Kaj speči na raclette

MiškaMiša  

član od: 30.1.2004

sporočila: 66

tema odprta - 31. dec 2009 8:56 | ogledi: 16.865 | odgovori: 22

Živjo

Da darilo smo dobili žar Raclette in sir za zraven. Malo sem pobrskala in vem približno za kaj se gre in kako speči sir. Zanima me pa, kaj vi spečete na takem žaru? Meso, bučke, še kaj? Popečete kruh? Zraven bi radi imeli krompir, ker je sir tudi za na krompir, in ne vem, ali je treba krompir prej skuhati in na raclette samo popeči ali če narežem krompir na rezine bi lahko na žaru spekla surovega.

Za morebitno pomoč se najlepše zahvaljujem.

Miška Miša

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

31. dec 2009 9:08

Surovega bi trajalo in bi samo zasedel prostor, jaz bi krompir spekel posebej. Drugače pa pečemo vse kar nam prileti pod roko pa zraven ogromno sals. Pa če je raclette slab, na koncu rabiš še številko kake halo pizze :) Meni je super mozarella namesto raclette sira, pa tudi kak drug sir, šaminjoni so tudi obvezni pri nas. Vsa možna zelenjava, eno samo improviziranje in neskončno idej. Nisem pa še naredil morskega, ampak bom naslednjič. Saj res, če je plošča iz kamna, fajn, fajn segret prej. zzak1977 Sporočilo je spremenil(a) zzak1977 dne 31.dec 2009 09:13

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

31. dec 2009 9:26

Krompir prej skuhaj in ga nareži na rezine, potem si ga lahko vsak peče, kot ga je volja in kombinira z zelenjavo in mesom.

Sicer pa kot je že zzzak79 omenil, vse pride prav za peko razen kakšnega žilavega mesa

mamamia

MiškaMiša  

član od: 30.1.2004

sporočila: 66

31. dec 2009 9:40

Ali se tudi faširano meso (čevapčiči) in "krmenatli" spečejo na takem žaru? Miška Miša

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

31. dec 2009 9:44

Vse se speče, to je pač namizni pekač. Je pa v osnovni mišljena zadeva bolj kot druženje in nekakšne vrste slow food. Tako da za moj okus kremenatlce pa krompir vrži v pečico, pojejte in potem igrajte tarok. Obed z raclettom traja 3 ure+, in v tem je čar, meso naj bo narezano na majhne kose in naj ga bo več vrst, tako da je zadovoljeno vsem okusom. Ko jaz zalavfam zadevo za štiri osebe, je miza ki je velika 110x200 tako polna da nimaš kam postavit kozarca skoraj. Skratka bolj dogodek kot klasičen obed. zzak1977 Sporočilo je spremenil(a) zzak1977 dne 31.dec 2009 09:54

KARMINA  

član od: 17.11.2003

sporočila: 755

31. dec 2009 9:46

MiškaMiša je napisal/a:
Ali se tudi faširano meso (čevapčiči) in "krmenatli" spečejo na takem žaru? Miška Miša
Po mojem ne, razen če je ful dober oz. močen. K

zvezdica55  

član od: 8.8.2006

sporočila: 555

31. dec 2009 13:17

Pri nas pa je osnovno mleto meso, oz. masa za čevape. V posodico damo malo mase, z vilicami rahlo raztegnemo in damo pečt. Ko je malo pečeno, meso z lopatko obrnemo in nanj naložimo različno zelenjavo (paprika, čebula, paradižnik, bučke), hrenovke, slanino in sir in damo ponovno pečt. Lahko samo zelenjavo in sir, lahko samo hrenovke in zelenjavo in sir ali slanino ali sadje in sir. Všeč nam je, ker si lahko vsak sam pripravi kar mu paše. Je pa to res družabni dogodek in ne smeš biti preveč lačen v začetku, zato je dobrodošla kakšna predjed ali juhica, to imamo mi ponavadi. Mi smo ta način spoznali pri znancih, ki so imel raclet že pred dvajsetimi leti in sploh nismo vedeli za originalen način uporabe (krompir in sir). Mi ga tudi uporabljamo že več kot deset let in smo . poizkusili z originalnim sirom, pa nam ni všeč okus in vonj, tako da uporabljamo navaden, topljiv sir. MiškaMiša kar pogumno, se boste imeli zelo fino ob racletu. zvezdica55

tejch  

član od: 27.3.2008

sporočila: 141

1. jan 2010 16:06

V Švici vedno jemo raclette z krompirjem v oblicah, ki si ga vsak sam po želji olupi in nareže na debelejše rezine, začini in čez položi popečen sir, seveda originalen. Na lopatico veliko Švicarjev da tudi kakšno rezino pršuta, slanine in šele nato sir. Lahko začinite že pred pečenjem sir (sol, poper, muškatni orešek, sladka paprika..) ali pa kasneje. Zraven postrežejo vložnine - kisle kumarice, čebulice, majhne koruzice, olive... Švicarji so mi razlagali, da naj bi bil raclette prvotno brez vrhnjega žara. tejch

Noa  

član od: 13.2.2003

sporočila: 716

1. jan 2010 17:05

Mi ga pripravimo takole: Na veliki grelni plošči popečemo na drobne koščke - za grižljaj, narezano meso (piščanec, puran), tanke koltke bučk, narezane šampinjone, rdečo papriko, stroke česna, na palčke narezano korenje. V ponvičkah, ki so priložene, sproti topimo sir. Ko se sir stopi, ga polivamo (oz. stresemo - odvisno koliko zapečete sir) na vroč, kuhan krompir. Kotletov in večjih kosov mesa na grelni plošči racletta ne boste uspeli spečt, ker ne greje do te mere, kot ostali namizni žari. Za peko ne potrebujete olja. Jaz ga vseeno malo kanem med meso, ki ga tudi predhodno začinim. Bistvo je, daje vse narezano na grižljajčke in da se počasi cmari in sproti je....to je družabna jed. Noa

Tanja05  

član od: 26.12.2003

sporočila: 392

1. jan 2010 20:56

Pri nas prakticiramo tako: na lopatico rezina kuhanega krompirja, rezinica pršuta ali šunke, na vrh sir in nato se zapeče. Na žar ploščo pa koščke zelenjave: paprika, bučka, gobe. Mesa nikoli ne pečemo na žar plošči, ker ne oddaja toliko vročine, da bi se meso speklo, sploh pa ne kotleti.

Tanja05

biba  

član od: 26.10.2004

sporočila: 542

1. jan 2010 22:00

Meso kot je puran, narezan na majhne koščke in pa svinjska ribica ali vratovina se čist lepo speče. Pri nas pečemo še bučke in toast, zraven mažemo na toast bakalar. Krompirja pa nismo še nikol pekli gor pa ga tud nebi ker bi predolgo trajalo. biba

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti