Kam po devetletki?

anitram1  

član od: 18.6.2008

sporočila: 609

tema odprta - 3. feb 2010 19:54 | ogledi: 3.364 | odgovori: 59

Bližajo se informativni dnevi, katere šole boste obiskali, poklicne, gimnazije?

Kakšne so želje vaših otrok in kako se odločate tisti, katerih otroci so v dilemi, ali ta ali druga šola.

anitram1

emina  

član od: 15.10.2006

sporočila: 126

3. feb 2010 20:06

Lahko ti povem za mojega brata. Še vedno je v tisti fazi danes bi to šolo, jutri pa to. Če pa potegnemo črto, je nekako še najbolj usmerjen v turistično ali pa farmacijo. No to so zadnje novice, lahko se pa še spremeni . Treba mu je pustiti dovolj časa/prostora, da sam vidi kaj mu je všeč, kaj ga veseli. lp!

_tmickena_  

član od: 20.6.2006

sporočila: 293

3. feb 2010 20:42

Bom tako rekla, da je pravzaprav vseeno na katero šolo gre otrok. Sama vem, da mi je zdaj žal da nisem naredila neke poklicne šole, ker bi danes imela vsaj poklic, poleg tega pa lahko tudi na poklicni šoli narediš z dodatnim letom še splošno maturo in se potem naprej vpišeš lahko na vse programe (univerzitetne in visokošolske). S tem "ubiješ 2 muhi na en mah", če ne še več hehe. Sama bi mojo odločitev o gimnaziji spremenila, če bi to prej tudi vedela, ker pa to nisem vedla sem šla na gimnazijo (juhu...).. To povejte svojim otrokom, če "slučajno" strokovni delavci na OŠ to spustijo in tega ne povejo. Drugače pa naj se otrok kar sam odloči ;), in tisti testi, ki te v eno področje usmerijo, niso vedno točni, vsaj pri meni se je še kako napačno izšlo (usmeritev moja - kemijska gimnazija, ki bi pomenila zame propad, ker kemija in jaz nisva nikoli bile prijateljice in celo v prvem letniku sem skoraj imela popravni izpit hehe, naslednja leta pa tudi ni bilo naaaaajnaj razmerje). _tmickena_

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

3. feb 2010 20:48

_tmickena_ je napisal/a:
Bom tako rekla, da je pravzaprav vseeno na katero šolo gre otrok. Sama vem, da mi je zdaj žal da nisem naredila neke poklicne šole, ker bi danes imela vsaj poklic, poleg tega pa lahko tudi na poklicni šoli narediš z dodatnim letom še splošno maturo in se potem naprej vpišeš lahko na vse programe (univerzitetne in visokošolske). _tmickena_

Tole pa ne drži popolnoma. Da ne bo koga zavedlo.

rimljanka - zasebno mnenje

_tmickena_  

član od: 20.6.2006

sporočila: 293

3. feb 2010 20:55

Kolikor jaz vem to drži, mislim zanima me pri katerih srednjih šolah tega ni? Vsaj če leti na to? Čisto iz firbca me zanima? Možno, da se motim, zato prosim če lahko popraviš, da res ne bom koga zavedla.. _tmickena_

Čakaj, če se šolaš za, recimo, avtomehanika, potem narediš še eno leto, po moje ne moreš delati splošne mature, no. Vsekakor so pravi naslov svetovalci na šolah, če ne na OŠ pa na SŠ. Poklicne šole so 2 ali 3 letne, srednje storkovno izobraževanje je nekaj drugega (načeloma 4 letno) , program strokovnih gimnazij tretjega, potem so še splošne gimnazije......

http://www.mss.gov.si/si/delovna_podrocja/srednjeso

Tule je marsikaj.

 

Katarina K  

član od: 5.7.2008

sporočila: 2741

3. feb 2010 20:56

rimljanka je napisal/a:

_tmickena_ je napisal/a:
Bom tako rekla, da je pravzaprav vseeno na katero šolo gre otrok. Sama vem, da mi je zdaj žal da nisem naredila neke poklicne šole, ker bi danes imela vsaj poklic, poleg tega pa lahko tudi na poklicni šoli narediš z dodatnim letom še splošno maturo in se potem naprej vpišeš lahko na vse programe (univerzitetne in visokošolske). _tmickena_

Tole pa ne drži popolnoma. Da ne bo koga zavedlo.

[nagelj] rimljanka - zasebno mnenje
definitivno ne drži. če ne bi jaz takrat padla na trgovsko, namesto na poslovnega tajnika, ker pač na mali maturi nisem mela dovolj točk, bi komot nardila pri poslovnem tajniku 3+2 in bi imela takrat peto stopnjo zastonj!! tako sem pa nardila poklicno in sem si morala nato sama plačat še poslovodskao, ob delu. Katarina K http://katarinak.moj-album.com/

Katarina K  

član od: 5.7.2008

sporočila: 2741

3. feb 2010 20:58

Zdi se mi, da se veliko mladostnikov ne zna odločit na katero šolo bi šli, enostavno zato, ker so premladi. ravno zato jim morajo starši pomagat pri izbiri. Seveda upoštevajoč njihove sposobnosti, nadarjenost, interes,želje ... Katarina K http://katarinak.moj-album.com/

npahor4  

član od: 16.1.2009

sporočila: 86

3. feb 2010 21:18

_tamickena_ jaz se pa strinjam s tabo! ...srečujem tiste, ki so hodile na PT (poslovni tajnik) po Lj... naredile so tista 3 leta, potem +2 = ekonomski tehnik, potem so pa zbirale, al 5. predmet na poklicni maturi ali maturitetni tečaj... Poudarit seveda velja, da so velikoooo lažje prišle na fakulteto - je razlika bit na gimnaziji odličen ali pa na srednji strokovni (tehnični), žal... Sploh pa ima dandanes, vsak ki dopolni 21 let opravljat splošno maturo, vendar je plačljivo... npahor4 Sporočilo je spremenil(a) npahor4 dne 03. 2010 21:29

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

3. feb 2010 21:25

npahor4, tvoja pot do splošne mature ima vsaj 6 let,...ali pa ni poti na VSE študije, kot trdi _tmickena_. In proogram poslovni tajnik je srednja strokovna šola, NE poklicna, no.

http://www2.arnes.si/~ssngsets1s/izobprogrami/admi

Ko končaš program ekonomski tehnik, narediš pooiklicno maturo, ki ti NE omogoša vpisa na fakultetni nivo izobraževanja.

Maturitetni tečaj traja 1 leto.

Ja, z 21. leti lahko delaš maturo, narediti jo s samoizobraževanjem, pa še tako uspešno, da imaš pogoje za vpis kamorkoli na fakultetah je pa komajda verjetno.

 

npahor4  

član od: 16.1.2009

sporočila: 86

3. feb 2010 21:33

Pač..vsak ima svoje mnenje... živim trenutni sistem in ga razumem, seveda sebi v prid... npahor4

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti