Kisle sorte jabolk

ribaracarak  

član od: 3.4.2003

sporočila: 4309

25. jan 2010 8:19

Elaphus, saj si mislila reči fantastično zelene barve

rrr

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

25. jan 2010 8:40

Draga Tjas, tudi jaz hočem imeti za štrudel kisla jabolka (čeprav sem ga delala na smučanju tudi iz delišesa z limoninim sokom in je bil pogojno užiten). Daleč najboljša jabolka za štrudel, pite in sploh vso peko so sorte BOSKOPSKI KOSMAČ. So kisla in se razpustijo, kupujem jih na ljubljanski tržnici, lani so jih imeli tudi v Sparu, letos pa jih v trgovinah žal nisem videla. teta torta

Riddle  

član od: 15.1.2009

sporočila: 418

25. jan 2010 11:18

elaphus je napisal/a:

 

In so nagravžno zelene barve. S tako barvo smo včasih mreže za ograje barvali [joj]

 

cervus [kaca]
Ta jabolka so pa meni takooo dobra za jest, da mi jih je za štrudl škoda :( Sicer pa imam tudi sama rada kisel štrudl, samo mi nobena jabolka niso dovolj kisla. Pri sladkih jabolkih dodam včasih citronko, da je malo bolj kislo, ker so mi limone "prešvoh" kisle...jem jih namreč kot pomaranče. Lp od R.

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

25. jan 2010 11:20

Kosmač je vsekakor prva liga, priporočam pa tudi zgoraj opisano zeleno granny, od domačih vrst je pa odlična sorta Majda. Lisa

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

25. jan 2010 12:29

Meni so pa zakon kiselkasta jabolka - za jesti. Je en tak užitek, ko ugrizeš v jabolko in potem ti kar malo dlesen skupaj potegne Za zavitek pa vedno porabim tista jabolka, ki so bodisi že bolj "prhla" in mehka in se jih da v zavitek. Mi je pa zakon tak zelo sladek zavitek iz katerega fino teče sirup in v katerem se lepo kopajo na maslu opražene drobtine in cimet in kjer je testo lepo prepojeno s to sladkomastno tekočino......Skratka, rada imam obscen zavitek. Tak zavitek je delala moja granny in do te stopnje je prišla tudi mama. Priznam, da je en proustovski moment tule. Tisti "pečen papir, ki se lušči" in notri nekaj "bolj kumrno" nastragnih jabolk, kar ti marsikdo predstavlja kot zavitek (pa ni nujno, da je iz SZ Slovenije), me pa pušča čustveno hladno. Vendelina jr.

julijasi  

član od: 20.7.2006

sporočila: 130

25. jan 2010 13:03

poskusite kdaj sorto 'pink lady' - z veliko domisljije ima lupina res pink nadih. jabolka so okusna, socna in pri toplotni obdelavi ne razpadejo v kašo, kar je npr. za tarte tatin zelo pomembno. tudi v zavitkih se obnesejo. dobite jih pa (vsaj kolikor jaz vem) samo obcasno v hoferju in/ali lidlu. lp. a

sara.vidmar  

član od: 12.1.2005

sporočila: 654

25. jan 2010 13:15

Rimljanka, tega linka sem pa tudi jaz zelo vesela. Hvala! Vendelina jr., jaaa, točno tak zavitek je tapravi, ampak brez drobtin, so čisto nepotrebne. " ...sladek zavitek, iz katerega fino teče sirup ..." Fajn si to napisala! In pa, testo ne sme biti pretanko. Vse kupljene variante odpadejo! sara

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

27. jan 2010 22:25

teta torta je napisal/a:
Draga Tjas, tudi jaz hočem imeti za štrudel kisla jabolka (čeprav sem ga delala na smučanju tudi iz delišesa z limoninim sokom in je bil pogojno užiten). Daleč najboljša jabolka za štrudel, pite in sploh vso peko so sorte BOSKOPSKI KOSMAČ. So kisla in se razpustijo, kupujem jih na ljubljanski tržnici, lani so jih imeli tudi v Sparu, letos pa jih v trgovinah žal nisem videla. teta torta
Hvala za info, teta torta. Sem si zapisala, jutri grem z omo po tržnici, bom pregledala štante. Sploh s tem vodičem, ki ga je prilimala Rimljanka, sem malo bolj izobražena v jabolkih Moja tašča je zadnjič, da bi vsaj malo omilila osladnost jabolk, med nadev vsula ribez. Se je po mojem okusu bolje obneslo kot limonin sok, pa še izgled je bil fajn. Tako da sem odkrila še en način za "pogolfat" okus štrudlja. tjas

Venturini  

član od: 29.1.2002

sporočila: 1685

28. jan 2010 10:59

Rimljanka, hvala za tako lep seznam jabolk in hrušk. Imamo tudi mi kar nekaj tega na vrtu še posebej stare sorte.

 

lp, Saša

Mir in dobro!

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti