Kruh vs. prepečenec

1katka1  

član od: 28.12.2009

sporočila: 57

19. jan 2010 8:20

Piči,... tudi jaz si želim shujšati neko malenkost, ki se je nabrala od septemba,..se pravi 5-7kg. Nisem velika (bolj kot ne precej majhna 153cm) in se mi vsaka kilca pozna! Ker vem da se ne bi znala držati nekih pravil, se pravi brez kruha (samo prepečenec), brez večerje (a iz službe pridem lačna), brez sladkega in slanega (a vse to obožujem), sem se odločila, da se pridružim "hujšaricam" na kulinaričnem forumu z 90 dnevno ločevalno dieto. Ogledovala in načrtovala sem že v zadnjih dnevih decembra in padla je odločitev, da začnem 4.1. in tako je tudi bilo. Forum mi pomaga, da lažje zdržim, so razni nasveti, mnenja, sicer pa sedaj po 14 dneh ne čutim več lakote in ne nekih velikih potreb po hrani. Ti priporočam,da si malo prebereš, saj dieta zajema skoraj vso hrano, le ločeno po dnevih. Pa še prebavo si lepo urediš. Poskusiti ni greh, saj boš že po 1 tednu videla ali ti to ugaja ali ne! 1katka1

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

19. jan 2010 19:24

Zakaj bi pa vroč krompir imel drugačen GI kot mrzel? To me pa res zanima.

Lee Ann  

član od: 11.2.2006

sporočila: 90

20. jan 2010 8:37

na http://www.cenim.se/115-a.html kratka in jedrnata razlaga, kako in kaj okoli GI.. Na razlike v GI pri istem živilu, če je hladno ali toplo, razkuhano ali al dente, itn. pa glede na razlage o tem, kaj in kako se določa GI, najbrž vpliva tudi temparatura zaužitega živila, saj med drugim tudi temparature določa trdnost vezi med molekulami, ki pa pogojujejo hitrost in način razpada molekul, škroba recimo.. Sklepam torej, da se mora v telesu pri hladnih jedeh živilo v želodcu najprej segreti na 'delovno' temparaturo, da lahko proces presnove steče. Za to je potreben nek čas, ki je verjetno dovolj dolg, da podaljša pretvorbo, in se tako v primerjavi s toplim živilom, ki ga najbrž nikoli ne pojemo res vročega, ampak nekje blizu telesni temp, dlje časa pretvarja v želodcu in ima posledično manjši GI kot recimo vroč krompir.. Enako sklepam za razkuhane makarone, ki imajo že čisto šibke vezi med molekulami, zato v primerjavi z al dente zelo hitro razpadejo in se prej pretvorijo, posledično višji GI.. Po odzivu mojega telesa sodeč bi pa celo prej rekla, da ima prepečenec višji GI kot pa polnozrnati kruh, spet se mi zdi logično, ker so vezi v polnozrnatem kruhu močnejše (morda) zaradi večje vlažnosti, v prepečencu (četudi polnozrnatem) pa zaradi občutne odsotnosti vlage šibkejše, zato hitreje razpadejo in se hitreje pretvorijo, zato višji GI.. Sem poguglala in je res: prepečenec = GI 70 polnozrnat kruh = GI 65 Kaj vem no, razmišljam, ker res ne vem zares, če zna kdo točno razložit, bom tudi jaz hvaležna, ker me zdele pa res že firbec matra po kaki strokovni razlagi Lee Ann

sonci  

član od: 27.9.2005

sporočila: 442

20. jan 2010 8:39

Rimljanka, sedaj si pa me, bom morala najt ponovno literaturo iz katere sem to pobrala, mislim pa da je bilo iz Montignaca. Se javim takoj, ko najdem pojasnilo. Lep pozdrav sonci

sonci  

član od: 27.9.2005

sporočila: 442

20. jan 2010 8:41

No evo, je že Lee Ann pojasnila. Hvala! sonci

Lee Ann  

član od: 11.2.2006

sporočila: 90

20. jan 2010 9:13

sonci, upam samo, da sem pravilno logično sklepala.. Lee Ann

sonci  

član od: 27.9.2005

sporočila: 442

3. feb 2010 12:11

Rimljanka (in ostali), tema je sicer že nekaj časa "mimo" vendar sem dolžna popraviti dezinformacijo. Še enkrat sem (bolj natančno!) pogledala v Montignacovo knjigo in tam piše, da imajo hladna škrobna živila nižji GI kot vroča (zaradi razlogov, ki jih navaja Lee Ann), žal pa to ne velja ravno za krompir in korenje (ne navaja pa zakaj). Se opravičujem! Lep pozdrav sonci

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti