Kaj lahko pripravim z bučnim oljem

precsis  

član od: 30.6.2008

sporočila: 18

tema odprta - 8. jan 2010 19:28 | ogledi: 11.301 | odgovori: 42

Pozdravljeni,

v dar sem dobila steklenico bučnega olja in zdaj ne vem, kaj z njim, ker ga nisem še nikoli rabila.

H katerim jedem se njegov okus najbolje prilega? Ima kdo kak recept, pri katerem se uporablja bučno olje?

Hvala za pomoč.

precsis

barbra  

član od: 9.8.2002

sporočila: 355

8. jan 2010 19:39

Če nisi Štajerka, ti je bučno olje seveda tuje. Ljubljančani so govorili, da mi Štajerci na solato vlivamo nafto. Čeprav... menda so ti časi že mimo, saj je postala priljubljena "ljubljanska" sladica vanilijev sladoled z bučnim oljem. No, hecam se... Bučno olje krasno paše na fižolovo, paradižnikovo, jajčno, redkvično, zeljno in kislozeljno solato, da o "esihflajšu" sploh ne govorim. Meni osebno paše tudi na navadno zeleno, radič, mešano..., mei paše na vse solate. Poskusi najprej mešano z navadnim belim oljem, mogoče samo par kapljic, da se navadš okusa. Zame ima bučno olje en tak žlahten vonj in okus, ne morem verjeti, da nekaterim ni všeč (čeprav mi je tudi jasno, da najraje jemo to, kar nam je blizu že od otroških let). Poskusi po malem, mogoče ti postane všeč :) Barbra

Petya  

član od: 8.1.2006

sporočila: 591

8. jan 2010 19:48

barbra, sej na sladoledu je prav dober, preverjeno Lahko narežeš rdečo čebulo (ali navadno) na kolobarje in preliješ z bučnim oljem, spečeš jajčko na njem, nekateri ga malo nalijejo na križniček in vanj namakajo kruh ;) Ker pa ga niste navajeni, pa se strinjam z barbro, začnite z manjšimi količinami, par kapljic, nato pa vedno več. Petya

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

8. jan 2010 19:49

Pri nas gre najbolj v promet par kapljic olja, sol in pomakamo s kruhom pa solate so obvezno z bučnim oljem (občasno mešava z olivnim). Za sladice še nisem probala.

barbra  

član od: 9.8.2002

sporočila: 355

8. jan 2010 19:52

Petya, verjamem. Bučno olje je zakon. Barbra

neznan uporabnik

8. jan 2010 20:13

V Prekmurju na bučnem olju cvrejo ribe. Božansko. jancka

regica54  

član od: 1.11.2008

sporočila: 291

8. jan 2010 20:29

Pri nas v Prekmurju je to osnovno olje za vse solate, od motovilca, regrata, zgodnje spomladanske, do endiivije, radiča.... Paradižnikova solata ima pravi okus le z bučnim oljem....... Krompirjevi svaljiki so odlični na hitro prepraženi v ogretem olju- Bi te pa opozorila, ker nisi vajena okusa, če boš ga mešala z olivnim ali drugim belim oljem, da to počneš tako, da olje vliješ na solato (eno in drugo), nikar ga pa ne mešaj v steklenici-.Pred leti smo v našem kraju imeli niz zdravstvenih predavanj in nas je zdravnica opozorila, da naj olja ne mešamo pred uporabo, ker da se, če to tako mešano potem dalj časa stoji, se razvijajo določene škodljive snovi. Drugača pa je bučno olje vsebuje tudi veliko mineralov, kot so magnezij, kalcij, silicij, selen, cink, a tudi vitamine A, B1, B2, C, D, in E. Olje vsebuje skoraj 80 % nezasičenih maščobnih kislin in veliko beljakovin. Redka aminokislina kukurbitin ima posebne ugodne učinke, saj preprečuje rast prostatične žleze. Zdravniki priporočajo bučno olje pri slabem delovanju mehurja, a tudi za zniževanje holesterola. Vitamini imajo ugoden vpliv na živčni sistem, sicer pa tudi povečujejo mišično moč. Sicer pa o njegovi vrednosti pove tudi cena, ki trenutno znaša od 15 EUR naprej (domače vroče stiskano). Obstaja pa tudi ena oljarna, ki dela hladno stiskano, tu se olja dobi bistveno manj, cena pa je kar visoka. uživaj v tem čudovitem okusu. regica

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

8. jan 2010 20:49

Brez bučnega olja pa res ne gre......

rimljanka - zasebno mnenje

strelka  

član od: 8.5.2006

sporočila: 659

8. jan 2010 21:15

Pa razni namazi s skuto, bučnim oljem in bučnicami. Pa čokolada z bučnim oljem. Pa malo ga poliješ po bučni juhi. strelka

terakota  

član od: 19.9.2009

sporočila: 469

8. jan 2010 21:31

Meni je fantastičen na krompirjevi solati z čebulo, res pa pokvari izgled zaradi barve...in seveda skoraj vse solate, nujno pa na zelju, kitajskem zelju, paradižniku, kumarah in papriki. Uff, težka bi bila brez bučnega...sem mislila, da ga čisto vsi jedo p.s. ali pa doma spečen polnozrant kruh z česnom in bučnim oljem, zelo aromatično... lp terakota Sporočilo je spremenil(a) terakota dne 08. 2010 21:33

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecNikita
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti