Pomoč, svinjska mast se ne strdi

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

27. jan 2010 11:25

Atina je napisal/a:

Hm, mene je pa preblisnil bolj 'znanstven' vidik: maščobe, ki vsebujejo več nenasičenih mašč. kislin, se ne strdijo (primer: olje). Kaj pa, če tale mast potem vsebuje večji delež nenasičenih maščobnih kislin, kot ponavadi? In to je v bistvu še bolje, ali ne?

 

Ne vem, samo razmišljam 'na glas', nisem delala niti analiz niti brala kakih raziskav na masti ...

Atina

Težko reči, načelno bi šlo, ker v celice (iz prebavil) pridejo maščobne kisline in glicerol, esteraza deluje pa na dele molekul, ki so enaki pri nasičenih in nenasičenih maščobnih kislinah, ko omogoča izgradnjo trigliceridov.

Upam, da nisem preveč zakomplicirala, sem hotela le nekako podpreti idejo atine, oz. ji dodati naslednji korak v razmišljanju.

Vsekakor sva pa že dve, ki naju odgovor (kaj se torej res skriva v ozadju dejstva, da se mast včasih ne strdi)  res zanima.

rimljanka - zasebno mnenje

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

27. jan 2010 14:47

Hm, znanstveno ne morem nič dodati, laično se pa bojim, da je takale  tekoča svinjska mast še bolj nezdrava (tudi sama sem imela s špehom iz trgovine slabe izkušnje). Mogoče res nima toliko nasičenih maščob, zato pa toliko več ostankov spodbujevalcev rasti in podobnega, ki pomagajo, da je pujs zrel za zakol pol prej, kot tisti, ki je hranjen standardno.

Cila

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

27. jan 2010 17:08

Cila je napisal/a:

Hm, znanstveno ne morem nič dodati, laično se pa bojim, da je takale  tekoča svinjska mast še bolj nezdrava (tudi sama sem imela s špehom iz trgovine slabe izkušnje). Mogoče res nima toliko nasičenih maščob, zato pa toliko več ostankov spodbujevalcev rasti in podobnega, ki pomagajo, da je pujs zrel za zakol pol prej, kot tisti, ki je hranjen standardno.

Cila

Cila, za take trditve je treba imeti dokaze. Jih imaš? Če se samo bojiš.....konec koncev, kaj pa je standardna reja? Tudi tam lahko poje marsikaj, kar pride v njegovo hrano na poljih, travnikih, kjerkoli že ta hrana zraste. Stvari niso tako enostavne.

O zdravosti/nezdravosti česarkoli že je pa proxima nekje nekaj prav pomenljivega napisala. ( v Kdo je kuhar?, če bo kdo brskal).

rimljanka - zasebno mnenje

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

27. jan 2010 17:47

Rimljanka, priznam: dokazov nimam. Torej je za javnost moja bojazen brezpredmetna.

Ampak - včasih tudi slepa kura zrno najde.

Cila

poldka  

član od: 28.6.2009

sporočila: 25

28. jan 2010 9:00

hvala za odgovore in nasvete smo mast kupili od kmeta ki naj bi hranil svinje po pravilu starih kmečkih navad mast smo že zamenjali druga je normalno trda tako ga je dosti resnice v tem od kakšne svinje je mast ker je tudi on dejal da je klal več svinj oz tri hvala lep pozdrav :P poldka

spela  

član od: 31.8.2001

sporočila: 350

28. jan 2010 21:52

Včasih, ko sem še delala ocvirke (sedaj me je pa na srečo pamet srečala in se izogibam nezdravim stvarem), sem špeh vedno kupila v mesnici in vedno se mi je mast lepo strdila. Pa tudi letošnjo zimo sem že dvakrat cvrla za sorodnike in tudi bilo vse v redu. Lepa bela trda mast. Cvrem pa vedno z malo mleka. Spela

ksenjako  

član od: 10.10.2004

sporočila: 1086

21. feb 2010 10:09

Včeraj smo dobili domače svinjsko meso, danes pa scvrli mast. Ta se je zelo penila (kot mleko pri vretju). Je to res zaradi tega, ker so se prašiči gonili? Obstaja še kakšen drug razlog. Ksenija http://picasaweb.google.com/xency.k

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti