Pomoč, svinjska mast se ne strdi

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

24. jan 2010 14:44

Kot je napisal kolega receptor , če se svinja krmi s pomijami se mast ne strdi. Ni šans. Tako so mi povedali stari, izkušeni in modri ljudje. Ker pa ne gojim prašičev sam, vam iz astnih izkušenj ne morem tega potrditi. Mi je pa verejtna tudi teorija da se svinje ne sme zaklati ko se goni in da to potem vpliva na trdito masti. Vsi vemo ,da so hormoni ena zapletena reč in da v telesu povzročajo čudeže in zakaj ne bi vplivali še na strjevanje masti ? Torej vzemi slanino svinje ki je niso krmili z pomijami in se v fazi klanja ni gonila in imela boš trdo mast. Pika. hedonist

Migla  

član od: 16.6.2004

sporočila: 1892

25. jan 2010 9:43

Zanimivo branje. Zopet vem nekaj novega. Migla

jampina  

član od: 5.12.2007

sporočila: 229

25. jan 2010 12:46

Migla,zato smo pa tu,ane ,sam mal je treba pobrskat po temah,pa nam kakšn simpl odgovor (nasvet) reši marsikatero težavico.Dobro da se g.Kulinarika spozna na mnogo stvari! jampina

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

25. jan 2010 14:10

No, tudi definicij pomij je lahko več. Za naše pujse smo leta in leta dobivali ostanke hrane iz bližnje osnovne šole (dokler se je to še dalo), zajčki so jedli ostanke kruha. Pri nas kot prave pomije vidimo tisto, kar konča v bio odpadkih. Navadno kmetje vse v nulo preračunajo, gonitve, lune... Se vidi, ker tistih par dni so vsi mesarji daleč naokrog zasedeni. Loni Makaroni

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

25. jan 2010 16:05

a pol je dobr da pujsi jedo pomije al ne :S ? bannanna_v_slo ;)

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

25. jan 2010 16:09

bannanna je napisal/a:
a pol je dobr da pujsi jedo pomije al ne :S ? bannanna_v_slo ;)

Vse je v količini le-teh glede na ostalo hrano.

rdecapesa  

član od: 3.11.2006

sporočila: 181

25. jan 2010 19:59

Seveda je prav, da pujsi jedo pomije, samo ne takih, kjer je noter zlito vso rabljeno olje (v kakih gostilnah na primer). Sem bila enkrat na takih kolinah, kjer so klali prašiča, hranjenega z gostinskimi pomijami, pa se je špeh, ko smo ga "mašinali", že kar iz "flajšmašina" cedil. Taka mast se gotovo ne strdi. rdecapesa

MARTAQ  

član od: 1.2.2008

sporočila: 120

26. jan 2010 11:04

No, to da se ne strdi mast, katere špeh je kupljen v trgovini enostavno NI RES. Mi ga vedno kupimo v trgovini in mast se vedno strdi. lp

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

26. jan 2010 21:14

MARTAQ je napisal/a:
No, to da se ne strdi mast, katere špeh je kupljen v trgovini enostavno NI RES. Mi ga vedno kupimo v trgovini in mast se vedno strdi. lp

No, je pač tako, da se tebi iz špeha, ki ga kupiš, mast strdi, iz špeha, ki ga nekateri drugi kupimo, pa se včasih strdi, pogosto pa ne. Moja mama ima precej nad 50 let tovrstnih izkušenj in ni, da bi ji ne verjela.

Imamo torej različne izkušnje, oboji pa imamo prav.

rimljanka - zasebno mnenje

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

27. jan 2010 10:38

Hm, mene je pa preblisnil bolj 'znanstven' vidik: maščobe, ki vsebujejo več nenasičenih mašč. kislin, se ne strdijo (primer: olje). Kaj pa, če tale mast potem vsebuje večji delež nenasičenih maščobnih kislin, kot ponavadi? In to je v bistvu še bolje, ali ne?

 

Ne vem, samo razmišljam 'na glas', nisem delala niti analiz niti brala kakih raziskav na masti ...

Atina

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti