Telečja pečenka: pleče ali stegno?

auachiuaua  

član od: 1.11.2006

sporočila: 261

tema odprta - 20. feb 2010 13:18 | ogledi: 32.738 | odgovori: 15

Živeli,

prosim za mnenja, kateri del je boljši za dobro, sočno telečjo pečenko - pleče ali stegno?

Mimogrede lahko še kakšen nasvet, kako pripraviti klasično telečjo pečenko - peči odkrito ali pokrito, koliko časa, koliko stopinj, zalivati ali ne, začiniti (s čim) ali ne...

hvala in nazdravje!

auachiuaua

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

20. feb 2010 16:49

Jaz sem za pleče, je bolj sočno, ali pa tako imenovano "ledvično pečenko".

Preden dam teletino v pečico, jo vedno prelijem z vrelo maščobo, da  zakrkne. Teletina vsebuje precej vode in če ne poskrbiš, da meso na začetku peke zakrkne, zan biti malo suha.

Pečem jo na pribli. 170 stopinjah, vmes seveda vneto zalivam. V pekač vedno nalijem malo vina in potem občasno zalijem s sokom, ki nastane, dolijem tudi malo tople juhe in spet zalivam s sokom, ki nastaja. Zalijem približno na vsakih 15 minut. Pečem odkrito. Se pa obnese tudi peka v posebni prozorni foliji, samo tam potem odpade zalivanje ...

Teletino začinim s soljo in poprom in premažem z malo gorčice. V pekač dam zrezano zelenjavo (korenje, koren peteršilja, narezan por, čebulo,malo česna, romžarin) in sok, ki ob vsem tem med pečenjem nastaja, je sila okusen. Vse skupaj na koncu zmiksam, dodelam z vinom in začimbami in postrežem v omačnici.

 

Pripenjam ti še link za odlično telečjo pečenko. Ni sicer klasična, a morda ti ideja pride prav.

http://www.kulinarika.net/recept.asp?ID=9986

Pozdrav, Mamamia

(aja, kako kaj mačke???)

 

mamamia

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4732

20. feb 2010 21:56

Ognjič

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

20. feb 2010 22:19

Ognjič je napisal/a:
Ognjič

 

Še pomnite, tovariši???

mamamia

auachiuaua  

član od: 1.11.2006

sporočila: 261

21. feb 2010 10:38

Hvala mama, edino nate človek vedno lahko računa ;) Kar se tiče muck...sem se zdaj preusmeril, delam na novi blagovni znamki briketirane hrane za večje in aktivne pse - SashBar. Prvi testi z bulmastifi so pokazali, da psom izredno tekne... Skrivnost slastnosti pa je (kot vedno), da je samemu faširanemu mesu dodana znatna količina maščobnega tkiva. Ja, "mast za slast" je naš slogan :) lp auachiuaua

Helix  

član od: 23.1.2008

sporočila: 41

18. maj 2013 19:14

Pozdravljeni,

 

jutri bom imela prvič taščo na kosilu odkar sva se preselila na svoje.

Doma imava svinjsko pleče 1,5kg ter svinjski hrbet - ribica 0,6kg.

Zanima me ali ju lahko dam brez problema skupaj v pekač samo ribico malo kasneje?

Pleče pečem cca. 2uri na koliko stopinj? Vmes bom polivala kot sem že brala...

 

Hvala za mnenja...

Helly

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

18. maj 2013 19:24

Helix, če se bo ribica cmarila 2 uri, bo totalno presušena in ne  bo za nikamor. To je najbolj pogosta napaka pri pečenju mesa. Nabavi si termometer za meso in ko zapičen v sredino kosa mesa pokaže cirka 75 stopinj, je meso pečeno in še vedno sočno. 

Ribico najprej popeči v ponvi, nato jo daj v pečico. Popečeš za okus in ne za to, da bi se sokovi zadržali v mesu. Ta teorijo (da je meso bolj sočno, če se prej popeče) so profesionalci že davno dokazali kot mit.

http://www.kulinarika.net/recepti/12449/zar/svinjska-ri

 

 

 

Vanja

Helix  

član od: 23.1.2008

sporočila: 41

18. maj 2013 19:40

Čez ta vaš recept sem tudi že šla ja.

Kaj mi svetujete sedaj ko nimam termometra? Si ga bom pa v bližnji prihodnosti seveda kupila.

Helly

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

18. maj 2013 20:05

Pečeš na nižji temperaturi in dalj časa, pa bo meso sočno, preverjeno. Recimo na sto do 120 stopinjah uro in pol do dve.

Po uri pečenja dodaj v pekač čebulo in različno zelenjavo in kakšne začimbe, meso prelito s tako nastalim sokom je še posebej okusno.

Praviš da imaš hrbet - ribico; torej imaš tisti širši del, ko se kost odstrani; ali vendarle tisto ozko, majhno ribico?

Če imaš slednjo, bi jo jaz naredila v omaki, da imaš dve različni jedi na mizi. Recimo po tem receptu:

http://www.kulinarika.net/recepti/16498/mesne-jedi/svin

 

mamamia

Helix  

član od: 23.1.2008

sporočila: 41

18. maj 2013 20:23

Sem kar slikala :)



Helly

Sporočilo je spremenil(a) Helix dne 18. 2013 20:24

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti