Palmovo olje

Borchi  

član od: 3.5.2012

sporočila: 28

13. apr 2013 10:00

G. Svetlik,

ne vem, kje ste dobili te podatke, ampak na žalost, kar ste napisali ni najbolj res.

Smodišče olja je tista stvar, ki pove, kdaj gre zadeva k vragu. Se pravi, kdaj prihaja do procesov, ki spreminjajo strukturo molekul. S tem da vsako segrevanje olja v visoke temperature ni najbolj koristno - že pri temperaturah nad 180 C, pa tudi prej, kljub višjemu smodišču.

Kokosovo in palmino olje imata smodišče pri cca 230 C, olivno pa res malo nižje, tam od 170-210 C odvisno od kvalitete in načina pridelave. tako da tudi to, da se oljčno olje 'pokvari' pri visokih temperaturah je le mit. Arašidovo olje pa je spet druge vrste mit, saj so to Američani, pametni kot so, to marketinško pokrili. Namreč arašidovo olje, ki je pridelano kot se šika, sploh nima tako visokega smodišča. Le tam okrog 160-180 C. Spet ti podatki se razlikuejo od olja do olja. Ameri pa so ga tako predelali (rafinirano olje), da zmore višje temperature tam okrog  230 c. Se pravi arašidovo olje je celo (če ni rafinirano) ena najslabših kombinacij za cvrtje in peko. Če je pa rafinirano, je pa itak zelo slaba kombinacija za naš organizem.

Najvišje smodišče ima, kot je meni znano, avokadovo olje, tam okrog 270 C, ampak je predrago za večino smrtnikov, da bi ga uporabljali za cvrtje in kuho.

Seveda pa kot ste rekli, je potrebno paziti pri vseh oljih, da se ne pregrejejo.

 

lp

B

 



Borchi

Sporočilo je spremenil(a) Borchi dne 14. 2013 21:19

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

13. apr 2013 22:05

Glede na to, da je bil gospod Svetlik ztukaj natanko pred 324 dnevi zadnjič, dvomim, da si bo k srcu vzel tvoje informacije, Borchi.

rimljanka

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

13. apr 2013 23:34

Hvala Borchi, dobre info!

Borchi  

član od: 3.5.2012

sporočila: 28

14. apr 2013 20:46

Rimljanka,

odgovoril sem njemu, pa tudi napisal za vse druge, kar je že razvidno iz posta bannanne. Paposlal sem g. Svetliku tudi zasebno spročilo, da si bo, če bo želel, tole pogledal.

lpb

Borchi

anamarijapetje  

član od: 19.9.2011

sporočila: 57

16. feb 2014 10:16

gospod Borchi,

mene pa zanima kombinacija kokosove masti in pa navadnega olja ali pa kokosova mast in aršidovo olje....ker imam to na razpolago...vsakega malo....hvala za odgovor...lp

anamarijapetje

alena1  

član od: 25.1.2011

sporočila: 25

17. feb 2014 21:03

Pozdravljene, jaz pečem krofe na kokosovi masti, na kateri piše Palmin ali nekaj podobnega. Krofi niso nič mastni. Sem pa kokosovo mast kupila tudi v Hoferju, pa je tudi v redu. 

alena1

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti