Ežojevo potovanje v čile (prej "dopust 2010")

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

22. feb 2010 22:34

!Ay! que pena! La tarjeta Maestro no es muy conocida y usada en America Latina. Da ne bom važila s španščino, če bo tole še za koga koristno: Za obe Ameriki je za Evropejca najbolj komot Visa. Ežoj, tvoj konkretni problem se pa najlažje reši tako, da ti skrbnica pošlje denar preko Western Transfera. Druga možnost je, da odpreš nerzidentski račun v tuji valuti v Čilu in ti potem srkbnica s tvojega računa v NLB nakazuje valuto in potem dviguješ tujo valuto v Čilu in potem tam menjaš. Za efektivno nakazilo iz v tujino pa velja brutoporavnalni čas 48 ur v delovnih dnevih, kar pomeni, da bo od tvojega naročila do denarja minilo najmanj toliko.... Vendelina jr.

ezoj  

član od: 29.4.2007

sporočila: 126

22. feb 2010 22:56

Evo, spet jaz. Najprej o denarju: ko nekam grem vse planiram, poznam cene ( skor natancno ) in ce grem imam dovolj denarja, sicer ne da se rasipam, ampak, da speljem. Tokrat se mi je prvic naredilo, da imam denarja prevec, da mi ni treba nenehno kalkulirat, da bi ne zapravil prevec. Vecino poti imam tudi ze placano. Denar je razdeljen na dve polovici, ena je limit na Masterkard kartici, druga je " kes " na Maestro kartici, pa sredi potovanja mi bo nakazana stipendija ( ) na maestro kartico, in tega denarja za potovanje niti ne potrebujem. S to kartico ni bilo nobenih problemov dvigovat denar v Irkutsku kakor tudi v Yellowknife, naj omenim sam dve skrajnje egzoticne tocke. Zdaj se zalomi ravno s to kartico. No, pocakajmo do jutra, grem v akcijo, ce mi banka ne odgovori na E-mail, bom jih poklical po telefonu in uzival v avtomatski telefonistki ( ce zelite splosne informacije pritisnite 1, ce zelite.........., izredajo s vse cifre, jaz pa se kar ne vem kaj naj pritisnem ). Danes sem se tudi v banki razpi*dil, zaradi znanja spanscine: e jaz se je bom naucil pa naj se se tolk matram. Prav sem jezan na eno tursko 21 letno punco, ki po Cilu potuje z mamo, sicer so videti kot dve prijateljici ( pa ne kot mame, kot studentke ), Z mano spika v anglescini, mami prevaja v turscino, kaj se midva pogovarjava, vmes je receptorka nekaj sprasuje v spanscini in tudi njej odgovarja. Punca je koncala srednjo solo v Nemciji, torej tudi nemsko obvlada, pa zapovrh je se lustna ( verjetno izjema tistega pravila........ pa pustimo to ), v Santiagu studira menagement ( po slovensko: kako krasti, da te ne zaprejo ). Ce mi verjamete ali pa ne: nisem fovs nobenemu za mogocne avtomobile, jahte, vile pa kaj vem kaj se, fovs sem pa tistim, ki znajo jezike. Glede Valparaiza: mesto je nekaj posebnega, zelo prijetno, domace. V gostilnah zmeraj spilajo nekaksni muzikanti, ki po koncanih nekaj komadih, hodijo okoli in pobirajo drobiz, ce das prav, ce ne tudi prav. Res je tudi kaksem prosjak ( pa res bolj poredko ), Vceraj sem kosil v gostilni, kaze da je zelo stara, skor da vidis kako so se vcasih enooki kapitani pogajali za sode ruma...... ). Enak vtis sem danes dobil ob obisku merkado koreo ( se mi zdi, preveril bom ), verjetno je prej bila trg s suznji.............ali cim podobnem. Danes sem se pozanimal za naslednji prevoz, do Puerto Monta, avtobus gre zvecer, zjutraj sem v Puerto Montu ( sedaj ne bom sprejel stojisca na strehi ). Vreme se je popravilo, oblakov ni, je toplo, piha pa tudi ( *ebo jih pacifik ). jade, jade tebi dolgujem opravicilo: kaj sem gledal ne vem, tukaj je slascicarn vec kot v Ljubljani. Odpravim se iskat kosilo: kaj bi vzel. Po krajsem premisleku se odlocim: Pescado fritas ( hvaljen bodi mogocni pacifik ). Vzamem taxi ( to ze obvladam ) se odpravim v hostl ( kupil dinjo in se nekaj, da poskusim ). V hostlu internet ne dela. V kuhinj na omaricah z roko napisani listki. Zacne se s " para todos " ( ne vem a so vkljuceni spansko negovoreci ). Kolikor razumem spansko, pise nekako takole: za sabo vam ni treba nicesar pospravljat, bo ze kdo pospravil.......... nekaj takega, kaj ce bit druzga. ezoj

ezoj  

član od: 29.4.2007

sporočila: 126

22. feb 2010 23:25

Vendy, hvala. Jutar grem v akcijo. se oglasim. ¿¿ A ste videli kaj zmore moj racunalnik?? ¡¡ Preseneceni!! Pa mi ni bilo treba tipkovnico narobe obrnit. ezoj

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

23. feb 2010 6:08

Ežoj: tvoje pisanje se prileže como cerveza fria en un dia caluroso de verano... :)) uzivaj maksimalno (pa na tiste stvari za v omari susit nikarte ne pozabi! lp, proxima

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8688

23. feb 2010 6:15

Čuvaj se in uspešno reši zagato, saj smo vendarle v 21. stoletju. 

Pozdravček!

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

23. feb 2010 15:47

Oh ežoj hvala bogu jaz pa že se skor skregala na pošti, ko sem hotela poslat torto, pa nikakor, da poštarci dopovem kam jo mora poslat, pa sem mislila, da cela slovenija ve kam si šel na dopust...

jade

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

23. feb 2010 17:17

Ja in take grde besede včasih govoriš da ne vem, če res zaslužiš kaj sladkega. lp Vesna

ezoj  

član od: 29.4.2007

sporočila: 126

23. feb 2010 17:21

vo, spet jaz, najprej o denarju: s banke mi je odgovorila na E-mail, da se tudi od drugih popotnikov dobili informacije o tezavah, so vcasih problemi z avtorizacijo. Na tista vprasanja avtomata je treba odgovorit nekako drugace in pol rata ( da dobis denar ). Takoj odlaufam na bliznji avtomat: dobim denar, pa se na enega druge banke, spet dobim. Karamba si recem, ce je ze tako, gremo poiskat kaksne cikite in zacet festo................ Vrnem se v hostl, poberem stvari, gazdarica solznih oci (), hasta la fuego, jaz ji pozabim ljubcka dat, za pozdrav, upam, da ji nisem strl korazona, videti je mocna, pa dobra pluca ima, bo ze prezivela. Zjutraj ugotovim, da mi enega zdravila ni, druga dva so, enega ni nikjer, a sem ga kam " zaturil " ali kaj. Grem mim Farmacias cruza verde, pokazem prazno plastiko od zdravila, ji pojasnim, ona ne zna anglesko, gre s tisto mojo embalazo, vrne se ena druga, ki mal govori anglesko, evo, pravi, tocno to, olivim 5 mg. Fajn, pravim jaz, ona pa pravi nekako, ces da to deluje na psiho, ce sem siguren, da to jemljem. Jaz ji pojasnim, da mi ni vazno ce na skatli pise olivin 5 mg, bolj je vazno, da je noter enalpril.......5 mg , ta deluje na moj korazon, ce srecam kaksno muheras da mi ne uide, pol pa povzrocim medkontinentalni spor.......... Ona zaskrbljena, gre " odpozadi " v lekarno, pravi da mal pocakam, in cez enih deset minut se vrne s skatlico " enalprilmaleato 5 mg ", placam 990 pesos ( cca 1,5 € ). Grem pa pravac postaja metroja, ki ni dalec od tod, vmes kupim ene reprodukcije enih slik Valparaisa. Na metro postaji me ne pustijo, ampak po spansko. Jaz razumem, da sem prevec lep, s frisno zlikano srajco in, da ne sodim gor ( ja Ognjic, likalnik fajn dela, lahko ga bos dobila za dopust ). Pol pa najdejo enega fanta, ki ne zna anglesko skor tulk kot jaz spansko in izpade, da za metro morem imet nekaksno posebno tarjeto, ki se ne kupi............. skratka nic ne bo od metroja, naj bi sel na "kolektivo ", nekaksen mini avtobus.......... nic, saj se mi ne mudi, bom ze. Nisem nic zajtrkoval, po poti se ustavim in pojem burek, po spansko se rece empenade, ni vleceno ampak lisnato testo, zavito kot piroske, med nadevom je tudi kaksna oliva, ni ravno burek kot pri Hamitiju............. Po poti do avtobusne postaje, naletim na " sombrerio Davidof ", seveda vstopim, kaj naj recem, par izdelkov bi takoj slo z mano, ce bi slo. Grem naprej, naletim na cudno stacuno, ni kaj ni, strojene koze, oprema za konjenike ( a se rece ostrogi ) vsega, ni kaj ni. Meni zapade za oko kompas. Tukaj se mi nic ne ujamejo strani sveta. Ko se obrnes proti severu, ce sonce zahaja bi mogjo bit na levi strani pred mano ( pri nam je enako, le da je pozadi. ). Koncno pridem do avtobusne postaje, kupim karto za Puerto Mont, ob pol osmih, prihod v Puerto Montt nekje ob osmih zjutraj. Vceraj bil na mestni plazi Valparaiza. Ni bilo, da bi noge namocil, valovi taki, da bi me mimgrede celoga namocilo, pa nisem hotel nic tvegat. Bodi dovolj za danes, jutar se oglasim iz Puerto Montta. ezoj

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8688

23. feb 2010 17:26

Že berem 

5rusa  

član od: 19.10.2005

sporočila: 285

23. feb 2010 17:49

Ežoj, odlično branje, ob tem se spomim svojih dni v Čilu. V Puerto Monttu nikakor ne zamudi ribje tržnice, se mi še danes cedijo sline, Upam, da imaš namen skočiti tudi na otok Chiloe, mene je total fasciniral, sicer sem malo trekkala, pa šla s barkačo na majhne otočke v bližini, se navduševala nad hišami iz barvitih skodel najrazličnejših oblik ... Uživaj še za nas, ki še vedno vztrajamo v snegu in dežju. Lepo sem imej, pa čim več napiši. 5rusa

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti