Je potrebno šampinjone pred uporabo olupiti?

jana1  

član od: 25.6.2005

sporočila: 124

tema odprta - 23. jan 2010 15:44 | ogledi: 16.696 | odgovori: 17

Pozdravljeni!

Že dalj časa se mi poraja vprašanje, ali je potrebno šampinjone pred uporabo olupiti. Kako se vi soočate s tem?

Lp, jana1

[soncnica] jana1

magnolija  

član od: 16.4.2006

sporočila: 688

23. jan 2010 15:58

Jaz jih nikoli ne lupim. lp magnolija

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

23. jan 2010 16:06

Ne. Pravzaprav sem začela s prakso, da jih po večini samo očistim zemlje z vlažno kuhinjsko krpo. Če jih pereš se napijejo vode in jih potem ne moreš lepo pražiti. Naredim jih pa po receptu iz knjige Julie Child (stran 351  a ne, Ežoj  ), po katerem segreješ malo masla, streseš nanj šampinjone, in pražiš na res vročem ognju 3 do 4 minute. Posoliš, poporaš in ponudiš najbolj enostavno pripravljene in daleč najboljše šampinjone.

Vanja

Mayisa  

član od: 11.8.2006

sporočila: 70

23. jan 2010 19:20

Ne, ne lupim jih. Očistim jih tako kot Vanja, ter pripravim na različne načine. Nisem še sploh slišala, da bi se naj šampinjoni lupili. Mayisa

lisicka  

član od: 22.12.2004

sporočila: 650

23. jan 2010 19:36

Sampinjone ocistim tako kot Vanja in Mayisa. "Lupijo" se golobice in bisernice; kozica na klobuku. Ostalih gob pa ne. LP zvitorepka

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

23. jan 2010 21:29

Vanja, a to ti mene mal  *aje*avaš?

Na str. 351  je " casserole-roasted veal ", po naše " veau poele " ( z enimi čudnimi kljukicami na zadnja dva e-ja ), na str. 513 je  " Champignons sautes au buerre " ali po naše" sauteed mushrooms ".

Veš, jaz si ne zaupam spominu in vse preverjam.

Drugač se strinjam s tabo, le bi dodal, naj se šampinjoni ne narežejo na drobno ( manjši na pol, večji na štiri dela ), kot svetuje Julija.

ežoj

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

23. jan 2010 22:07

ežoj je napisal/a:

Vanja, a to ti mene mal  *aje*avaš?

( z enimi čudnimi kljukicami na zadnja dva e-ja ), na str. 513 je  " Champignons sautes au buerre " ali po naše" sauteed mushrooms ".

Veš, jaz si ne zaupam spominu in vse preverjam.

ežoj

 

Ežoj,

Kaj misliš s tem, ""po naše?" 

 

 

Vanja

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4732

23. jan 2010 23:55

Vanja, a si ti morda ežoju kakšno punco po imenu Julčka skomandirala, al kaj so to za ene šifre? Sumljiva sta meni vidva... Ognjič

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

24. jan 2010 14:37

Me zanima od kje ti sploh ideja, da se gobe lupijo. A morda lupiš jurčke, pa lisičke ...? Prvič slišim, sam če ima to osnovo bo začel prakticirati. Jaz gob še blanširam ne, kaj šele da bi jih lupil. Pa tudi pretirano jih ne perem, zgolj toliko da se odstrani zemlja in prah pa nič več. Vse ostalo se mi zdi da odplakne kar precej bogate gobje arome. hedonist

barbra  

član od: 9.8.2002

sporočila: 355

24. jan 2010 18:00

Jaz sem pa do pred kratkim šampinjone vedno lupila. Zdelo se mi je, da jih je pač potrebno očistiti, za pranje mi pa ni bilo, ker se potem namočijo in niso več trde. Zato sem jih pač lupila, da sem odstranila nečistoče. Sedaj jih le ostrgam - tam, kjer so ostanki zemlje, lupim jih pa ne več, gre preveč stran. Barbra Sporočilo je spremenil(a) barbra dne 24. 2010 18:01

booris  

član od: 11.11.2004

sporočila: 315

24. jan 2010 20:44

Kožice pri šampinjonih ni treba lupiti (mišljena je kožica na klobuku), lupimo pa jo pri nekaterih drugih gobah, na primer pri ovčarki, macesnovem gobanu, maslenki in morda mi še kakšna ni padla na pamet, ker te kožice grenijo. Kožico pri rdečkasti mušnici (bisernici) je tudi treba odstraniti (in gobo prekuhati), ker je sicer strupena. Kožice odstranim takoj pri nabiranju, ker se sveže lahko enostavno potegnejo dol, kasneje pa grejo težje. Kožice pri golobicah ni treba odstranjevati. Ponavadi jo odstranimo pri bolj pekočih primerkih posameznih užitnih vrst golobic, ker potem manj pečejo. Toda golobice je včasih zelo težko razločiti med seboj (razen na daleč razpoznavnih), tako da je edini na hitro razpoznavni znak (brez mikroskopa) pekočina, ki jo začutiš na jeziku, če poskusiš surovo gobo. Treba pa je biti prepričan, da gre za golobico - in če peče (vse strupene oz. neužitne golobice pečejo), jo zavrzi. Če tega ne upoštevaš, bi se lahko zgodilo, da bi nabral nekaj primerkov pekočih golobic in v prepričanju, da gre za užitno vrsto, bi jim odstranil kožico v dobri veri, da gre le za bolj pekoče primerke užitne vrste. Golobica vam sicer ne bo naredila posebne škode, školjko pa boste le morali nekajkrat objeti. Takšno razlago za kožico na klobuku golobic sem dobil v gobarskem društvu in to razlago upoštevam tudi v svoji praksi. Če ima kdo kakšen drug strokovni odgovor na to temo, bi bil hvaležen. Za prve naštete gobe pa velja vse zapisano in preskušeno v praksi. LP Boris booris

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti