Kuhinjski dnevnik

Noel  

član od: 12.3.2004

sporočila: 268

tema odprta - 25. jan 2010 9:32 | ogledi: 2.870 | odgovori: 20

Drage kuharice in kuharji, me zanima, če si kdo piše kuharski dnevnik? Kaj je kuhal, kakšne opombe zraven, kar je dobro uspelo, kar ni bilo v redu ...

Sprašujem zgolj iz firbca, ker se navdušujem nad tem, pa me zanima, če že imate kakšne izkušnje.

Noel

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

25. jan 2010 9:42

Ja, imam ene vrste kuharski dnevnik. V rokovnik si zapisujem koga, kdaj in ob kakšni priložnosti povabim ter kaj pripravim. Ko zapišem datum in zasedbo pri mizi, spodaj najprej zapisujem ideje, kaj vse bi pripravila, potem naredim ožji izbor in sestavim jedilnik. Jedi, ki jih pripravim, na seznamu seveda označim in jih potem

tudi izpišem, tako da ob pregledovanju takoj vidim, za katero druščino sem kaj prirpavila. Se obrestuje, ker bi se mi nekaj krat zgodilo, da bi se ponavljala.

 

V isti rokovnik zapisujem tudi ideje, ki se mi utrnejo kar tako, ali si zapišem, če po tv vidim kaj zanimivega (ravno včeraj sem si zapisovala nekaj reči iz Kuharskega izziva na hravški TV),  zapišem pa tudi kakšno zanimivo jed iz revij - jed in številka ter letnik revije, v kateri je recept zapisan.

 

Včasih v ta rokovnik zapišem še kakšen osnovni recept (za kakšno univerzalno kremo, testo ali karkoli, za kat se mi zazdi, da bi kdaj prišlo prav, pa se mi ne bi dalo brsat po knjigah in revijah).

 

Seveda so v rokovniku tudi opombe o neuspehih, ponesrečenih jedeh, ali če je komu kaj bilo posebej všeč.

 

Za sladice imam poseben rokovnik - vanj zapisujem predvsem božično oziroma praznično peko, z opombami o posameznih vrstah peciva in izkušnjah z vrstami testa, dodatki in podobno.

 

Mamamia

mamamia

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

25. jan 2010 10:46

jaz si v svoj kuharski zvezek prepisujem ali pa printam recepte. vsakega ko naredim obkljukam če je bilo vse ok. kjer ni bilo si zraven to napišem in zakaj se mi tako zdi. ali pa zraven peciv pišem kakšna količina je približno prišla iz te mase, da vem ali naslednjič vzeti manj, več ipd. npr napišem 2 pleha ;) bannanna_v_slo ;)

Marjanpn  

član od: 30.11.2004

sporočila: 115

25. jan 2010 11:01

tudi jaz imam dnevnik, kjer si pišem, vse, od tega kako dolgo naj pečen, pri koliko stopinjah, ker imam električni štedilnik,tudi, kako naj cvrem krofe, na koliko naj najprej segrejem olje. Marjanpn

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

25. jan 2010 12:45

Sem sicer enkrat razmišljala, da bi to počela, pa sem si rekla: Pa tole ni zame. Že v puberteti nisem več kot dva dni zmogla pisati dnevnika....In če mi v tistem čustveno-hormonskem obdobju ni uspelo v dnevnik zapisati najbolj "pomembnih utrinkov dneva" zakaj bi mi pa zdaj uspelo nekaj, kar niti ni "najbolj pomemben utrinek dneva"? Ne zmorem. Sem si za to sicer iznašla "izjemno" razlago in sicer, da je dvojčku z ascendentom v vodnarju tako početje totalno tuje. Nekako raje energijo usmerim v to, da kaj kreiram in kaj kombiniram,kot pa da bi zapisovala, kaj mi je izredno uspelo. Stvari, ki so mi kolikor toliko uspele, to itak zapišem v obliko recepta. Pri stvareh, ki pa ne uspejo, pa itak poskusim takoj popraviti Se mi je pa že n-krat zgodilo, da kakšne sestavine za nekaj, kar bi morala "na izredno željo odjemalcev" narediti še enkrat, ni bilo na polici - pa sem zamenjal s čim drugim in je potem nastala kakšna variacija na jed. Sem pa zato s te strani sejvala že zapiske od darling mamamie in od katkelopatke, ki sta bolj za te stvari motivirani Vendelina jr.

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

25. jan 2010 13:03

Madona, vsaj ena korist od mene ...

Mamamia

mamamia

sara.vidmar  

član od: 12.1.2005

sporočila: 654

25. jan 2010 13:23

Kuharskega dnevnika ne pišem. sara

golubić  

član od: 13.5.2007

sporočila: 1276

25. jan 2010 15:16

Pri vsakem receptu katerega imam zapisanega v zvezku ,zraven napišem če mi je kaj ni všeč ,če kaj treba spremeniti -tega več ,tega manj....Pomaga ko delam drugič. golubić

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

25. jan 2010 15:29

Jaz sem si prvi kuharski rokovnik (ne ravno dnevnik) omislila že v srednji šoli, predvsem zato, ker pri iskanju kakega zapiska med vsemi listki, ki jih je imela mama v neki plastičnimapi, nikdar ničesar nisem našla. maja je vedno vse našla vprvem poskusu ...

Še zdaj, po več kot 3o letih, imam tisti rokovnik z nekaj sila dragocenimi zapiski, pa dva novejša, ki sem ju omenjala prej.

O vseh mapah z recepti in čačkami po skoraj vsakem listu pa raje ne bi. Jaz tudi v knjige kaj zaznamujem, ne samo na liste in v zvezke....

 

Mamamia

 

mamamia

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

25. jan 2010 16:03

jaz se to spravim delat predvsem tedaj ko se moram učit. drugače ni časa :) bannanna_v_slo ;)

Noel  

član od: 12.3.2004

sporočila: 268

26. jan 2010 9:34

Super ste! Zanimive ideje. Katera zraven dodaja tudi fotke? Jaz sem bolj vizualni tip in imam zelo rada fotke zraven. Noel

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti