Polivinil, polivinilklorid ...

kafetarca  

član od: 30.9.2009

sporočila: 277

1. feb 2010 23:25

Steklo ima prenekateri minus. Steklena embalaža je lomljiva, težka. Reciklacija v vsakem primeru zahteva precejšenj vložek energije. Zbiranje stekla v zabojnikih -> odvoz v talilnice -> transport na novo izdelane steklene embalaže v industrijske obrate/polnilnice, kjer je včasih pred polnjenjem potrebna dodatna "dezinfekcija"... Tudi pot povratne embalaže ni "poceni": zbiranje na prodajnih mestih -> transport -> čiščenje(!!!). Vsaka steklenica piva, mineralne vode,... je temeljito oprana - ne glede na to, ali je bilo nazadnje v njej shranjeno prvotno živilo, odpadno motorno olje, barva za les ali kakšen drug nagravž, ki mu tam ni mesto. Ko govorimo o nafti v povezavi s plastično embalažo torej ne smemo pozabiti na vložek energije, ki je potreben, da se steklenica ali kozarec pojavita na polici. Absolutno se strinjam, da je steklo najbolj inerten in najbolj estetski material. Z embalažo, in ustekleničeno vodo na čelu, smo prešli mejo dobrega okusa, a v splošnem je debata o embalaži večplastna. kafetarca

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

2. feb 2010 0:12

drejcek je napisal/a:

Povedanega je ogromno, dodam le še piko na i: Dandanes se v živilski industriji razen izjemnih primerov uporabljajo poliet(il)en (PE), poliprop(il)en (PP), poliet(il)en tereftalat (PET) in penjen polistiren - stiropor (PS). Vse ostalo je v manjšini - na ponvah in pekačih se najde PTFE = teflon, pleksi steklo je PMMA, kaka starejša izolacija je še iz PVC, vendar se danes le-ta ne uporablja več zaradi dokazane toksičnosti in vsebnosti klora. [prismojeno]Drejček

drejcek, pozabu si napisat da polimetilmetakrilat oz pmma lahko najdeš tudi v pudrih :S ojojoj bannanna_v_slo ;)

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

2. feb 2010 0:30

Bannanna, Drejček predvidevam, da ne uporablja pudra in mu ni prišel na misel.

No, povedanega je veliko, če se še kako konkretno vprašanje pojavi, bomo spet staknili glave :)

Atina

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

2. feb 2010 5:51

Kako potem lahko vse tole pišete, računalnika je tudi skoraj sama plastika.

rimljanka - zasebno mnenje

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

2. feb 2010 7:41

rimljanka je napisal/a:

Kako potem lahko vse tole pišete, računalnika je tudi skoraj sama plastika.

rimljanka - zasebno mnenje

U, pa res, hitro na lov za steklenim!

Atina

neznan uporabnik

2. feb 2010 7:46

Ha, zdaj pa vem, zakaj sem alergična na določene stvari (no, ne glih stvari..) ! Računalnik je kriv, računalnik je kriv!!Me nonstop srbijo prsti, to je menda prvi znak alergije? Šalo na stran. Moje smrdljive plastične posode nimajo nobenega trikotnička, morda so bile kake oznake na ovojni embalaži, nisem pogledala in sem vrgla stran. Prav tako nimajo oznak navadne prozorne vrečke. Pri večini plastičnih posodic je oznaka 5. Tista čuvena ameriška prav tako nima oznake. Zdaj pa še nekaj. Menda ni dobro zavijati sira v alufolijo? Nekje sem površno slišala, da menda mlečna kislina in aluminij nekaj reagirata, ne vem, ali kdo kaj več ve o tem, da ne kvasim neumnosti še naprej? Sicer sem pa pristašica stekla in absolutno zmanjšane porabe odvečne embalaže (madonca, prideš enkrat iz štacune in je več smeti kot uporabnega materiala, ko enkrat vse tisto razpakiraš) japaja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti