Rdeča pesa

MBrando  

član od: 4.8.2011

sporočila: 2308

22. feb 2014 7:03

Pitanje. Ako smem

Zanima me, če lahko jem surovo rdečo peso? Torej, direkt iz "štacune", olupljeno, nato pa narezana na kolobarje v posodo in nadgradnja po protokolu; meaning sol,kis,čebulj,koperc... 
Je ok tako, bo morda bušček bolel , ali pa me celo  spotere/podere 


Hihi, hvala za pomoč in odgovor/e

---Kdor išče cilj, bo ostal prazen, ko ga bo dosegel, kdor pa najde pot, bo cilj vedno nosil s seboj. (Dragi Nejček Z.)---

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

22. feb 2014 9:49

Če so včasih na veliko uporabljali sok rdeče pese (predvidevam - surovega) za zniževanje previsoke telesne temperature in za "boljšo kri", potem lahko brez nadaljnega ješ surovo. Pretiravat pa ni treba!

lp

cervus

babka1951  

član od: 22.8.2012

sporočila: 6950

22. feb 2014 10:31

Imaš v bazi recept - Presna pesina solata

ali pa na www.gurman - presen namaz iz rdeče pese

Lep vikend, pozdravček

"Pomembna je pot, po kateri hodiš, in ne kraj, kamor greš." babka1951

MBrando  

član od: 4.8.2011

sporočila: 2308

22. feb 2014 11:12

elaphus in babka 1951: DANKEEEEEEE. Klanjam se GLOBOKO in vesel, vesel da še obstaja takšna "medsosedska" pomoč 

---Kdor išče cilj, bo ostal prazen, ko ga bo dosegel, kdor pa najde pot, bo cilj vedno nosil s seboj. (Dragi Nejček Z.)---

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

22. feb 2014 11:32

Upam, da boš vesel tudipotem, ko jo boš jedel, tak zelo zemeljski okus ima in ta, ki čaka v trgovini na kupca, še morda bolj kot kakšna sveža, mlada, neposredno z vrta.

rimljanka

babka1951  

član od: 22.8.2012

sporočila: 6950

22. feb 2014 12:06

rimljanka, pa saj Brando ni nikjer omenil, kje je, ali bo  peso dobil, je samo spraševal, če se lahko je tudi surova.

Da ima zemeljski okus ? Ja kakšnega pa, saj je vendar iz zemlje zrastla

Sem laik, ampak moja teta shranjuje peso v kleti, v mivki, po pol leta so gomolji prav taki, kot jih je iz zemlje izpulila, jaz pa hvaležna, ker sem čez zimo tega deležna

"Pomembna je pot, po kateri hodiš, in ne kraj, kamor greš." babka1951

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

22. feb 2014 13:04

babka1951 je napisal/a:
.

Da ima zemeljski okus ? Ja kakšnega pa, saj je vendar iz zemlje zrastla

No,veš kaj, iz zemlje zraste prav vsaka rastlina (razen epifitov in nekaj vodnih rastlin, ki so plavajoče. In po tvoji logiki ima potem prav vse, kar pojemo tak zemlejski okus.

Menda ja ni prepovedano, da človek napiše še kaj, kar ve? Dvomim, da bo MBrando imel kaj proti še kakšni dodatni informaciji. Če mu bo odveč, mi bo pa že povedal.

rimljanka

babka1951  

član od: 22.8.2012

sporočila: 6950

22. feb 2014 14:19

Se , če sem te z mojim nevednim zapisom kakorkoli prizadela. Kakšen okus ima zemlja in kakšen je zemlejski okus, pa tudi ne vem, ker zemlje same kot take, še nikoli nisem probala. Zelenjavo sperem pod tekočo vodo, hvala bogu jo imamo, olupim če je potrebno, jem surovo, kuhano, dušeno, pečeno.....moja logika je pa bolj tako kmečka, čeprav sem zelo dovzetna tudi za mnenja strokovnjakov, kar ti na tem področju si

Lep popoldan, brez jeze  in veliko nasmehov

"Pomembna je pot, po kateri hodiš, in ne kraj, kamor greš." babka1951

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15147

22. feb 2014 17:18

Meni se pa zdi, da je okus čisto odvisen od sorte in kje raste. Sem že dosti sort poskusila in je velika razlika, nekatere so zelo vodene. Okus zemljastega pa ne poznam. Prava dobra pesa je zelo okusna. 

Drugače pa presni sokovi uporabljajo iz domače- bio pese in kot sem bila v stiku z strokovnjaki, ki se s tem ukvarjajo biti pri tem previdne osebe, ki imajo težave z želodcem.

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

22. feb 2014 17:31

elaphus je napisal/a:

 Ampak nisem še pogruntala, zakaj ga ima - ker kakšno leto je tako zemljasta, da je nikakor ne spravim po grlu, medtem ko ima druga leta čisto spodoben okus. 

lp



cervus

 

Elči, zadnje čase delam vsaj 1x na teden sok iz ananasa, jabolk, pomaranč, korenčka in pese. Prišla sem do ugotovitve, da večja kot je pesa, bolj grozen je okus po zemlji. Vseeno je, če je pesa organsko gojena ali tradicionalno (karkoli že to pomeni). Seveda ne vem, če so majhne pese samo mlade ali pa popolnoma drugačna sorta. Prav tako je vseeno, če peso samo dobro skrtačim pod tekočo vodo ali jo olupim. Če je velika, ima okus po zemlji.



Vanja

Sporočilo je spremenil(a) Vanja_v_ZDA dne 22. 2014 17:35

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti