Oblačilni reporta za pomlad 2010

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

23. avg 2010 8:42

Meni so ultimativno nobl manšetni gumbi, medtem ko so me špangice za kravato vedno puščale čustveno hladne. Drugače pa oboje dobiš v višjecenovnih razredih tudi pri nas (govorim za LJ, ker je to moj domač nakupovalni teren). Tista o klišeljih, v katerem mestu so najbolje oblečeni ljudje.... To, koliko estetike in razmisleka ljudje vložijo v organizacijo svojega videza, je bolj sociokulturni kot geografski fenomen. Čeprav so tudi geografska področja, kjer te lokalna estetika mlati po glavi (mene tako mlati estetika dindrnlov, irhovine, izrezljanih srčkov na gankih in slikanje lovskih prizorov po fasadah ...). Ampak še vedno je to bolj sociokulturni fenomen. Tam, kjer kultura spodbuja ženstvenost in možatost, tam bodo ljudje to polarnost izražali tudi z organizacijo svojega vidzea. Npr. v latino-kulturah se ti atributi pučkastosti, dekliškosti in ženstvenosti - to se vzgaja in nagrajuje praktično od rojstva. In potem punce, ki jim genetika niti ni dala kakšno silno presunljivega geštela pa še česa druega ne v svoji odrasli dobi izžarevajo svojo žlahtno ženskost. Po drugi strani pa pri nas te kulture ni v takih razsežnosti. Pri nas je očitno večina žensk nekih naslednic mater korajž ki so pred stotimi leti vzdrževale svojo silno veliko družino (očeta v slo-kulturi ni, ali gre v Ameriko, ali se pa zapije), pekle kruh, sekale drva, zapregle vola in orale.....vse, samo ženstvene niso bile. In ta duh bork je ostal v enem ponesrečenem segmentu: borbenost je uplahnila, neurejenost je pa ostala. Pri nas so ženske vse preveč "prakitčne" v ponesrečenm smislu. Nase vlečejo razvlečene majice, neke tričert hlače kupljene v diskonti prodajalni ali čez katalog in v mestu nosijo tiste obupne pohodne sandale (ki so samo za rekreacijo in nič drugega), ker je tako najbolj komot (ne zato, ker je najbolj poceni in ker ekonomizirajo, temveč zato, ker je komot). Pa še v tem stoletju vidim, kako kakšna mlajša ženska vleče svojo hčerko k frizerju in zapove: na kratako, zadjle za polet' k je tko vroče....Pa take kratkovidne ženščine bi bilo treba z dekretom poslati na tečaj starševstva, kjer bi jih naučili, da so lasje spolni atribut in da je striženje deklice na kratko čista simbolna kastracija. Ker potem deklico vprašajo: a si ti fantek ali punčka? (in potem čez dvajset let to ženska razlaga na terapiji, če je imela vsaj toliko sreče v življenju, da je prišla do tja) Drug ekstrem, ki ga v takem tlačenju ženstvenosti opažam, je tudi to, da mlada dekleta pri organizaciji svojega videza obupno pretiravajo in pretiravajo tudi zato, ker se trudijo biti predvsem "drugačne od svojih mam". Sem že n-krat videla na ulici kakšen par mati-hči, kjer je bila mati prezgodaj postarana in oblečena kot "nuna, ki gre v nakupovalni center" (to sem si, btw, sposodila pri Angeles Mastretta, mehiški pisateljici), medtem ko je hči v zgodnjih dvajsetih pretiravala s preozkimi hlačami, piercingi v popkih, nosih in obrveh, poblajhanih ekstenzijah v kombinacji z roza in turkizno, umetnimi nohti. Ker je pač v poskusih, da ne bi bila "taka kot je mama" šla obupno čez črto. Tako predaleč, da bi ji verjetno tudi v industriji za odrasle svetovali več zmernosti. Kako se oblačijo dame v Zagrebu, Splitu, Sarajevu, Beogradu? Hja, kdorkoli je bil tam, je verjetno opazil, da so tam ženske z enim drugačnim sentimentom nastopale. Bolj ženstveno. Skratka, opazili smo to sociokulturno razliko. Meni so bile vedno fascinantne Sarajevčanke, ki imajo eno posebno milino in rafiniranost in tudi tisto, ko so med vojno vztrajale z urejenostjo, mejkapom in ko so na neznano nore načine dobivale barve za lase, da so barvale narastke, me je vedno pustila brez teksta. Potem sem vprašala sarajevsko znanko, kako so dobivale kozmetiko in mi je rekla, da je bilo to, da se vsak dan uredi in naliči, njen osebni protest proti vojni. Da je bil vsak dan z mejkapom njena etapna zmaga, da je vojna še ni potokla, da ji je eyeliner pomenil to, da je v njej normalnost še vedno nad bestialnostjo in obupom. In v bistvu je to univerzalna definicija: Dokler se človek želi in hoče urediti, je to znak, da je v njem normalnost še vedno močnejša od obupavanja ali kakega drugega vsakodnevnega nihilizma. In ni treba imeti vojne ali kakšne druge strašne stvari. Človek se preprosto odloči, da ne bo nosil razvlečenih majic. Da se tudi do bližnje trgovine ne gre v razvlečeni in poflekani trenirki (ker se s tem ne gre čisto nikamor ker se to preprosto NIKOLI ne obleče). Človek se preprosto odloči, da so gumijasti flip-flopi za na plažo, za drugam pa ne. Človek se preprosto odloči, da se slabo krojeni kosi NE nosijo in to čisto nikoli. In še nekaj takih odločitev, ki jih morajo prebivalci v naši deželi sprejeti, pa bo splošni vtis boljši. Vendelina jr.

Vilma  

član od: 30.8.2004

sporočila: 560

23. avg 2010 10:13

Vendelina jr. je napisal/a:
Pa še v tem stoletju vidim, kako kakšna mlajša ženska vleče svojo hčerko k frizerju in zapove: na kratako, zadjle za polet' k je tko vroče....Vendelina jr.

Blagor tem puncam, mogoče kakšna frizerka dandanes celo prepriča njihove starše. Na prelomu prejšnjega stoletja so starši svoje hčere strigli kar doma.  Mene so že, celo osnovno šolo.  Na kratko, da smo si na jasnem, sploh v poletnem času.

Vilma

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

23. avg 2010 10:37

Ubogica. Vendelina jr.

Vilma  

član od: 30.8.2004

sporočila: 560

23. avg 2010 12:04

Bilo, pa prošlo. Moj komentar je bil napisan zaradi drugih razlogov in ne potrebe po usmiljenju.

Se vidi Vendelina, da nisi v takem odraščala, sama pa opažam, da se moja zgodba iz prejšnjega tisočletja pojavlja tudi v današnjem času. Evo, zdaj sem bolj konkretno zapisala svoja namigovanja.

Skratka starši, ne strižite sami svojih najstnic doma (tudi najstnikov ne) in ko jih peljete k frizerju, naj si sami izberejo frizuro. Ker to, kar je zapisala Vendelina drži. Zelo.

A jesenski report bo kmalu?

 

 

Vilma

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

24. avg 2010 11:46

Vendelina jr.  med ostalim je napisal/a:
In ni treba imeti vojne ali kakšne druge strašne stvari.Človek se preprosto odloči, da ne bo nosil razvlečenih majic. Da se tudi do bližnje trgovine ne gre v razvlečeni in poflekani trenirki (ker se s tem ne gre čisto nikamor ker se to preprosto NIKOLI ne obleče). Človek se preprosto odloči, da so gumijasti flip-flopi za na plažo, za drugam pa ne. Človek se preprosto odloči, da se slabo krojeni kosi NE nosijo in to čisto nikoli. In še nekaj takih odločitev, ki jih morajo prebivalci v naši deželi sprejeti, pa bo splošni vtis boljši. Vendelina jr.

Vendy, querida amiga felicitacion! Pravzaprav je vse izredno lepo napisano, izpostavil sem ta del, ker je potrebna dopolnitev, in sicer, da to velja le za ženske. Kot sama dobro veš, ni ga bolj sexi moškega, kot če pride v trgovino po pir, v poflekani trenirki od zadnjeg šraufanja avta ( kolena se seveda fejst poznajo ), nekaj flekov na majci, ta zadnji je zenf od malice, majica je že nekaj dni na njem, zaradi pristnega vonja po moškem ( seveda se je iz istega razloga treba izogibat kopalnici ). Toliko v vednost, da ne bo katera svojega čist napačno usmerjala.

ežoj

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

24. avg 2010 11:53

José, me has provocado una risa tan grade que me duela todo..... Vendelina jr.

sara.vidmar  

član od: 12.1.2005

sporočila: 654

24. avg 2010 12:31

multivitamin je napisal/a:
Ker imajo nekaj v sebi.
Vzela iz konteksta, ampak dejansko: če ima človek kaj v sebi, potem je to, kar ima na sebi, le še drugotnega pomena. sara

neznan uporabnik

24. avg 2010 12:42

Tukajle je mimgrede en keč: če nimaš v sebi, tudi na sebi težko kaj efektno pokažeš. To pa že tudi ni več moda ampak osebni stil. japaja

enanova  

član od: 1.12.2009

sporočila: 88

25. avg 2010 11:22

Sem tuhtala al naj vprašam al ne pa bom kar ustrelila: 1,69 metra velika in 67 kg (prej 60)ker sem noseča 4 mesece in se mi že zelo trebuh pozna jaz pa potrebujem nekaj za na poroko, ki bo 11.septembra. Ne bi kostim ampak kašno oblekco ali pa tuniko in legice (vsaj tako si mi predlagali družinski člani) sedaj pa ne vem kam naj gre to iskat (nekam v LJ ali CE, ker sem iz zasavja). V H&M in C&A sem že bila in imajo same temne zadeve, kar pa ni zame sploh črna mi ne paše. Hvala za pomoč enanova

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

25. avg 2010 12:26

Enanova, takole gre tole: 1.Vsekakor moraš naprej paziti na zdravje (tole povečanje teže v relativno kratkem času se meni ne zdi popolnoma nedolžno). 2.Seveda pa je treba narediti tudi en načrt za to, kaj boš oblekla v nosečnostni in potem še plan za četrti trimester (ko se zbija teža). Ker bo šla tvoja nosečnost do januarja/februarja boš morala sestaviti oblačilno bazo za mrzli del leta in to tako, da boš kombinirala za števliko širše kose. Za nosečniško uspešno se je že večkrat izkazalo kombiniranje s kežual hlačami moškega kroja in tvidastimi blazerji v kombinaciji s pleteninami. Pa dobra stvar za nosečnico je tudi plisirano krilo do kolen, ker se da s tisto elastiko fino prilagajati širini trebuha skoraj do poroda. 3.Sedaj pa k tvojemu vprašanju (ti si na tisti svatbi gostja, se mi zdi?). Nismo tako bogati, da bi kupovali oblačilo za enkratno uporabo. Pa tudi, če se gre v nizkocenovne trgovine. Zato boš na svatbi oblekla svečano oblačilo, ki ga boš lahko večkrat oblekla ali kombinirala to pa je nekaj od tega: - oblekica do kolen, empir kroj, najbolje v temno-modri barvi, lahko pa tudi v kakšni petrolejski. Druge so za nosečnice manj prijazne (ker na fotkah potem zgledaš širše in zateklo, če si v svetlem, rdeče-rozaste-vijola kombinacije pa po navadi blazno poudarijo nosečniško rdečico, skratka odsvetujem). Zraven kombiniraš zlate čeveljce in torbico in čez daš trenč, če bo blazno mraz za tisti del, ki se dogaja zunaj - oblekica do kolen v rumenkasto zlati ali sivosrebni barvi, ponovno empir kroj - te sem zadnjič videla v Supernovi v Peek&Cloppenbergu (samo, kdor je pameten, jih je že kupil...) - Jaz bi vseeno premislila tisto o "kostima ne maram". Ker za nosečnice se super obnese kombinacija dobro krojenih širokih hlač (nosijo se na boku, tako da vzameš največ eno številko večje, kot jo nosiš drugače) in to kombiniraš s svetlečo bluzo širšega kroja (precej takih imajo na oddelkih za XL in XXL punce). Skratka spodaj imaš dobre hlače, zograj pa nekaj svetlečega, lahko je pa tudi kričečega, ker v nosečniški fazi je okej, če punce nosijo tudi močnejše barve (svetleča kozbalt modra je izvrstna rešitev za zgornji del...). In zraven take oprave se nosio štikle. Morda ne najvišje, ampak 7 centi pa mora biti. Tistega o "temnega in črnega ne maram"....v jesenko-zimskem oblačilnem času (mimogrede, od tega tedna naprej je na voljo svež jesenski oblačilni report, poglej tam več o barvah) se nosijo temnješje barve. Ki pa jih je treba znati kombinirati (zato ti prijazno svetujem, da pogledaš tudi prejšnje reporte, ki so vsi v rubriki Moda, ker je tam že veliko diskusije o barvnih tipih in o tem, kakšni kosi grejo na kakšne postave). In sedaj je v trgovinah bolj kolekcija prihajajoče sezone in bo več temnega. Določeni kosi pa itak funkcionirajo samo v temni barvi. Tunika in pajkice, npr, to deluje dobro samo v temnih barvah, v črni, sivi in rjavi. V svetli ne deluje na nobeni postavi (ker svetle pajkice delujejo kot kakšne spodnje gate in osebe v takem oblačilu ne moreš jemati resno), Kombinacijo, ko je pa tunika ene barve, pajkcie pa druge - to pa totalno odsvetujem puncam, ki so še na začetnim nivoju v oblačilnih veščinah. Pajkice in tunika, to se mora človek naučiti nositi in svatba nekako ni najboljši trenutek za začetek takega učenja. Trgovine: okej, šopinga v Zasavju ne poznam. Glede nakupovalnih sezon je takole: sedaj se na štenderjih pojavljajo nove kolekcije, potem so pa še stranski štenderji, kjer piše "ugodno" in se najde kak poceni kos. Samo štos je v tem, da ta tam vedno najdemo tisti, ki smo v oblačilno-nakupovalnih veščinah dobri, medtem, ko grejo manj vešči vedno mimo (ker je treba najti kos, ki se kombinira s stvarmi, ki jih že imamo, kos je pa ponavadi skrit med maso kosov, ki jih tudi po pomoti en bi kupili). Če boš takole malo "lutala" po nakupovalnih središčih večjih krajev, zna biti, da ne boš nič našla, ker na nobenem obešalniku stvari en bodo zložene tako, kot bi ti rada. Zato je za tako sitaucijo, kot je pri tebi, še najbolje, da si v Emporiumu najaviš na nakupovanje s pomočjo (ti dajo svetovalko in potem ti ona išče kombinacije in potem v miru pomerjaš). Hope this helps. Vendelina jr.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti