Kaj speči na raclette

Noa  

član od: 13.2.2003

sporočila: 716

2. jan 2010 10:17

Tanja, meso se odlično speče, ampak res koščki za gižljaj veliki - kot bi jih recimo pripravil aza mesno fondue, ali mogoče še malo manjši. Jaz narežem na tanke trakce in je hitro spečeno. Noa

tadeja 13  

član od: 8.11.2007

sporočila: 226

2. jan 2010 15:41

Pri nas pa naredimo tako: krompir skuham, ga olupim, če je debelejši ga razrežem na polovico, drobnejšega postim v kosu, potem ga dam v keramično posodo, premazano s surovim maslom in dam na raclette (ko je že vklopljen), da ostane topel, najboljši pa je na koncu, ker ima hrustljavo skorjico. Na lopatke nalagamo najprej slanino, salamo, hrenovko..., nato dodamo zelenjavo (čebulo, bučke ,papriko..), nazadnje sir. To damo v recllette da se speče, lahko se polije s stepenim jajcem... Ko je pečeno narežemo kromipr na rezine ter pečeno z lopatke preložimo na krompir, ter začinimo. tadeja 13

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

4. jan 2010 14:45

Ojej kaj smo Slovenci sposobni narediti iz tako preproste jedi, kot je v osnovi bil raclette. Meso za čevape, kotleti..salama, hrenovke.. ni da ni. Morski raclette --da crkneš od smeha. Čisto osnovni raclette je nastal tako, da so švicarski pastirji razgreli železno ploščo v ognju in jo prislonili na velik kolut grojerja (ki so ga prej ustrezno zorili med umazanimi štumfi za taprav žmoht seveda). Sir ki se je pod vročo ploščo stopil so postrgali od hlebca in dali na v oblicah kuhan krompir. In to je bilo to. Vse ostalo je naredila moderna doba, kar pomeni, da ni napačnih odgovorov. Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca p.s. Švicarji radi zraven jedo tudi vloženo sadje - ful dobro pridejo kake vložene hruške ali breskve. Sporočilo je spremenil(a) tinca dne 04. 2010 14:46

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

4. jan 2010 16:06

Zakaj bi bil morski raclette za crknit od smeha? Daj razsvetli... zzak1977

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

5. jan 2010 13:06

Zato ker je raclette točno to, kar sem napisala: v oblicah kuhan krompir, polit s sirom raclette ali v originalu z grojerjem. Ker je to originalna švicarska pastirska jed (in švicarji do mojega zadnjega preverjanja niso imeli morja) se mi zdi zveza "morski raclette" najmanj smešna, no. Lahko seveda pripravljaš morske sadeže na pekaču, ki je namenjen pečenju raclette sira, pa zato to ni morski raclette. Jaz tudi delam paello v pizza panu, pa zato ne rečem, da je to pizza paella. Pa brez zamere prosim, nisem nikakršna čistunka v tej smeri. Tudi sem zelo za preizkušanje novih okusov, novih jedi... A kakšna stvar mi preprosto ne gre skupaj. Saj lahko damo v pasulj kalamare, samo to potem verjetno ne bo več pasulj. Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

Hauschka  

član od: 9.10.2009

sporočila: 80

5. jan 2010 13:18

Sama se popolnoma strinjam z tinco in tejch, ker sem to jed spoznala tam od koder prihaja (Švica). Sicer je vse res, da se tudi manjši koščki mesa in podobno spečejo, ampak v osnovi je to res skromna in preprosta pastirska jed, ki danes v domačem okolju lahko predstavlja obed v sproščenem družabnem vzdušju (gostje sami pripravljajo svoj grižljaj in medtem kramljajo med seboj). Sama zadevo ponudim gostom, kadar mi ni za kuhanje na veliko in ko ne maram pripraviti narezka (pa gostov ne sme biti preveč-da ima vsak vsaj po en loparček za peko). Do sedaj so bili še vsi zelo navdušeni in zadovoljni. Drugače pa je to približno tako, kot pizza, ki jo poznamo danes-včasih je bila to italjanska jed revežev: kos pečenega testa, premazan s paradižnikom in zelišči (kar so imeli glede na naravne danosti tudi reveži); danes pa pizza z/s vsem kar ti srce poželi!? Hauschka

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

5. jan 2010 13:20

Vprašanje se je glasilo, kaj vse se lahko speče na raclettu, kaj smo že pekli. In ne čemu je bil v osnovi namenjen raclette in iz kje izhaja, kajneda? In nikjer nisem postavil trditve da obstaja "morski raclette" kot vrsta racletta. zzak1977

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

6. jan 2010 11:33

Očitno bi se rad kregal. Pa ti bo druga stran ušla. Moj komentar je bil namenjen tvojemu stavku "Nisem pa še naredil morskega, ampak bom naslednjič." ki sem ga razumela tako, kot je bil napisan. Se posipam s pepelom. Ob tisočih tem, ki dnevno uidejo na "off topic" si pa ravno mene našel za pranje glave, da ne odgovarjam na vprašanje. Še posebej, ker bi avtorico lahko že prvi sogovornik napotil na iskalnik, ker smo o raclette že zelo veliko pisali, tudi jaz, med drugim. Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

6. jan 2010 14:46

tinca je napisal/a:
Še posebej, ker bi avtorico lahko že prvi sogovornik napotil na iskalnik, ker smo o raclette že zelo veliko pisali, tudi jaz, med drugim.

Res je, http://www.kulinarika.net/forum/topic.asp?TOPIC_ID=1280 2 leti natazaj je bil zadnji zapis o tem....

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

6. jan 2010 15:20

tinca je napisal/a:
Čisto osnovni raclette je nastal tako, da so švicarski pastirji razgreli železno ploščo v ognju in jo prislonili na velik kolut grojerja Sir ki se je pod vročo ploščo stopil so postrgali od hlebca in dali na v oblicah kuhan krompir. In to je bilo to. Sporočilo je spremenil(a) tinca dne 04. 2010 14:46

Saj ste brali Heidi, kajne? Njen dedek je bil mojster v pripravljanju te jedi

lp

cervus

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti