Šamrole

NNATALIJA  

član od: 2.9.2003

sporočila: 141

tema odprta - 4. sep 2003 12:56 | ogledi: 4.604 | odgovori: 16

Morda ima kdo od vas recept za šamrole- za belo kremo, narejeno iz beljakov?

Za odgovore se zahvaljujem,

nnatalija

Temo je spremenil(a) NNATALIJA dne 04. sep 2003 13:00:36

Stasa  

član od: 17.3.2002

sporočila: 299

4. sep 2003 13:24

Morda se motim, ampak mislim, da bela krema ni nič drugega kot zelo trd beljakov sneg s sladkorjem v prahu. Pobrskaj malo nazaj v forumu, spomnim se, da so debate o šamrolah že tekle. P.S. meni so veliko boljše polnjene s smetano (stvar okusa) LP, Staša

spela  

član od: 31.8.2001

sporočila: 350

4. sep 2003 13:46

Jaz imam tudi raje tiste s smetano. Spela

Stasa  

član od: 17.3.2002

sporočila: 299

4. sep 2003 13:48

Še posebej, če so prelite s čokolado in ob straneh, kjer gleda smetana ven, posute z drobljenimi lešniki LP, Staša

NNATALIJA  

član od: 2.9.2003

sporočila: 141

4. sep 2003 13:52

Hvala, Staša, a preiskala sem res vse za nazaj (vsaj mislim) in je bila debata le o čokoladnih ....jaz pa bi rada tiste "navadne" bele. Enkrat sem zbirala pecivo za eno fešto in jih je nekdo prinesel in rekel, da moraš nekaj "pokuhat"-če sem ga prav zastopila. Ampak dejstvo: šamrole so šle za med, vsi so se grebli zanje, čeprav je to zame čisto presladko. A rabim za fešte- če drugi to obožujejo jim rada postrežem. S smetano so sigurno boljše- vsaj zame, toda - ne moreš jih pripraviti za en dan naprej, ker se razmoči testo. lp.nnatalija

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

4. sep 2003 13:54

Da ti ne bo treba brskat, maš tukaj že prilepljeno eno od variant s foruma... LP Loni Avtor: VESNA Š. Odgovor z dne - 02. okt 2002 10:49:32 1/2 l mleka 6 žlic ostre moke 20 dag sladkorja 2 vanilija 10-15 dag margarine 1 rumenjak Od 1/2 l mleka odvzameš 2 dcl v katerem razmešaš moko. Ostalo mleko zavreš in vanj vsipleš zmešano moko. Vse skupaj še kuhaš 3-5 minut, da se zgosti. Odstaviš in vmešaš rumenjak. Ohladiš. Ko je masa ohlajena, dodaš sladkor, vanili in margarino ter vse skupaj zmešaš. S tem nadevaš šamrole do polovice, drugo polovico pa nafilaš s smetano. Po želji. Če je masa preredka dodaj še eno žlico moke pri kuhanju. To filo jaz uporabljam za fine rezine, pa tudi za princeske. Dober tek! vesna

Stasa  

član od: 17.3.2002

sporočila: 299

4. sep 2003 14:59

Vidim, da krema ni tako enostavna, kot sem si jaz predstavljala Glede smetane je pa res - za drugi dan ne pride v poštev. LP, Staša

Dorothea  

član od: 25.1.2002

sporočila: 142

5. sep 2003 7:20

Pa še bolj enostavna krema: za vsak beljak vzameš 50 g sladkorja. V posodo (v kateri lahko kuhaš nad soparo) daš beljake in za vsak beljak eno žlico sladkorja. Stepaš nad soparo, da zmes lepo naraste, je topla in trdna. Nato ves preostali sladkor vsipaš naenkrat v beljakovo maso in stepaš dalje nad soparo, dokler se sladkor popolnoma ne stopi. Nato posodo odstaviš od sopare in stepaš dalje, dokler zmes ni hladna. S tem potem nadevaš šamrole ; če kremo delaš tako, je OK tudi naslednji dan (če prehitro odstaviš od sopare ali ne stepaš tako dolgo, dokler ni hladna, se zna zgoditi, da naslednji dan beljaki malo upadejo). (sama uporabim malo manj sladkorja - sploh če je pecivo za isti dan).

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

5. sep 2003 9:00

Natalija, krema pri šamrolah je taka kot za indijančke. Poglej v zbirko receptov. Prvi je zelo vredu. Bistvo beljakove kreme je, 1. da beljakov NIKOLI ne stepaš v plastični posodi, ampak v rostfrajasti; 2. da beljake stepaš zelo dolgo. Vsaj 15 minut preden dodaš kuhan sladkor in potem še 15 minut. Mešaš brez prestanka. M.

NNATALIJA  

član od: 2.9.2003

sporočila: 141

5. sep 2003 10:24

zahvaljujem se vsem za odgovore! Sicer že dolgo iščem tale recept po kuharskih knjigah. Mislim, da bom sprobala recept od Marjetke, pa tudi indijančke-nasvet od Mimike. Morda bi mi Marjetka povedala še, koliko časa stepaš nad soparo in koliko časa potem ,- ker mi to že kdaj ni uspelo (pri fili za torto)? lp,n.

prekmurka  

član od: 24.10.2001

sporočila: 672

5. sep 2003 16:29

Naredite gosti sirup iz 1 dcl vode in 4 žlice sladkorja - naj se kuha dokler se ne začnejo delati mehurčki ( sirup mora biti gost da počasi teče z žlice) -medtem smo stepli sneg iz 4 beljakov in mu počasi dodajamo sladkorni sirup in neprenehoma mešamo 5 minut nad vodno kopeljo .Če imate radi vanilijevo aromo , lahko sladkorju dodate vanili sladkor .Maso potem dam v vrečko za okraševanje tort in nadenem šamrole.Njam njam... LEP POLETNO JESENSKI VIKEND VSEM Marta

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti