/topic.asp?TOPIC_ID=1739ča 

rimljanka

fomy  

član od: 4.3.2010

sporočila: 5

5. mar 2010 11:31

@rimljanka: Pri tej določeni "rastlinci" kateri jo iščem ne prevlada, saj živita v simbiozi. Pivo res da se goji s kvasa in po vsej verjetnosti bi dobro pivo prišlo če bi uporabil kvas, vendar pa ta rastinca da tisti drug okus, katerega sam iščem. Nekaj pivovarn še goji na ta način, vendar nobene ni v Sloveniji (vsaj ne da bi vedel). Pomoje da to ni kombuča.. ker stvarca je bolj zrnasta in prozorna.. res pa da plava na vodi. @rebecca: Hvala to sem iskal. Vendar so me še na nekem forumu opozorili, da se zna zgodit da jih dosti prodaja "buče". Za enkrat pa tudi nimam paypala. Sem mislil, da je kak navdušenec/ka, pa to ima doma. fomy

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

5. mar 2010 11:37

fomy je napisal/a:

Pri tej določeni "rastlinci" kateri jo iščem ne prevlada, saj živita v simbiozi.

fomy

No, to nikakor ne more biti čista simbioza, ker sta oba partnerja odvisna od zunanje hrane, to ni rastlinica ampak kombinacija gliv in bakterij, ki so, tako ene kot druge, heterotrofne. Kombuča je tudi kombinacija bakterij in gliv, enako kot tista za mlečni kefir. Najbrž gre res pri vseh treh variantah za kombinacijo različnih vrst bakterij in gliv. Kolikor poznam reči, je več, če že ne veliko vrst bakterij in tudi gliv v kombuči in v mlečnem kefirju. Zelo verjetno drži enako (ali vsaj zelo podobno) za tisto, ki "dela" pivo.

Če imaš tako raziskovalno vnemo, vsekakor lahko poskusiš s kombučo, saj, če ne uspe, boš vedel, da res ni prava, če pa uspe, pa toliko bolje. In vmes iščeš ono "pravo stvar".

rimljanka

fomy  

član od: 4.3.2010

sporočila: 5

5. mar 2010 12:31

Bom poskusil, če jo uspem dobit v roke. Ali slučajno veš, če se jo goji na enak način? Sladkor+ingver v mojem primeru.. bi to delovalo? fomy

Kitanna  

član od: 16.12.2008

sporočila: 116

5. mar 2010 13:11

Fomy, bi lahko prosim napisal recept za ingverjevo pivo? V mislih imam recept z vsemi sestavinami in količinami le-teh Hvala in lep dan. Kitanna

Vanili  

član od: 28.6.2002

sporočila: 78

5. mar 2010 13:34

Mislim da ne gre za rastlino ampak gre za scoby kulturo kvasovke in bakterije, vzgajali so jo ljudje sami doma...morda ime ker zraste na ingverju? Sporoči prosim, če ti spodnji link kaj pomaga? lp vesna http://www.ciao.co.uk/Recipes_for_Drinks__Review_53

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

5. mar 2010 13:34

Evo, tako naredis tale ingverjevo kvasni nastavek: Making the Plant 1. In the jar place one teaspoon of dried yeast, two teaspoons of dried ginger, four teaspoons of sugar and a pint of cold water. 2. Stir and keep at room temperature. 3. Feed the plant every day with two teaspoons of dried ginger and four teaspoons of sugar. Stir after feeding 4. The plant will be ready in one week Ce ne razumes anglesko, javi, bomo prevedli! fresh

fomy  

član od: 4.3.2010

sporočila: 5

5. mar 2010 15:55

@Vanili: Ja točno za to gre. SCOBY kulturo. Vendar nisem še našel delujočega recepta, da bi jo doma uspel narest. Recept je tudi zanimiv, vendar spet.. treba poskusit. @rebecca: tole je zanimiv link -> http://christhedesigner.blogspot.com/2009/05/how-to-make-real-ging Bi bilo zanimivo probat, čeprav bi še vedno raje dobil od nekoga. Stvar se z lahkoto množi in jo komot lahko deliš med ljudmi. Za enkrat je to v planu. @fresh: Z ingverjevo-kvasnim nastavkom bi uspel narest pivo, vendar nebi imel tiste grenkobe, nebi imel prevega okusa. Zato sem že napisal, da se tega izogibam. @Kitanna: Lahko ti napišem recept, vendar enostavno ne uspe, če ne uporabiš te SCOBY kulture. Če je še kdo zainteresiran prvo za izdelovanje "Ginger beer plant"-a in kasneje piva se lahko tukaj zmenimo. fomy

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti