Postrežba vina

fearddark  

član od: 7.6.2006

sporočila: 9

tema odprta - 15. jan 2010 20:29 | ogledi: 32.554 | odgovori: 11

Pozdravljeni,

zanima me, kakšno vino se postreže zraven svinjske pečenke s prilogo (štruklji).

Hvala!

fearddark

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

16. jan 2010 11:04

Odvisno je od tega, kdo je gost. Če je to po naključju angleška kraljica, pol sam nikoli ne boš naredil prav, če so gostje večinoma domači pjančki, važn je sam da ga je dovolj.

Načeloma je tako, da gre pri temnem mesu temno vino, pri svetlem pa belo. Ker gre za svinjsko pečenko, sploh ni slabo če je vino mal kiselkasto ( cviček, teran, tudi barbera zna bit kiselkasta ). Pravila gor, pravila dol, tudi bela vina so zakon, pa niso tako težka ( kot znajo bit rdeča ), v tem primeru pa nikakor ne sme bit sladko ali polsladko. Torej, kakšen suh pino je čist v redu, čeprav ženske imajo raje polsladko ( pa pravila gor/dol )

ežoj

neznan uporabnik

16. jan 2010 11:13

Je tut svinjska pečenka lahko sladka (in štruklji tudi), tako da... Pri mastnih zadevah je menda cviček zakon? To vino je zadnje čase kar lepo napredovalo (v bistvu so napredovali Dolenjci ).. japaja

fearddark  

član od: 7.6.2006

sporočila: 9

16. jan 2010 12:46

Hvala za nasvete! Glede na to, da sem Kraševka, mi je precej všeč ideja s teranom, ampak mogoče je malce pretežek. fearddark

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

16. jan 2010 16:16

Težko vino stila teran, refošk... gre bolj k kaki pljučni, ramstejku in nasploh rdečem mesu. K svinjini, za moj okus raje belo ali pa res cviček, pravil pa ni več. Najbolje če poznaš goste in njihov okus. Tako da bolj težko pomagamo glede tega. Lahko pa greš do kakega vinotoča in kupiš par vrst vina in poizkusiš, če ste blizu z gosti pa lahko tudi sami povedo kaj jim leži. Odvisno tudi na kak način bo narejena svinjina, če je recimo v testu in zraven kaka sladka korenčkova omaka na primer, bi pil zraven tudi sladko belo. Zadnje čase pa na veliko konzumiram zelen, in ga pijem pri dostih jedeh, ampak mi je pač neznansko všeč, čez čas bo pa spet obdobje refoška... K mastnim jedem meni osebno barbera. Cviček sploh ne, cviček itak bolj poleti za žejo in ob lažjih jedeh ali kakih prigrizkih. zzak1977 Sporočilo je spremenil(a) zzak1977 dne 16. 2010 16:19

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

16. jan 2010 17:12

Za cviček tudi jaz nisem. Je absolutno premalo izrazit in ne daje harmonične arome k okusni pečenki. Sploh pa mi je v spominu ostala anekdota : je bil Tito na Dolenjskem in so mu za piti cviček, kaj bi drugega. Pa je spil kozarec, pa dva, pa tri in potem vprašal: " Dobro, kdaj pa bom dobil kakšen kozarec vina ?" No , dolejci so mu baje takrat zelo zamerili ampa je kar veliko resnice v tem. Vino in hrana naj bi se dopolnjevala in skupaj tvorila edinstveno aromo. To želimo doseči in zato ni vseeno kaj se pije pri kakšni jedi. Je pa res, kolega zzak ima prav, nekih togih pravil ni več. Gre za detajle skozi katere se skuša doseči perfekcija okusov je pa itak nebroj. Je pa tudi kolega Ežoj prav povedal tisto o kraljici in lokalnih gobah. Jaz si bom sedajle privoščil kozarec žametovke ob ne boste verjeli, pečenem jadranskem osliču. LP hedonist

kresimir  

član od: 25.1.2002

sporočila: 180

17. jan 2010 8:27

Pozdravljeni Nekaj osnov: svinjina je belo meso,način priprave je zelo pomemben, prav tako priloga, sestava gostov.... V vašem primeru: priporočam belo,sveže, suho vino z nekoliko več alkohola, ne aromatično vino iz vaše pokrajine. Znano je namreč da, svežina (kiselkasto) in alkohol vplivata na razkroj maščob. Priloga pa dopolnjuje jed in je zato pomembna in različna. Ponujeno vino ne sme biti aromatično da ne zatre vonj in okus jedi.Na vašem koncu imata skoraj idealna bela vina za take jedi: sveža,močna, rahlo sadnih arom.... zelen, pinela, tudi beli pinot, pa chardonnay, laški rizling mogoče, vendar so pri vas problem alkohol... Ne pozabite na želje in sestavo gostov! Pa veliko užitkov v hrani in vinu. krešimir

neznan uporabnik

17. jan 2010 11:41

Krešimir, jaz sem že kakšno leto in več zaljubljena v dober cviček. Kam ga priporočaš? japaja

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

17. jan 2010 12:30

Ma pusti ti krešimira, dej se enkrat zvečer pri meni oglasi, jaz nabavim cviček in prigrizek, bova prekršila vsa pravila, zjutraj pa boš mogla priznat, da je bilo luštno.

ežoj

neznan uporabnik

17. jan 2010 13:18

Kolker se spomnem sem jst že kot otrok zjutraj cviček dobila, da sm lohk na počitnicah delala (če ne, so rekl, kr domov pejt).. Tko da scenarij je takle: pridem zvečer, delava kar hočeva, zjutraj, če hočeš, da ti mal tist tvoj vrt uredim, pride pa cviček na vrsto...itak veš kako pravjo za cviček (sploh zcečer): adijo t***k? Je zmeri vrstni red zelo važen japaja

fearddark  

član od: 7.6.2006

sporočila: 9

17. jan 2010 15:20

Ste mi kar malo razsvetlili ideje - vedno bolj se mi dozdeva, da bi prav prišlo kakšno prijetno belo vino - mogoče tudi iz Brd.. Bom še malo vprašala, če so kakšne želje. Drugače pa bo to pečenka v kvaši iz različnih vrst zelenjave z istrskimi štruklji. fearddark

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti