Na pomoč!!! kako lepo zamesiti testo???

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

22. feb 2010 11:52

Tisto, kar sta rekli ema in regina: če iz sestavin ne nastane ena taka simpatična žoga, ki se niti ne lepi, niti ni suha, temveč je ravno pravšnja, se stvar tudi v nadaljevanju ne bo razvila tako, kot je treba. Z nekaj vaje (ki vključuje nekaj katastrofalnih poskusov, ki končajo v smetnjaku za organske odpadke) povprečna kuharica vseeno pride do tega nivoja, ko pa to zna, potem pa itak uporablja kruhomat Vendelina jr.

maja99  

član od: 18.8.2009

sporočila: 27

22. feb 2010 12:13

Super ste!!!!!!! Vsekakor bom upoštevala vse Vaše nasvete in se še v kratkem lotila peke '';. Za kruhomat nimam prostora, ker sem že ostale kuhinjske aparate komaj ˝stlačila˝ po kuhinji '';! Vaja dela mojstra, če mojster dela vajo! Tako, da je najbolje, da se čim prej spet lotim kuharskih podvigov in Vam seveda sporočim, kaj in kako je uspelo oz. ni uspelo '';. Hvala še enkrat, bodite v cvetju! maja99 Sporočilo je spremenil(a) maja99 dne 22. 2010 12:15

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8696

22. feb 2010 13:05

Še moj prispevek:

Kot prvo, vzemi si čas za vzhajano testo. Ne moreš si umisliti - zdaj grem zamesit testo, nadevat in čez eno uro bomo jedli. Ne, tako ne gre!

V posodici (recimo, litrski) razdrobi kocko kvasa, dodaj žličko moke in žličko sladkorja. Prelij s toplim mlekom (približno 3 dl oz. koliko zahteva recept), premešaj, pokrij s kuhinjsko krpo in daj zraven štedilnika. Mleko mora biti toplo tako, da ko pomokaš prst je toplo, ne prevroče. Jaz ponavadi vključim plošče od štedilnika, da se mi ozračje ogreje. Kvas pusti naj vzhaja, čez 20 - 25 minut bo napolnil posodico.

Med tem pripravi moko, ki jo daš v večjo posodo (plastično ali "vandliko"). Jaz ponavadi dam pol ostre, pol gladke moke; moko posoli (odvisno kako je po receptu). Naredi vdolbino.

V drugi posodici razmešaj maslo, jajca oz. rumenjake - torej, vse kar spada zraven po določenem receptu.

Poglej, če je kvas zadosti vzhajal. Če je, potem začni: v roki imej kuhovnico ali večjo vilico; v vdolbino vlij razmešano maslo, jajca.... in počasi vmešavaj z moko; sedaj vzemi vzhajan kvas, počasi ga vlivaj in sproti vmešavaj moko. Če ti se zdi, da ni dosti mehko, še malo podlij s toplim mlekom (lahko tudi s curkom tople vode). Še en čas (približno 5 minut) vmešavaj s kuhovnico, odloži kuhovnico in gneti z roko. Sedaj vso "gmoto" testa stresi na pomokano površino in začni mesit z rokami. Mesiš -  ne s prsti ampak z dlanjo. In tako mesiš, mesiš..., malo pomokaš..., spet mesiš. Nič zato, ker ti se lepi za roke. Mesiš, pa smet na rahlo pomokaš... in tako "mesi sine!" približno 10 - 15 minut. Po tem času ti se bo naredila lepa kepa testa.

Posodo, kjer si mesila od začetka dobro pomokaj in notri daj kepo testa, tudi testo na rahlo pomokaj; pokrij s kuhinjsko krpo (ali če je plastična, pokrij s pokrovom) in daj na toplo.

Jaz dam ali v odprto pečico segreto na 50 stopinj, ali zraven štedilnika (če se mi zdi, da ni toplo, spet  malo vključim plošče, da se ozračje ogreje).

Sedaj pospravi vse tisto, kar si popacala okrog sebe; testo pusti naj vzhaja.

Če si delala, kot je napisano zgoraj, ni šans da ne bi vzhajalo.

Ko je testa v posodi 1x ali še malo več, vedi da je pripravljeno za nadaljnjo obdelavo.

Naprej delaj tako, kot zahteva recept.

 

Želim ti uspeha..., če ne tokrat, tretjič bo sigurno. Petič ti bo že samoumevno in se boš spraševala "kako za vraga    ženskam ne uspe vzhajano testo!".   

 

Pozdravček!

dididala  

član od: 20.10.2008

sporočila: 120

22. feb 2010 13:23

Tudi meni je delalo težavo kvašeno testo.Občutek sem dobila pri peki kruha na hitro.Zmešaš ga na hitro z žlico in naslednji dan vliješ v pekač.Tako sem ugotovila,da je boljše kvašene testo narediti malo premehko,kot pretrdo.Poskušaj ! dididala

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

22. feb 2010 14:09

dididala je napisal/a:
Tudi meni je delalo težavo kvašeno testo.Občutek sem dobila pri peki kruha na hitro.Zmešaš ga na hitro z žlico in naslednji dan vliješ v pekač.Tako sem ugotovila,da je boljše kvašene testo narediti malo premehko,kot pretrdo.Poskušaj ! dididala
Se strinjam.... tudi jaz se imela na začetku izzive s pretrdim, presuhim testom,...potem pa sem ugotovila, da je bolje, da je najprej testo malo premokro in potem POSTOPOMA (!) dodajam po malem moko. Drugače pa ga vedno delam tako, da najprej dam v večjo posodo moko, na sredini naredim jamico, v katero dam malce sladkorja, zdrobljen kvas in toplo tekočino (mleko ali vodo, odvisno kaj delam), pustim da kvas vzhaja, nato pa dodam ostale sestavine, ki jih zgenetem s špiralo od mikserja. V tej fazi naredim testo v grobem, tako da je še bolj mokro in se še lepi na roke. Potem ga zvrnem na delovno površino in mu dodajam moko in ga še tako zgnetem do konca tako da je ravno prav mehko in voljno. Potem ga spet dam nazaj v pomokano posodo, ga pomokam še po vrhu, pokrijem in pustim vzhajat. Odkar sem "zakapirala" ta postopek, nisem še vrgla testa vstran. V bistvu je otročje lahko, samo občutek moraš dobiti in boš brez težav razveseljevala svoje s kvašenimi dobrotami. Pa uspešno peko ti želim! katjushka

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

22. feb 2010 14:32

Dragička, to, to, to so navodila, ne pa tisto, kar smo me "pametovale" Vendelina jr.

Engie  

član od: 12.10.2007

sporočila: 472

22. feb 2010 15:27

Ko berem vaše nasvete imam občutek , da delam vse tako kot svetujete , pa vendar so potice, rogljiči.... drugi dan pretrdi.V glavnem drugi dan niso več puhasti in mehki . Kaj delam narobe ?Prosim pomagajte... Engie

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

22. feb 2010 19:31

temu se reče staranje kruha.... (ali pa potic, rogljičkov - vseeno je - puhasti drugi dan po navadi niso, če jih boš pa zavila, bodisi v prt ali pa celo v tako vrečko z luknjicami, kot v njej ponekod prodajajo kruh, bodo pa naslednji dan vsaj mehki).

lp

cervus

maja99  

član od: 18.8.2009

sporočila: 27

22. feb 2010 20:47

Dragička, hvala za tole izčrpno navodilo. Dididala in katjuška, če ne bo šlo po Dragičkinem navodilu, se poslužim vajinega postopka (najprej premokro in nato dodajaš moko). maja99

barbra  

član od: 9.8.2002

sporočila: 355

22. feb 2010 22:26

To je res, obratno (da dodajaš tekočino) se ne obnese in nastane trda kepa. Moja mama pravi, da je testo ravno prav mehko takrat, ko je "kot dojenčkova ritka" Barbra

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti