Goji jagode

JanisJoplin  

član od: 20.1.2011

sporočila: 1953

14. maj 2013 16:07

čarodejka je napisal/a:

Tudi moje rastejo bolj za svoje preživetje, kot pa za kaj pojest. Mož se mi samo smeje, ko posadim kakšno "novotarijo". Tudi okus ni bogve kaj, je bolje posaditi ribez ali malino. Ko sem bila lansko leto na predavanju, ki ga je imela Ruth Podgornik Reš, je tudi ona rekla, da so jo razočarale (čeprav me je najprej ravno ona navdušila). Počasi prihajam do tega, da je najbolje saditi tisto, kar raste v lokalnem okolju že 100 let, če bi rasle fige, bi jih najbrž že naši predniki sadili.



čarodejka

 

 se strinjam... Najprej sem se čudila, zakaj imajo skoraj vsi iste stvari posajene na vrtu, od vrtnin, dreves, grmovja in potem sem tudi sama prišla do tega, da ljudje sadijo pač tisto, kar uspeva v določenem okolju. ne rečem, da človek ne bi nečesa novega poskusil, ampak vedno nas omejuje podnebje in lega, tega ne moremo spremeniti (razen, če se preselimo).

Tudi jaz sem slišala, da naj bi se goji jagode sušile, kot brusnice. Jaz sem poskusila svežo in ima res grozen okus.

Je pa pri rastlinah ravno tako kot pr marsikateri stvari - moda dela svoje. Nekateri pa tudi čisto na vsako finto padejo.

 

 

JJ

Migla  

član od: 16.6.2004

sporočila: 1892

14. maj 2013 20:09

Je pa pri rastlinah ravno tako kot pr marsikateri stvari - moda dela svoje. Nekateri pa tudi čisto na vsako finto padejo.

 

 



JJ [/citat]

Jaz uživam, ko kaj novega posadim. Morda sem tudi jaz na finto padla, ko sem posadila goji. Pri meni vse uspeva. Na vrsto bodo prišle še borovnice.

Migla

dubajc

sporočila: 9

15. maj 2013 13:03

čarodejka je napisal/a:

Tudi moje rastejo bolj za svoje preživetje, kot pa za kaj pojest. Mož se mi samo smeje, ko posadim kakšno "novotarijo". Tudi okus ni bogve kaj, je bolje posaditi ribez ali malino. Ko sem bila lansko leto na predavanju, ki ga je imela Ruth Podgornik Reš, je tudi ona rekla, da so jo razočarale (čeprav me je najprej ravno ona navdušila). Počasi prihajam do tega, da je najbolje saditi tisto, kar raste v lokalnem okolju že 100 let, če bi rasle fige, bi jih najbrž že naši predniki sadili.



čarodejka

 

Pozdravljena

Strinjam se s tabo, da okus Goji jagod "ni bogve kaj". Okus je grenak, semena v sadežih so velika in trda. Torej, te jagode so za konzumiranje precej "nemogoče". VENDAR TO VELJA SAMO ZA SORTO LYCIUM CHINENSE, ki se ne goji za konzumiranje, temveč samo za utrjevanje rečnih obrežij proti poplavam in tej sorti pravijo tudi "monster bush", saj je njena koreninska osnova izjemno agresivna in invazivna, kot je tudi sam zgornji del rastline.

Druga sorta, torej tista, ki je namenjena uživanju tako posušenih, kakor tudi svežih plodov ter nenazadnje tudi posušenih lističev, iz katerih delamo izjemno dober in neverjetno zdravilen čaj, je samo ena:

LYCIUM BARBARUM.

Tudi to sorto so v zadnjem desetletju oplemenitili, ji dodali oznako NQ1, kar pomeni, da izhaja iz Kitajske province Ningxia in je edina sorta, katerih sveži plodovi so blagega in sladkega okusa, izjemen okus teh jagod pa daje človeku neverjetno okusno izkušnjo.

Zakaj to lahko trdim iz prve roke? Ker imam prvi in do sedaj edini nasad Goji NQ1 jagod v Sloveniji. Po nekajletnem preučevanju teh jagod, sem v lanskem letu po dolgem iskanju uspel to sorto dobiti in jo tudi posaditi, zaenkrat "borih" 100 kosov sadik, ki pa sem jih že uspešno razmnožil in jih bom spomladi 2014 posadil še dodatnih 1.200. Že prvo leto, ko so bile sadike majcene in nebogljene, nekako "za zjokat", so na našem kraškem področju dobile "domovinsko"pravico, saj jim to naše trdo kraško podnebje, suša, burja, izjemno ustrezajo. Podobne pogoje imajo tudi v prej omenjeni Kitajski provinci.

Že v lanskem, torej prvem letu sadik, so le za svojo velikost bogato obrodile, sadeži so bili izjemno okusni in sladki.

Za probo sem posadil tudi 30 sadik Lycium Chinense, ki pa sem jih letos z veliko muke z nasada tudi uspešno odstranil. Plodovi te sorte so imeli grenak, zoprn in nedefiniran okus, podobno je bilo tudi s posušenimi lističi, ki po okusu preprosto niso bili primerni za pripravo čaja. V nasad sem lansko leto povabil tudi predstavnike Kmetijskega inštituta iz ljubljane, ki so vse moje teze tudi potrdili. Z njimi sodelujem še naprej.

V poduk kupcem sadik želim omeniti to, da se v prosti prodaji v drevesnicah prodajajo Goji sadike z oznako Lycium Barbarum, ki pa to NISO in so v glavnem uvožene iz Nizozemske. Te Nizozemske sadike so Lycium Chinense z okusom, ki ste ga ugotovile že same. Vprašali me boste zakaj ne prodajajo "pravih" in odgovor je, ker jih je prekleto težko dobiti, praktično nemogoče. Zakaj? Ker jih je izjemno težko razmnožiti.

Odprt sem za vsa vaša vprašanja na to temo.

 

lp

dubajc

dubajc

Migla  

član od: 16.6.2004

sporočila: 1892

15. maj 2013 14:18

Torej smatrate, da sadika, ki sem jo kupila pod imenom Lycium Barbarum, da ni takšna, kot bi morala biti?

Najlepša hvala za vaše gornje pojasnilo.

Migla

Lakica  

član od: 24.7.2008

sporočila: 254

15. maj 2013 14:59

Moj znanec jo ima že tri leta in se mu je res lepo razrasla tako mi je letos dal sadiko in komaj čakam, da bodo plodovi; kupila sem že posušene, a imam seveda raje svoje domače in bodo odličen dodatek k mojim smoothijem.

Lakica

dubajc

sporočila: 9

15. maj 2013 16:50

[citat=--Migla--]

Torej smatrate, da sadika, ki sem jo kupila pod imenom Lycium Barbarum, da ni takšna, kot bi morala biti?

Najlepša hvala za vaše gornje pojasnilo.

Migla



Po tej sliki težko ugotavljam, ker se listi malo vidijo, zelo zelo verjetno pa je Lycium Chinesin.

 

lp

dubajc

Migla  

član od: 16.6.2004

sporočila: 1892

15. maj 2013 20:46

Najlepša hvala za odgovor.

 

Migla

antonija7  

član od: 11.5.2011

sporočila: 219

16. maj 2013 17:47

spoštovani dubujc, jaz ima sedaj še 3 goji od 6, ker sem nekaj podarila dalje. Nobena pa nima kot vi opisujete velikih in trdih semen. Samo okus ni tako dober, niti ni grenak, vsaj za moj okus, pač ni okusen kot smo navajeni pri drugem sadju.  Ima pa vijolične cvetove in oranžne plodove, ki vzdržijo globoko v zimo.In povem pozimi so bolj okusni, ko jih dobi mraz.  Kaj je to tedaj prava goji jagoda?

 

Enako je pri sibirskih imam 3 , dve sta odlične za jesti, ena pa grenka, čeprav na videz vse tri enake sorte. enaki listi, cvet vse.

antonija7

dubajc

sporočila: 9

16. maj 2013 22:37

antonija7 je napisal/a:

spoštovani dubujc, jaz ima sedaj še 3 goji od 6, ker sem nekaj podarila dalje. Nobena pa nima kot vi opisujete velikih in trdih semen. Samo okus ni tako dober, niti ni grenak, vsaj za moj okus, pač ni okusen kot smo navajeni pri drugem sadju.  Ima pa vijolične cvetove in oranžne plodove, ki vzdržijo globoko v zimo.In povem pozimi so bolj okusni, ko jih dobi mraz.  Kaj je to tedaj prava goji jagoda?

 

Enako je pri sibirskih imam 3 , dve sta odlične za jesti, ena pa grenka, čeprav na videz vse tri enake sorte. enaki listi, cvet vse.



antonija7

potem predlagam, da se držite teh treh sibirskih.

 

lp

dubajc

antonija7  

član od: 11.5.2011

sporočila: 219

17. maj 2013 16:05

ja spoštovani dubajc ravno od 3 sibirskih je ena grenka. v tem je problem. Tudi sibiske vidite se razlikujejo, čeprav so enake v izgledu.. Čemu je tako, ne vem, dve odlični, ena  grozna. Jagode goji mi niso preveč grenke semen nimajo velikih. Zato me zanima kakšne izgledajo vaše sadike, da vidimo razliko v njih. Tako bomo vedeli ali imamo prave ali ne prave. Lahko bi prepeli kakšno slikico,saj sedaj že ženejo liste. 

antonija7

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti