Sušenje salam

power3  

član od: 30.10.2006

sporočila: 13

tema odprta - 7. feb 2010 21:45 | ogledi: 50.835 | odgovori: 15

Pozdravljeni!

Zanima me, ali kdo ve zakaj nekateri ki sušijo domače salame, med zorenjem salame povaljajo v moko. To sem slišal od prijatelja, pa mi ni znal povedati zakaj je to dobro. Če kdo ve naj mi prosim pove. Hvala

power3

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4732

8. feb 2010 11:31

Jaz sicer tega še nisem slišala, da bi jih povaljali v moko. Da nisi morda plemenito plesen, ki zgleda, kot bi bile salame povaljane v moki, imel v mislih? Ognjič

power3  

član od: 30.10.2006

sporočila: 13

8. feb 2010 19:19

Ne, povaljajo v moko. Vendar ne vem kakšen pomen bi imelo to. power3

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4732

8. feb 2010 19:34

Evo, piši jim: http://www.drustvo-salamarjev.si/ Od leta 1962 se srečujejo v znani Sevniški gostilni, imajo določene zapovedi, kdo se lahko udeleži Salamijade in druženje je zadnja leta preraslo okvirje naše dežele... Ognjič

zana25  

član od: 15.1.2007

sporočila: 69

9. feb 2010 11:35

Povaljajo jih v ajdovi moki, ampak koliko sem jaz slišala ne med zorenjem, ampak ko so že posušene in jih potem tako hranijo. Kakšen pomen pa ima, pa ti tudi jaz ne bi znala povedati. zana25

IvoC  

član od: 7.2.2010

sporočila: 5

10. feb 2010 8:07

power3 je napisal/a:
Pozdravljeni!
Zanima me, ali kdo ve zakaj nekateri ki sušijo domače salame, med zorenjem salame povaljajo v moko. To sem slišal od prijatelja, pa mi ni znal povedati zakaj je to dobro. Če kdo ve naj mi prosim pove. Hvala

power3
Prvo kot PRVO: Ne gre za SUŠENJE ampak za ZORENJE salam. Tu je bistvena razlika. Kar se tiče mokanja salam - to naj bi pomagalo, da bi se dozorene salame počasneje izsušile, kar je seveda lari-fari. Po zorenju, ko so salame še mehke, jih zavakumiraj in odpri tik pred serviranjem. Po okusu lahko salamo za dan, dva obesiš v zračnem prostoru; nekateri imajo rajši mehke, nekateri malo trše! Zorenje salam ni mačji kašelj. Če nimaš res ustreznega prostora s pravo temperaturo, zlasti pa s pravo vlago, salame ne bodo zorele, ampak se bodo sušile ( = izgubljale vlago). Čas zorenja je odvisen od debeline salam in traja 2 do 3 mesece pri ustreznih klimatskih pogojih. Amaterski salamarji ustreznih klimatskih pogojev praktično ne moremo ustvariti. Vsekakor mora biti prostor 1. hladen (temperature nizke, le malo nad ničlo; pravijo da predhodno dimljenim salamam tudi temperature pod ničlo ne škodijo), 2. BREZ PREPIHA (seveda zračen, ne zatohel) !!!!!!!!!! 3. vlažen. To je najtežje doseči. Nekoliko si lahko pomagaš z vsakodnevnim škropljenjem s fino razpršeno vodo. Če so salame po končanem zorenju nagubane kot na novo preorana njiva, je šla stvar skoraj gotovo po zlu in velika verjetnost je, da so znotraj nastali "lunkerji" z groznim okusom (neužitno!). Nekaj k temu "pripomore" tudi neustrezno polnjenje - polnjenje z mesoreznico je problematično! LP IvoC

matu  

član od: 27.12.2012

sporočila: 6

11. feb 2013 10:05

salame  pod 8 stopinj mirujejo, ne zorijo. Temparatura mora biti od 12-14c vlaga pa na začetku 90 % po treh tednih pa 80%

matu

Andika68  

član od: 16.12.2008

sporočila: 99

12. feb 2013 21:20

Letos jih nameravam zvakumirat, ko bodo posušene. Kam pa jih naj potem shranim?  Do sedaj sem jih dala v skrinjo , ampak ne vakumirane.

Andika68

Vrtejbenka  

član od: 15.2.2011

sporočila: 4004

12. feb 2013 21:27

Vakumirane salame imaš lahko v hladni kleti ali pa v hladilniku.Mi šalam zavijemo v papirnato brisačo (zaradi plesni,da se plesen prime brisače ,in je ne šalam povlece noter) ter jih imamo v hladilniku.

Nam taka hramba uspeva.

Vrtejbenka

janko1  

član od: 3.11.2010

sporočila: 468

12. feb 2013 22:56

Salame zvakumiram in shranim v starem, neprižganem hladilniku. Tudi klobase in suho meso hranim na enak način, pa se do sedaj ni nič pokvarilo (razen tega kar smo pojedli). Zamrzovanje se pri suhih mesninah ni obneslo, so zadeve imele še en priokus, pa smo zavili, zapakirali, ni pomagalo. Izgleda, da se pri zamrzovanju odvija en proces, ki ne pripomore k boljšemu okusu mesa.

janko1

Roncolino  

član od: 26.3.2007

sporočila: 1464

13. feb 2013 8:24

Andika68 pri nas vse suhe mesnine vakumsko pakiramo in jih potem hranimo v hladilniku ali pa v shrambi.

Roncolino

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti