Kislost pelatov/paradižnika

andrejka  

član od: 1.8.2004

sporočila: 800

20. jan 2010 21:13

Hm, ne gre in ne gre mi v račun, da vam je omaka iz pelatov kisla. Jaz jo vedno delam na čebuli brez sladkorja, pa še nihče ni potarnal, da je kisla. Res je, da jo je treba dolgo kuhati, lahko pa se tudi malo pogoljufa tako, da jo kuhamo na močnem ognju na pol pokrito (sicer je vsa omaka po kuhinji, namesto v loncu).

asimetra  

član od: 2.1.2008

sporočila: 173

21. jan 2010 8:04

Ne vem koliko je res, ampak mislm da nekateri celo dodajajo košček čokolade, da odpravijo kislost. In baje da celo izboljša okus. Ne vem pa koliko je resnice v tem, ker nikoli nimam dovolj poguma da bi preizkusila. asimetra

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

21. jan 2010 8:49

andrejka je napisal/a:
Hm, ne gre in ne gre mi v račun, da vam je omaka iz pelatov kisla. Jaz jo vedno delam na čebuli brez sladkorja, pa še nihče ni potarnal, da je kisla. Res je, da jo je treba dolgo kuhati, lahko pa se tudi malo pogoljufa tako, da jo kuhamo na močnem ognju na pol pokrito (sicer je vsa omaka po kuhinji, namesto v loncu).
Če jih dolgo kuhaš izgubijo pravi okus, odvisno seveda za kak recept gre. Za kako salso jih zgolj pogrejem. Drugače pa ja, meni so tudi kisli in jih popravim s žličko sladkorja. zzak1977

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

21. jan 2010 9:06

Jaz delam v času izven sezone paradižnikovo omako še najrajši iz Eurospinove passate, vanjo dam obilico čebule, ki vsebuje precej sladkorja, pa še omako zgosti. Med praženjem čebule dodam žličko sladkorja, ampak bolj zato, da se pozna pikica karamelne arome, včasih pa tudi pozabim. Vsekakor ta omaka nikoli ni kisla (tudi passata ni). lp, proxima

Lee Ann  

član od: 11.2.2006

sporočila: 90

21. jan 2010 9:50

S pol čajne žličke sladkorja za omake za testenine, riž ali kaše, včasih dodam tudi koncentrat iz tube ali tudi žličko ali dve sladke paprike v prahu.. Za paradižnikovo juho pa na najbolj drobno naribam krompir, ki juho tudi zagosti.. Za na pico dodam kako žlico kečapa.. Odvisno od vrste jedi in želenega okusa, nam se obnese namesto vsega tega tudi žlica navadne sojine omake, ki pa jih je več vrst, od pekočih, do slanih in skoraj sladkih.. , tako da uporabim tisto, ki bo v določeni kombinaciji paradižnika, pelatov z drugimi jedmi dala želeni okus oz. aftertaste predvsem pa omilila kislost, ki lahko včasih res preseneti, čeravno pelate kupujem vedno kupujem od istega proizvajalca, sem že kdaj opazila razliko v kakovosti okusa, pač ni vedno enako dobra serija paradižnikov.. Potem se pač znajdemo v kuhinji, kajne Lee Ann

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

21. jan 2010 10:47

Kislost paradižnika omliliš z žličko sladkorja. To ti bo svetovala vsak pravi kuhar, tako delajo Italijani mojstri šug in še kdo. To delam tudi jaz in iz izkušenj povem da pomaga. Seveda pa ne smeš pretiravati in dati veliko cukra saj potem hrana ne bo več kisla ampak sladka česar pa ne želimo, a ne . LP hedonist

SonjaV  

član od: 25.5.2007

sporočila: 35

21. jan 2010 11:52

Torej: majhna žlička sladkorja bi morala delovati. Hvala za nasvet - sem vedela, da se lahko zanesem na vas. Lep dan še naprej. SonjaV

Riddle  

član od: 15.1.2009

sporočila: 418

22. jan 2010 11:49

Trixi je napisal/a:
Mutti so zelo ok, pa Etini tudi. Jaz tudi dodajam sladkor za nevtraliziranje kislosti, tudi k zelo kislemu zelju iz trgovine. Tudi pozimi kupim svež paradižnik za omako ali pa malo zmešam s pelati.
Se opravičujem, da takole "uletavam" v temo o paradižniku, vendar me zanima, katero zelje (proizvajalec) je zelo zelo kislo...ker meni se vedno zdi premalo. Enako me zanima tudi za repo, če mogoče kdo ve. Glede kislosti paradižnikove omake pa nimam problemov. Dodam ogromno čebule, ki po praženju nekako potegne na sladko. Lp od R. Sporočilo je spremenil(a) Riddle dne 22. 2010 11:50

Košuta  

član od: 8.7.2008

sporočila: 199

22. jan 2010 12:39

Sladkor, kot so napisali že predhodniki. Sama okus popravljam tudi z baziliko, če je seveda lahko sestavni del jedi. Košuta

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

22. jan 2010 12:47

Zadevo se popravi in izboljša z naslednjim: sladkor, cimet, čokolada, nastrgan korenček, rozine ali pa suhe slive, med, karamela... Z vsem tem se že delala paradižnikove omake in čisto vedno je uspelo. Vendelina jr.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti