Halva

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

tema odprta - 12. feb 2010 21:25 | ogledi: 14.020 | odgovori: 14

Od moje ukrajinske prijateljice sem dobila ogromen kos halve... drugace povedano neko sivkasto drobljivo gmoto, podobno glini nic kaj vabljivo na pogled... ampak okus je bozanski!

Kolikor sem jo uspela razumeti( velikokrat bolj ugibam, ker zelo slabo govori it.jezik in se sporazumevava v nenavadni mesanici stirih jezikov ) je iz sezama, pistacij, medu pa verjetno se cesa.Njej jo od tam prinesejo sorodniki in recepta ne pozna.

Je kdo med vami, ki ima kak podoben recept, link, skratka karkoli. Vem da je razlicic veliko, tudi v bazi je ena, vendar popolnoma nekaj drugega.

O tej sladici vem bolj malo, tudi jedla sem jo prvic, ker pa je tako nenavadno dobrega okusa bi zelo rada zvedela kaj vec o njej.Na netu sem namrec nasla zelo malo.

Hvala !

lp

terakota  

član od: 19.9.2009

sporočila: 469

13. feb 2010 0:54

lucka52 je napisal/a:
Od moje ukrajinske prijateljice sem dobila ogromen kos halve... drugace povedano neko sivkasto drobljivo gmoto, podobno glini nic kaj vabljivo na pogled... ampak okus je bozanski!
Kolikor sem jo uspela razumeti( velikokrat bolj ugibam, ker zelo slabo govori it.jezik in se sporazumevava v nenavadni mesanici stirih jezikov ) je iz sezama, pistacij, medu pa verjetno se cesa.Njej jo od tam prinesejo sorodniki in recepta ne pozna.
Je kdo med vami, ki ima kak podoben recept, link, skratka karkoli. Vem da je razlicic veliko, tudi v bazi je ena, vendar popolnoma nekaj drugega.
O tej sladici vem bolj malo, tudi jedla sem jo prvic, ker pa je tako nenavadno dobrega okusa bi zelo rada zvedela kaj vec o njej.Na netu sem namrec nasla zelo malo.
Hvala !


lp
Ingredients: Ingredients 2; cups (24 oz.; 700g) honey 1½ cups (12 oz.; 340g) tahini — beaten to mix in any excess oil optional 1½ cups nuts —try almonds Honey sesame halva, halwa, halawa or halvah, can carry all sorts of flavours: cardamom, vanilla, coffee, chocolate, etc. Experiment! My tahini comes in 12 oz jars. I take the lid off the tahini jar; stir well, then zap in the microwave for about 1 minute at full (800W) power. Heat the honey, stirring to prevent local overheating. If using a sugar thermometer, simmer until the thermometer reaches 240 °F (115 °C) — otherwise, test for a ``soft ball '' syrup. Once you have reached the soft-ball temperature, let the honey-syrup cool for a couple of minutes. Meanwhile, warm the tahini to about 50 °C; 120 °F. Fold the warmed tahini into the hot honey-syrup. Almonds should be blanched (briefly scalded in boiling water then popped out of their skins), then roasted; hazelnuts and (unsalted) pistachios can be roasted then rubbed in a teatowel to remove their skins. Before adding the tahini, you can add nuts (pistachio, almond, hazelnut) to the syrup. It's worth the effort to remove the skins and gently toast the nuts in a moderate oven (180 °C; 350 °F), and add the hot nuts to the hot syrup. Add as many as you want—this mixture will take up to 2 cups (8 oz.; 250g) of nuts if you like your halva that way; most shop-bought halva has far less. Once all is combined, turn the mixture out onto a board or marble slab; pull and fold repeatedly until the mixture begins to set. This promotes the formation of sugar crystals (as in fudge making ), which give your halva the flaky character it should have. This is hard with the domestic quantity given here, as the halva cools quickly. A traditional confectioner would make a 50lb (20Kg) batch, which cools far more slowly, and can be pulled and folded many times to give the halva a fibrous texture. Put the warm mixture into an oiled cake tin (either with a press-out base, or lined with baking paper), ramekins, or a plastic container. Once cool, seal to keep out any moisture and leave in the fridge for 36 hours (this allows the sugar crystals, which give halva its distinctive texture, time to grow). Cut while cold, with a sharp knife (if the halva is softer than the nuts it's difficult to make a clean cut, so this is easier when the halva is cold). Concerned about diet?Don't worry, we have it on good authority that, Halva is good for you! http://www.aopy00.dsl.pipex.com/recipes/honey-sesame-halva.sh guglaj še: halava, halvah ter dodaj sestavine, srečno! p.s. jaz jo delam iz zdroba, oreščkov, rozin in sadja; tudi iz korenčka ter oreščkov je dobra... terakota

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

13. feb 2010 8:25

terakota, najlepsa hvala!, lp

Iva*  

član od: 2.1.2010

sporočila: 21

23. mar 2010 18:00

Ti si car terakota! Hvala! Iva* Sporočilo je spremenil(a) Iva* dne 23. 2010 18:04

Iva*  

član od: 2.1.2010

sporočila: 21

23. mar 2010 18:03

Se jo da mogoče kje kupiti? Iva*

Iva*  

član od: 2.1.2010

sporočila: 21

23. mar 2010 18:08

Baje je pri nas ne smejo prodajati. Dobi se najbližje na Hrvaškem. Iva*

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

24. mar 2010 9:10

Ah, v albanskih slaščičarnah jo verjetno imajo. Sama jo delam (prsti ene roke bodo dovolj)po eni grški kuharici in ker težko sledim receptu do konca (vedno nekje na sredini začnem po svoje) gre približno tako, da kombiniram mlete oreščke po izbiri in okusu, sladkorno vodo (jo je treba delati en dan prej) in potem naredim iz tega eno rjavkasto pacavasto maso, ki jo je treba pregnesti in razvaljati (če se prijemlje na valjar, se doda še malo oreščkov) in zložiti nazaj...in potem gre to super h kavi. Vendelina jr.

cemkcku4  

član od: 1.9.2011

sporočila: 28

1. sep 2011 18:38

Trgovina Čeburaška v Mariboru prodaja Halvo iz sončničnih semen.Malo se jo je treba privaditi, saj je iz sončničnih semen precej aromatična.

Sam jo imam raje iz sezama in tudi s kakavom.Sam sem jih lani kupil v LIDLU, ko so imeli grški teden.Prvo leto so jih še imeli kakšnih 14 dni, lani pa jih je povsem zmanjkalo že v 2 dneh.

 Bi pa prosil za kakšen preveden recept, saj avtomatski prevajalniki prevedejo v nekaj malo razumljivega.

Upam da imate recept za pravo HALVO in ne turški med, kakor nekateri mešajo med seboj (tudi na forumu).

Hvala.

Zoki

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

1. sep 2011 18:50

Malo pobrskaj med recepti, jih je kar nekaj, tu na KulSlo, za halvo.

rimljanka

cemkcku4  

član od: 1.9.2011

sporočila: 28

1. sep 2011 19:13

Našel sem samo tole temo in naslednje recepte:

Indijska halva z dateljni
Kraljeva halva
Zdrobova alva (halva)
Korenčkova halva
Bosanska halva
Alva - halva

 

Zelo dvomim da grki v teh receptih prepoznajo jed kot Halva.

Vsaj meni ne najde ničesar drugega na teh straneh.



Zoki

Sporočilo je spremenil(a) cemkcku4 dne 01. 2011 19:42

zeta  

član od: 21.5.2009

sporočila: 1353

1. sep 2011 21:05

Mislim, da so tile recepti, ki si jih naštel in so nam dostopni na kulinariki kar pravi. Mogoče pričakujemo preveč in si predstavljamo, da se za imenom halva gotovo skriva nekaj povsem drugega ne pa oreški, med, sladkor in moka ali pšenični zdrob, pa še jajca ponekod.

Sama sem halvo dobivala iz Sarajeva, bila mi je všeč, žlička ali dve mi je zelo ugajala ob jutranji kavi. In ko sem poskušala razbrati, iz česa je ta reč pripravljena, sem malo poguglala in našla nekaj receptov. Sprva sem bila tudi sama presenečena, da ji dodajajo moko, pa vendar. Kasneje mi je prišla v roke knjiga Kuhinje Balkana, ki predstavlja jedi tipične v Albaniji, Bolgariji, Bosni in Hercegovini, Črni gori, Grčji, Hrvaški, Makedoniji, Romuniji. Srbiji in Turčiji. Tudi v tej knjigi so recepti za pripravo halve z različnih držav, in nič bolj eksotični niso. Tako, da kdor si želi te sladice, naj jo kar pripravi po receptih, ki nam jih ponuja naša kulinarika.

zeta

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti