Kaj je jedilnik

tema je zaklenjena

malamama  

član od: 21.1.2010

sporočila: 4

tema odprta - 21. jan 2010 16:46 | ogledi: 6.999 | odgovori: 45

Pozdravljeni vsi,.. tukaj sem nova,.. in upam da ne dobim kakšnih odvečnih kritik, saj je moje vprašanje po eni strani res butasto,.. ampak zanima me kaj je jedilnik,.. kakšne vrste jedilnikov poznamo,... na primer kaj bi ponudili za božični večer, kaj za pusta, veliko noč??? novo leto??? sliši se enostavno,.. ampak ko pa moram na faksu napisati o tem seminarsko??? ohhh pa mi mine,... saj nekaj podrobnosti vem,.. in sem jih poiskala,.. ampak je zelo malo literature o tem,. ali pa sem jo iskala na napačnem naslovu?? najlepše hvala vsem,.. lep pozdrav

malamama

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

21. jan 2010 16:54

Kaj, če bi si za začetek vzela čas in prebrskala naše forume, kjer o tem veliko pišemo? Konec koncev nekomu, ki je na faksu iskanje podatkov ne bi smelo delati težav.

Malo nenavadno je tudi, da tebe vse mine ob iskanju, mi bi ti pa naj čimveč napisali.

Imamo celo 3 vrste jedilnikov v posebnih temah, med vedno aktualnimi.

Preprost vpis v Google ti da desettisoče zadetkov....

Aja, sprašuješ, kaj je jedilnik. SSKJ pravi tole:

jedílnik  -a m () 1. seznam jedi za redne dnevne obroke: sestaviti jedilnik za cel teden / jedilnik gostije / prilagoditi jedilnik letnemu času prehrano, jedi; človek ima pester jedilnik hrano // seznam jedi, ki se v določenem gostinskem lokalu lahko dobijo; jedilni list: listati po jedilniku 2. jedilni vagon: iti v jedilnik na zajtrk; jedilniki in spalniki

Viva Meier  

član od: 20.12.2009

sporočila: 673

21. jan 2010 17:09

http://en.wikipedia.org/wiki/Menu Kaj bi ponudili na določene praznike te zanima? Delno bi bil meni/jedilnik verjetno pogojen s tradicijo- za veliko noč se hrana giblje okoli jajc, prekajenih mesnin, raznih domačih kruhov, pa potice, pletenice. Za pusta se vsaj v naših koncih jedilniki začnejo z zeljem/repo, krvavicami potem pa sledijo miške, flancati, krofi. Za novo leto se naj bi tradicionalno jedlo "malo boljše"- razne mesne rolade, pa najizvirnejše priloge, mešane solate... Tole je sila okvirno in precej klasično, ker itak vedno bolj velja, da vsak je kar mu paše kdaj mu paše. Čisto banalen primer- krofi že dolgo niso samo domena pustnega tedna, ampak čist fino sedejo tudi sredi decembra ali pa maja. Jedilnik je tudi pogojen s tem kdo ga uživa in kdaj ga uživa- ljudje, ki fizično delajo pač ne bodo dobro funkcionirali s kako solatko, precej ljudi pred daljšo vožnjo z avtomobilom raje je lažje stvari, da ne pride do slabosti, mlajši potrebujejo posebne hranilne snovi, ker se še razvijajo. Odvisno je tudi od okolja- sredi poletja, ko se vse "kuha" verjetno ne boš najbolj navdušena nad krožnikom vrele juhe potem pa kakšna repa pa matevža, ampak bolj sedejo hladne juhe, sadne jedi, jedi z manj smetane in težkih sestavin. Sredi zime pa je sploh po kaki fizični aktivnosti en tak malce "krepkejši" krožnik sila dobrodošel. Poglej še o prehranjevanju po kulturah- indijski prehranjevanje z rokami, pa kdorkoli že je na tleh (muslimani, če se ne motim?). Uporaba pribora tudi silno varira. Viva Meier

Viva Meier  

član od: 20.12.2009

sporočila: 673

21. jan 2010 17:10

Aja pa če malo bolj opišeš, kaj seminarska zahteva od tebe, bi bilo tudi sila dobrodošlo. NEka navodila so vam 100% dali, če ne pa lepo do profesorja pa boš dobila več pojasnil kam pa kako se moraš usmerit Viva Meier

darjuška  

član od: 4.7.2005

sporočila: 1188

21. jan 2010 17:38

malamama lepo pozdravljena kot novinka na Kulinariki. Pri tvoji seminarski nalogi bi ti lahko pomagali knjigi, ki jih imam ravno izposojeni iz knjižnice in sicer Janez Štrukelj: Jedilniki za vsakogar nekaj (enostavni in slavnostni jedilniki) in Andrej Goljat Kuharska knjiga za vse letne čase (v njej je predstavljenih po 13 jedilnikov za vsak letni čas). Pa veliko sreče pri izdelavi seminarske naloge. Če boš pa poklicala Goljata, pa ti bo najbrž pomagal tudi on. http://www.mojalbum.com/tajda/kulinarika Sporočilo je spremenil(a) darjuška dne 21. 2010 17:58

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

21. jan 2010 20:21

Pa v eni Vendelinini knjigi so jedilniki (ne mislim tukaj 'naše' Vendeline, ampak tisto Ilčevo) :)

Atina

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

22. jan 2010 9:51

malamama je napisal/a:
Pozdravljeni vsi,.. tukaj sem nova,.. in upam da ne dobim kakšnih odvečnih kritik, saj je moje vprašanje po eni strani res butasto,.. ampak zanima me kaj je jedilnik,.. kakšne vrste jedilnikov poznamo,... na primer kaj bi ponudili za božični večer, kaj za pusta, veliko noč??? novo leto??? sliši se enostavno,.. ampak ko pa moram na faksu napisati o tem seminarsko??? ohhh pa mi mine,... saj nekaj podrobnosti vem,.. in sem jih poiskala,.. ampak je zelo malo literature o tem,. ali pa sem jo iskala na napačnem naslovu?? najlepše hvala vsem,.. lep pozdrav

malamama
Ne, nikakor ne mislim da je enostavno. V resnici ima vsako gospodinjstvo svoj jedilnik. Odvisen je tako od zdravja, prehrambenih navad, letnega casa, financnih zmoznosti,... Tvoja tematika je lahko zelo zanimiva, ampak ne pricakuj da bos napisala dober seminar samo z uporabo dveh, treh virov. Jaz predlagam Bogataja, Godino, Struklja, Pokorna,... Pred tem pa se tole: http://www.kulinarika.net/forum/topic.asp?TOPIC_ID=1718 LP, R. "Stressed is desserts spelled backwards!"

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

22. jan 2010 12:41

rimljanka je napisal/a:

Konec koncev nekomu, ki je na faksu iskanje podatkov ne bi smelo delati težav.

Malo nenavadno je tudi, da tebe vse mine ob iskanju, mi bi ti pa naj čimveč napisali.

Words of wisdom. Lahko pa tudi tisto o muji in obuvanju čevlja. In ja, s tropičji in stokanji in vprašaji v nizih se seminarska ne bo naredila. Vendelina jr.

kresimir  

član od: 25.1.2002

sporočila: 180

22. jan 2010 17:10

Ja,vse povedano,vse resnično, samo da se ne naredi samo. Menim da, ima malamama zadosti podakov in premalo volje za to seminarsko, razen če jo ne naredimo mi! krešimir

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

22. jan 2010 18:29

malamama, dobrodošla na kulinariko, a vidiš kakšna je to druščina, vse se neki obotavljajo, pametujejo, devajo nasvete, namesto, da bi ti naredili seminarsko. Drži se ti Vive Maier, dej ji vse podatke ki jih išče, kaže, da je ona edina pripravljena naredit tole tvojo seminarsko nalogo.

ežoj

Moycaa  

član od: 11.9.2004

sporočila: 738

22. jan 2010 18:36

malamama - v knjižnjici si izposodi kakšno knjigo dr. Bogataja (kult. zgodovinar) - opisuje različne jedi ob razničnih priložnostih v slovenskem prostoru, predvsem se nanaša na pomen jedi v določenem času. Res pa je, da ne opisuje sodobnih jedi. Moycaa

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Tema je zaklenjena, zato vanjo ne morete več pošiljati sporočil.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti