Rdeča pesa

zima13  

član od: 27.3.2008

sporočila: 202

18. nov 2009 12:32

Jaz pa jo skuham, olupim in pojem kot jabolko, brez vseh začimb... zima13

Yantares  

član od: 24.10.2009

sporočila: 111

18. nov 2009 13:00

Vsem, ki se rdeča pesa "grauža" zaradi njenega soka močne barve pririporočam, da jo kuhano namesto na lističe razrežete na majhne kocke, jih splahnete pod vodo in na hitro zamešate kot solato. Izpiranje zdravega soka je sicer greh, ampak je večji greh, če se je popolnoma izogiba. http://www.njena.si/zdravje/nasveti/rdeca_pesa/me Y.

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

18. nov 2009 18:16

Joj ta nesrečna  rdeča pesa! Sem kar nekaj časa brskala po internetu, kaj narediti z njo, pa po večini razen solate in sokov ni kaj preveč uporabna.

Povezala bom nekaj različnih delov receptov: Rdečo peso sem očistila, premazala z oljem, posolila in položila na aluminijasto folijo. Dodala 1 vejico rožmarina, 1 vejico timijana, poper in 1 res veliko šalotko. (Ja, tudi šalotke so tukaj nenavadno velike ). Peso sem zaprla v folijo in to se peče na 200 stopinjah. Verjetno bo trajalo kakšno uro. So namreč precej velike.

Ohlajene bom olupila, narezala na krhlje (kot jablko), pokapljala s vinaigrette polivko in pustila do poznega popoldneva.

Krhlje bom dala na nekaj motovilca, potresla žlico popečenih orehov, nekaj kozjega sira in na koščke narezan avokado. Vse skupaj bom pokapljala še z 1 žlico polivke za solato. Tole paše skoraj v temo Kaj bo jutri za kosilo.

Vanja

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

18. nov 2009 18:20

mmmm sliši se zelo dobro... oglaša se še en pesoljub ;) bannanna_v_slo ;)

angela33  

član od: 28.2.2008

sporočila: 71

18. nov 2009 19:47

Moja zadnja priljubljena kombinacija pri sokovih je: korenje, jabolka, rdeča pesa, sveži ingver. Razmerje, na en kilogram korenja in jabolk, pride pol gomolja srednje velike rdeče pese in 2 cm srednje debele korenine ingverja. angela33

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

18. nov 2009 20:22

Pri nas sokov in sirupov ne pijemo. Sirupov ne zaradi sladkorja, samo prešane sokove pa zaradi tega, ker se mi zdi škoda, da bi balast (celuloza, otrobi) končal v smeteh. Torej, dokler bomo imeli zobe , bomo grizli jabolka, hruške in vse ostale sadeže in zelenjavo.

 

Vanja

terakota  

član od: 19.9.2009

sporočila: 469

18. nov 2009 20:35

mambica je napisal/a:
Atina, imam isti problem kot ti. Se silim z njo, pa mi še vedno ne gre. Nekako mi paše samo zraven riža. Zraven katerih jedi pa jo vi jeste? Mislim kuhano rdečo peso kot solato. ˇ^~ˇ^~ˇ^ˇ~˘˘^^ Sporočilo je spremenil(a) mambica dne 18.nov 2009 08:44
Jaz zadevo konzulmiram v določeni kombinaciji. Sama seveda. Vsi ostali se zmrdujejo nad kombinacijo, ki jo tako slastno nosim v usta...jaz pa mislim, da jim samo ne odgovarja ta preprostost:) Krompir v oblicah na pol s soljo, maslo poleg, da se ga namaže gor in veliko pese v solati poleg, uff, se mi že cedijo sline, ko to pišem...ta teden namreč še nisem jedla tega:))) sem pa verjetno edina, ki to sploh je:) lp terakota

Petya  

član od: 8.1.2006

sporočila: 591

18. nov 2009 20:55

Terakota... se to je ampak pri nas brez pese (oz kakršne koli solate) ... aja... kombinacija kuhan krompir v oblicah in zaseka tudi zmaga Petya

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

18. nov 2009 22:47

V zadnji Brigitte je recept za čokoladne brownije z rdečo peso : 250 g kuhane rdeče pese 300 g temne čokolade (50% kakava brez mleka) 8 jajc 225 g rjavega sladkorja 160 g zmletih mandljev 4 poravnane jedilbe žlice kakava pol čajne žliške soli 4 žlice belega sladkorja sladkor v prahu za posip - segrej pečico na 180oC (ventilatorsko na 160oC) - fino naribaj peso in dobno sesekljaj ali naribaj čokolado - penasto stepi jajca s sldekorjem - zmešaj madlje, kakav, sol in rdečo peso; vse skupaj skupaj s čokolado vmešaj v jajčno maso - pretresi testo v pekač, obložen s peki papirjem, poravnaj in peci 25 - 30 minut - pečeno previdno loči od pekača in pusti hladiti 5 minut - krpo potresi s sladkorjem in nanjo zvrni pecivo; pusti, da se popolnoma ohladi - nareži na kvadrate pribl. 4 x 4 cm in spravi v hladilnik; tik preden jih postrežeš jih posipaš s sladkorjem v prahu Recepta še nisem preizkusila, tako da je bolj za pogumne - ampak, če je lahko pecivo s korenjem dobro, zakaj pa ne bi bilo še to? Korajža velja. Sonja

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

18. nov 2009 23:00

Limnol!  Tole bom vsekakor naredila, ko mi bo spet kdo v trgovini podtaknil rdečo peso.  Zakaj bi bilo pa to slabo? JAz delam brownije iz čičerike, pa iz cukinijev sladke kruhke, prav tako iz korenčkov, sladke pite iz zimskih buč...

Po moje je prav dobro in res hvala za recept.

No, tudi tale solata danes mi je teknila. Vinaigrette sem pa naredila z limoninim sokom (2 žlici), 1 žlico olivnega olja, solnim cvetom, poprom in 1 žličko šalotke, ki sem jo stisnila kot česen.

Naslednjič bom skuhala peso kar v ekonomu.

 

Vanja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti