Dan spomina na holokavst

Dobrojedka  

član od: 11.4.2010

sporočila: 282

28. jan 2012 21:24

Ker trenutno nisem preveč mobilna sem dan spomina obeležila z Nekoč Morrisa Gleitzmana. Mladinska,zelo sem uživala. Ljudje smo ena nagnusna vrsta!

Dobrojedka

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

28. jan 2012 21:57

Na srečo ne vsi, vsaj to mi je v tolažbo!

 

naor

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

28. jan 2012 22:07

Smeti, všeč mi je tvoj zapis. Tudi v delu, kjer govoriš o vejicah. Nekako se tu pa tam zapiše zaničevalno o pobudnicah za lep slovenski jezik. Spoštovanje do materinega jezika je temelj kulture vsakega naroda.

 

naor

Smeti  

član od: 20.5.2009

sporočila: 14

29. jan 2012 8:41

Naor, hvala.

Inja (Smeti)

mizarka  

član od: 24.5.2006

sporočila: 988

29. jan 2012 14:11

      Kaj vse lahko človeka pripelje do takih dejanj. To vedo samo tisti, ki so to doživeli. Zanimivo je , kako si res vsi zatiskamo oči in se bojimo samo kljukaktega križa in gorja,  ki ga je prinesel. Veliko gorje so prinesli tudi drugi simboli, o katerih se pa nič ne reče. Prav zaprav trenutno hočejo ponovno prodreti na površje. Podobne stvari se dogajajo ravno ta trenutek, na drugih lokacijah, pa zaradi političnih interesov niso preprečena.

      Se pred časom spomnim komentarja g.Jelka Kacina , ki je komentiral pokop po petnajstih  letih , 600 identificirani  ljudi  ubitih v Srebrenici. Najmlajši je bil deček mislim da je bil star 11 let. Dejal je nekaj v smislu, kdaj se bo ta ceramonija končala, ko so mame , sestre objokovale svoje najdražje. Kako  si laho nek visoki predstavnik upa tako ponižajoče govoriti. Se mogoče kdo izmet vas vpraša , kako je poskrbljeno za žrtve osamosvojitvene vojne za Slovenijo. Bilo jih je malo, ampak za svojca ki je utrpel izgubo nekaj groznega. Kljub temu , da jih je bilo malo,za njih ni poskrbljeno tako kot bi moralo biti. Otroci pa morajo brati v šoli knjigo v kateri je napisano " Ušivih 10 dni vojne za Slovenijo" . Boj se birokrata , je rekel naš Ježek, ki reče materi , da ni sorodnica svojemu sinu. 

      Veliko bi se dalo povedati. Opažam vašo veliko dobroto in razumevanje do takih stvari, le zakaj se v vsakdanjem življenju  vse to nekako izgubi .

mizarka(http://mizarka.moj-album.com/

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

29. jan 2012 15:43

mizarka je napisal/a:

       Otroci pa morajo brati v šoli knjigo v kateri je napisano " Ušivih 10 dni vojne za Slovenijo" .



mizarka(http://mizarka.moj-album.com/

 

Prosim, če si tako prijazna, da napišeš avtorja in naslov knjige ter stran, na kateri je napisan ta stavek, da se primerno ukrepa.

lp

cervus

planet_food  

član od: 22.4.2005

sporočila: 81

29. jan 2012 16:00

Čeprav je Dan spomina na holokavst že minil, bi želel deliti z vami svoje mišljen

je. Tega, da se je holokavst zgodil, ne zanika nihče. Tega, da so bili najbolj na udaru Judje, za njimi pa Slovani, Romi ter drugi, tudi nihče ne zanika. Da je dogodek pustil veliko črno piko v svetovni in predvsem evropski zgodovini, da ga ne bi smeli pozabiti, se tudi strinjamo vsi. Nekateri so svojo posredno odgovornost priznali takoj, nekateri po več desetletjih (http://www.rtvslo.si/svet/norvesko-opravicilo-za-d). Mogoče pozno kot nikoli.

 

Stvar, ki me pri vsem tem (holokavstvu) moti je sam odnos Judov do njega (nekaj je bilo o tem že napisanega v prejšnjih odgovorih), in sicer to da ga izrabljajo kadar nekdo malo bolj pritisne nanje. Čeprav je iranski predsednik Ahmadinedžad nekoliko kontroverzna oseba in redno napada Izrael (Ok, njegove besede o izbrisu Izraela niso najbolj lepe) je v enem od svojih govorov izpostavil da je pomen holokavstva v nekaterih primerih prenapihnjen in da ga Izrael izrablja za vpliv na svetovno politiko (pred dnevi je bilo pri poročilih izpostavljeno da 20% Nemcev v sebi meni da imajo Židje prevelik vpliv na svetovno politiko). Židje vsakič, ko jim nekdo ne da prav, privlečejo na plano holokavst in tarnajo kako so bili bogi in kaj se jim je zgodilo ... so se kdaj vprašali zakaj se jim je to zgodilo? In glej ga zlomka, kar se je njim dogajalo med 1941-1945 to oni počnejo Palestincem od leta 1967 naprej, torej genocid. In mednarodna skupnost? Nič, samo "bogi Židje." In kaj je bilo ko je je Obama pred letom ali nekoliko več postavil na stran Palestincev ki so se jezili in protestirali nad pospešeno gradnjo judovskih naselbin na zasedenih območjih? Židje so šli v zrak kot bi jim pod nogami razneslo bombo, skoraj sprožili diplomatski spor in na površje privlekli ... kaj drugega kot holokavst! Dvoličnost da ji ni para, mojstrstvo manipuliranja^3.

 

@mizarka: med drugim se strinjam v točki kjer pišete o zlu ki so pa povzročili tudi drugi simboli, ne samo kljukasti križ. Upam se strinjamo o tem kam pes taco moli - k 'raznobarvnim' in 'tistimi s talarji'. V nekaterih državah so bili tako pametni da so zgodovino raztolmačili in jo pustili v preteklosti oziroma da so postavili ločnico med enim in drugim svetom. Tega v Sloveniji na žalost še nismo storili - zgodovina izpred 20. letih se ob vsaki priliki vleče iz naftalina in se obračunava med seboj, inštitucija iz Rima pa se vztrajno vmešava v državne zadeve in poskuša vplivati na odločitve tako politikov kot prebivalstva.

 

Vsi vemo da je bil holokavst poslednica skrajno nacionalističnih strank in gibanj ki so izkoristila slabo stanje v državi ter z obljubami o boljšem položaju državljanov le-te pridobila na svojo stran ter s tem gradila volilno bazo ki jih je v nekaj letih pripeljala na vrh države ter jim s tem dala možnost za uresničitev njihovih ciljem. Kar se je dogajalo okrog leta 1940 se ponovno dogaja v zadnjih 15 letih, le na nekoliko bolj fin način. Prebivalstvo v Evropi se čuti močno ogroženo zaradi vedno večjih migracij priseljencev iz Afrike in Azije, ljudi ki se pogostokrat niso pripravljeni integrirati v novo okolje (nekateri se močno potrudijo in se jih sprejme) ter zaživeti po zakonih ki veljajo v novi državi. Ti priseljenci s seboj prinesejo svoje navade (veliko jih je iz držav kjer igra nasilje pomembno vlogo) in z njimi nadaljujejo v novem okolju, izkoriščajo sistem ter ustrahujejo prebivalstvo. Ker jim države pomagajo na vse kriplje (v zameno pa ne dobijo ničesar razen novih socialnih problemov in novih ljudi za vzdrževanje), domači prebivalci pa so zato na slabšem, naraščata jeza nad političnim sistemom in sovraštvo do priseljencev. Pojavita se problem multikulturalnost in spodletele integracije priseljencev.

Kot omenjeno se zgodovina ponavlja in pojavljajo se nove stranke ki to ljudsko negodovanje s pridom izkoristijo, si pridobijo volilno bazo, uspejo na volitvah in se uvrstijo v parlament kjer lahko pokažejo kdo so ter s tem pokažejo da njihov pojav na politični sceni ni naključje, temveč realnost v državi. V zadnjih letih se je tako pojavil izraz desni populizem in vzpon nekaterih skrajnih strank: Švedski demokrati (Švedska), Jobbik (Madžarska), Danska ljudska stranka (Danska), Svobodnjaška stranka Geerta Wildersa (Nizozemska). Mogoče so stranke trenutno majhne, toda tudi NSDAP je začela z malo, nato pa se razvila v to kar je na koncu s Hitlerjem bila.

http://tvslo.si/predvajaj/globus/ava2.8454826

 

Sicer pa se je in se še dogaja veliko sporov za katere bi lahko rekli da je genocid v malem: Evropejci so povzročili izginotje številnih avtohtonih Indijanskih plemen v Severni, Srednji in Južni Ameriki ter Karibih, nasilje nad Aboridžini in Maori v Oceaniji, Aparthaid sistem v Južni Afriki, pokol v Srebrenici, posredno odgovorni so bili za pokole v Afriki (Ruanda, Darfur), Indokini, Koreji; kitajsko nasilje nad Tibetanci; vpletenost v številne državljanske vojne (v tem so še posebej mojstri v ZDA). 

http://tvslo.si/predvajaj/globus/ava2.8454826;; (6:25-13:30)

 

Mogoče sem nekoliko skrenil z direktne teme, a se mi zdi pomembno napisati vse ozadnje dogajanja kot ga vidim osebno. Kljub temu, da sem bil na nekaterih mestih precej oster glede holokavsta ga ne zanikam, menim pa da je potrebno ta izraz uporabljati previdno in se ne osredotočati samo na dogajanje 1941-1945 temveč pomen pogledati precej bolj širše. S tem namreč lahko vidimo da se iz njega nismo kaj veliko naučili.

planet_food

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

29. jan 2012 19:17

Se strinjam s planet-food, s tem, da bi sama iz argumentacije izpustila Ahmedinadžada (pri tem modelu je treba vedno postavljati distanco in dodatno nekaj razlagati). Ker je res, uradna izraelska politika temelji na tem, da se jim mora ves svet non-stop opravičevati za nasilje, ki so ga pretrpeli njihovi predniki in na temelju tega preteklega trpljenja se ta ista politika sprevrača v nekaj, kar je na nekaterih točkah obupno podobno ideologiji in praksi tistega, kar je sproduciralo holokavst.

Ker bistvo holokavstva je fašizem/nacizem. Za gibanji, ki svojo legitimnost iščeta v sistemskem gojenju sovraštva  do drugačnih. So bili to Judje, pa ne pozabimo, so bili to tudi Slovani in Romi. Pač, nekdo jih je deklariral za "nižjo raso". Judje so bili na lestvici "nižjih" najbolj nevarni zaradi ekonomske moči in velikega števila, medtem ko so bili Slovani in Romi malo bolj daleč.

Vojna je minila pre 67 leti. Amapk idej, da je neka skupina malo "manj vredna" in jo je zato dovoljeno sistemsko nasilno pritiskati in iztiskati vse dotlej, dokler se ne umakne ali pa vsaj ne ponikne, ta ideja je pa še vedno tu. Mi živimo na prostorih, kjer je ta ideja precej prisotna. Ne tako daleč proč od nas so se pred dvema desetletjema pobijali zaradi etnične pripadnosti. In zgolj dejstvo, da se v Sloveniji zaradi tega ljudje niso pobijali, še ne pomeni, da smo imuni na sistemsko nasilje do "drugačnih". Izganjanje Romov iz Ambrusa, napadi na Afričane, metanje kamnov na geje, te stvari se dogajajo tule....in če se takemu ravnanju vedno znova ne upremo, v bistvu pomeni, da ga sprejemamo.

Razmislite.

Vendelina jr.

Smeti  

član od: 20.5.2009

sporočila: 14

29. jan 2012 19:33

 

In sedaj bodo ti, ki javno napadajo drugačne, ozaljšani z raznoraznimi (se ve katerimi) simboli, spet vodili našo državo.  In sprejemali zakone. Kam greš Slovenija?

 

Sem žalostna. In ne morem biti tiho.

 

Lp Inja

Smeti

mizarka  

član od: 24.5.2006

sporočila: 988

29. jan 2012 21:15

http://sl.wikipedia.org/wiki/Princeska_z_napako

Napisano v tej knjigi. Nekatere šole zavestno niso šle na tekmovanje prav zaradi tega.

Pa da ne bo napačno tolmačeno moje pisanje , kam pes taco moli. Jaz osebno sem mislila rdečo -krvavo zvezdo. Kako misli nekdo drug, pa kakor mu je dano. Mislim, da si me planet_food napačno razumel.

In če gledaš samo najino pisanje. Kje je recimo strpnost. Če strpnosti v osnovnih stvareh ne moremo izražati, kako jo bomo do drugačnih. In kaj pomeni biti drugačen. Prisluhnem samo svojim otrokom , ki so recimo temu še popolnoma nedolžni in nezaznamovani , pa mi je povsem jasno kaj pomeni biti drugačen. Običajno znajo zaznamovati ljudi ravno tisti, ki se ustijo na na veliko razlagajo ,kje so njihove pravice.  Običajno se z uveljavljanjem svojih pravic istočasno nekomu le te kršijo in teptajo. Če to vidimo pa je veliko vprašanje.

 

mizarka(http://mizarka.moj-album.com/

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti