Rdeča pesa

mijamarija  

član od: 19.4.2006

sporočila: 529

tema odprta - 13. jan 2010 10:43 | ogledi: 19.449 | odgovori: 61

Hojla!

Kupila sem doma(bio) pridelano peso,sprva je bila trda sedaj pa je postala mehka pa me zanima kaj je narobe.Kupila sem jo z namenom da jo stiskam sveža za sok.

LP.

mijamarija

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15147

13. jan 2010 12:15

Mogoče je bila zmrznjena ali nekaj časa stala na neprimerni temperaturi in ovela?

mijamarija  

član od: 19.4.2006

sporočila: 529

13. jan 2010 12:28

Hojla! peso sem od kmeta dala takoj v klet kjer ne zmrzuje, te pese imam še veliko in ne vem kaj naj storim ali je sploh še dobra za uporabo. LP. mijamarija

tedyka  

član od: 23.4.2009

sporočila: 2012

13. jan 2010 12:56

Rdeča pesa se je, ne glede na to da je bila v kleti, ki je bolj ali manj vlažna, osušila. Po moje, če pravite, da ni bila zmrznjena, se je z njo zgodilo enako kot s krompirjem na pomlad, ki postane malo uvel. Včasih so tako zelenjavo shranjevali v zasipnice (peso, korenje, črno redkev, repo...), sama pa ne poznam postopka, ker pri nas to nismo nikoli delali. Mogoče ti bo znal kdo svetovati kako čim dlje ohraniti svežino pese. Mislim pa, da je pesa kljub vsemu primerna za uporabo, samo soka bo manj. l.p. tedyka

oliva  

član od: 21.3.2005

sporočila: 312

13. jan 2010 15:56

Ja s peso je pač tako. Sama jo shranjujem v hladilniku, pač je nimam tako veliko. Pa še to sem jo zavila v več PVC vrečk, da obdrži vlago. Eno vrečko sem malo pozabila zadaj za predalom zelenjave, potem sem pa za štih probo pustila kar nekaj mesecev. Zelo dobro se je obdržala, in ni postala nič ovela. Po mojem se bi tudi v mrzli kleti obdržala dobro, samo potrebno bi bilo zaboj oviti v kakšno deko ali kaj podobnega, potem tudi kakšen polivinil čez, da se ne bi preveč izsušila. Lansko leto sem pri kmetu na podoben način shranila jabolka in to v skednju. Pa je bila kar huda zima, kar nekaj tednov skupaj. Vsi so bili mnenja, da bodo jabolka zmrznila, pa niso. Dala sem jih v velilk lesen zaboj, čez dala veliko slame oz. sena in to res veliko, za približno pol metra ali še več in čez to še kar nekaj starih odej. Zadnja jabolka sem vzela maja meseca in to na veliko začudenje, le tu in tam je bila kakšna gnila ali samo nagnita, zelo zelo malo ovela, oz. nekatera prav nič. V glavnem super se je obneslo. Mislim, da se bi na ta način lahko shranila tudi ostala zelenjava. Je pa res, da se je shranjuje najbolje v zasipnice, ali pa kar zakoplje v zemljo. Seveda je potrebno jamo v tem primeru dovolj zaščititi (slišala sem za primer, da je ena gospa zakopala v zemljo kar boben od pralnega stroja proti glodalcem, vanj zložila peso, korenje.Zaprla s pokrovom in zaščitila proti zmrzali. Zelenjava se je tako obdržala do pomladi.) lp oliva

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

12. avg 2013 10:18

Zanima  me, kdaj je pravi čas za vlaganje rdeče pese?

Naši prijatelji  so letos  posadili ( prvič ) eno odlično sorto rdeče pese,  seme so dobili iz Ukrajine. Pridelka je  več kot preveč, ne oni ne jaz nimamo izkušenj s pobiranjem.

Pesa je namreč že kar precej debela, poskusno sem vložila nekaj kozarčkov , po 14 dneh odprla  in je odlična.

Problem je v tem, da ne vemo, ali je bolje vložiti sedaj, ali pustiti na polju, da se listi posušijo ? Če se pusti še nekaj časa na njivi,  ne bo ob tej suši vse skupaj postalo leseno in brez okusa?

 

Kako se obnese domač sok iz rdeče pese?  Nimam namreč prav nobenih izkušenj s to vrtnino...žal, imam pa jo zelo rada.

 

Hvala za vsak nasvet.

 

lp Lučka

Vrtejbenka  

član od: 15.2.2011

sporočila: 4004

12. avg 2013 11:26

Glede vlaganja rdeče pese ,kuhanja sokov žal nimam izkušenj.Sem pa videla ,da je Dragička že vlagala,tako kot ti.

Imam pa en drug predlog..če imate veliko peso probaj kaj naredit kaj iz perja te pese.Sama sicer nisem še probala,toda pravijo,da se dela kot iz repinega perja.Lahko dušiš kot špinačo,kremna juha,za slan štrudelj..

Jaz sem delala iz repinega perja dušeno in slan štrudelj z skuto in je bilo dobro.Tudi te recepture naših non so žal že pozabljene

 

http://www.kulinarika.net/recepti/17922//duseno-repino-

Vrtejbenka

malaga  

član od: 1.6.2011

sporočila: 800

12. avg 2013 12:02

Peso se lahko shrani (tako kot korenje, kolerabo...) v žaganju, vendar je ne smemo prati z vodo ali kako drugače čistiti. Biti mora popolnoma suha.

malaga

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

13. avg 2013 5:04

Vrtejbenka, bom poskusila še s pesinim perjem, odlična ideja! Sploh v teh( dragih ) časih in za tiste, ki nimajo lastnega vrta  pa lahko tako koristno uporabijo tudi stvari, ki bi sicer končale v smeteh.

Malaga, tudi tebi hvala. 

Morda kdo dela  tudi sok? 

 

lp Lučka

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

13. avg 2013 6:56

Za vlaganje pa jo poberite zdaj, da ne postane lesena in vlaknasta.

Med recepti je tudi sirup iz rdeče pese, mislim, da je od stana.r

rimljanka

pat  

član od: 5.9.2006

sporočila: 204

21. avg 2013 20:24

 

  Menda rdeče pese letos ni veliko, pa me zanima, kje ste jo kupile. Sem iz Kamnika in bom vesela vsake

  informacije.

 

  lp pat

pat

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti