Mehka govedina iz juhe

manca51  

član od: 5.5.2008

sporočila: 511

27. dec 2009 21:56

Za " crknt " , kako zanimiva debata je nastala zaradi enga piskra goveje "župe " ! Seveda imate vsaka oz. vsak svoj prav , a trdim, da je prav , da znamo skuhat dobro govejo juho na oba načina:po starem , da rahlo vre 2-3 ure in po hitrem v ekonomu . Že zelo dolgo imam ekonom , pa sem govejo juho kuhala v njem samo enkrat .Ni bila tako bistra ,kot v navadnem loncu ,morda res zato , ker mi je premočno vrela . nekaj pa tudi zato , ker večkrat kuham juho za 50 -100 ljudi , kot pa za naju z možem. Tudi to preverjeno drži , da za dobro juho daš meso v mrzlo vodo , za dobro meso pa v vročo . Pa še nekaj drži kot pribito ,še tako dobro juho kupljeni rezanci pokvarijo, oziroma jo domači še izboljšajo . Ps. V tistih treh urah ,ko juha počasi brbota na robu štedilnika, pa skuham vse ostalo za 50 ali več ljudi ! Lp , Manca51 manca51

urska79  

član od: 24.5.2009

sporočila: 105

28. dec 2009 8:38

Živjo ravno berem to debato pa naj povem še jaz.Juho dam vsako nedeljo kuhat že ob pol devetih pa se mi kuha do enih,tako da čisto narahlo vre. V mrzlo vodo dam zelenjavo in pa goveja rebra vedno uporabim goveja rebra ker je meso bolj mehko in ni čisto pusto pa nisem imela še nikoli trdega mesa. Se pridružujem Manci51 je povedala kot je res. pa lep pozdravček. urska79

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

28. dec 2009 8:43

Vanja , nikjer nisem zapisal tditve, da ne znaš kuhati in da nisi gospodinja. To si mi ti enostvano podtaknila. Zapisal sem le, da se po dobri juhi pozna gospodinja. Samo to in nič več. Če pa si ti v tej moji izjavi začutila kaj več, ti pa ne morem pomagati. Nasprotno pa ti mene direktno ozmerjaš z zaplankancem in človekom, ki vedno mimo strelja. In to zapišeš povsem mirno. Cenjena Anamarija tvojega posta pa sploh ne razumem , ne vem kaj mi želiš povedati. OK tisto , da nisem gospodinja ampak sem gospodinjec, to razumem ampak kaj si mislila s stavkom "O ben, ma nimaš most, zakaj potem ne pišeš tam ?" mi pa ni čisto nič jasno. Vsak kuha juho po svoje, to je jasno, se pa nobena ne poje tako vroča, kot se skuha. LP hedonist

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

28. dec 2009 9:13

Hedonist, je že mimo

Anamarija

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

28. dec 2009 13:26

Ajoj, koliko perja med prazničnim vikendom Sama nisem kakšen soup person. V smislu, mirno preskočim juho (vsakršno), na izredno željo uporabnikov jo pa tudi naredim, magari govejo (potem sicer iščemo mačka, ki bi pojedel tisto meso iz juhe). Tista o "dobri gospodinji, ki se pozna po dobri juhi", je iz časov, ko je meščansko kuhinjo sestavljalo tisto, kar je prihajalo iz germanskega področja in se je pučanstvu zdel meni tipo: juha, restan krompir, telečja pečenka in govedina iz juhe ultimativno nobl. Tam enkrat do 1920 je bilo to verjetno ultimativno nobl. Ker pač drugih kulinaričnih vpliov niso poznali. Na počitnice niso hodili, druge kulinarike niso mogli srečati, radia še ni bilo, televizije še manj...in skratka, obzorje je bilo ožje. Ko pa se je začelo malo potovati in okrog ozirati in zlasti, ko so v to deželo prišli rojaki s Primorske (ki so se selili sem zaradi bega pred italijanskim fašizmom), so pa na domačo zemljico prišle vrtnine, začelo se je bolj intenzivno sadjarstvo in tudi v lonec so se začele dajati še druge stvari. Pa tudi je v govejo župco prišla paradižnikova mezga Zdaj, po tem historičnem ekskurzu, prepuščam vsakomur, da oceni, v katerem stoletju trenutno je. Kar mene zanima, je naslednje: kako za vraga se naredi kot podplat trdo meso po več urah kuhanja v vodi? Ker mi empirija in nekaj osnovega razumevanja fizike (res je, tu sem obupno šibka) nakazujeta ravno obratno? Vendelina jr.

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

28. dec 2009 13:37

Po mojem pri kravjih podplatih ne gre za fiziko, prej za biologijo, pa še osnove živiloznanstva. V času pred 20+ leti, ko se je kupovalo "meso za v skrinjo", je enkrat moja familija prisla na tak način do kosa krave, ki je bila najbrž neuradna zmagovalka maratona na olimpijskih igrah v Munchnu leta 1936; tistega mesa se ni niti v enem tednu dalo skuhati do stopnje, ko ne bi več predstavljalo resne nevarnosti za zobno zdravje in integriteto. Pri normalno pri mesarju kupljeni govedini pa sem to dozivela samo enkrat, in sicer ravno v casu novoletnih praznikov, sklepam, da so v tistem casu ljudje kupovali toliko vec, da je prislo do prodajnih polic slabo ulezano meso. Which reminds me, treba bo do Leclerca, chili con carne je na vidiku...:))) lp, proxima

sensia  

član od: 17.4.2009

sporočila: 98

28. dec 2009 15:41

Vedno kuham juho na klasičen način.Se pravi,da lepo počasi vre 2-2,5 ure.Vedno kupim mlado govedino, po možnosti od bika in je meso vedno dobro.Kuham v hladni vodi, mojo pozornost,zahteva samo prvih 15 min, ko zavre dam noter jušno zelenjavo, zmanjšam vretje in je ne pogledam več naslednje dve uri.No sicer je pa tko kot 100 ljudi, 100 čudi, v tem primeru bi pa bilo 100 ljudi, 100 okusov.....Tudi meni ne gre naj bolj v račun, kako je lahko meso po treh urah še vedno trdo, lahko se to zgodi enkrat ali dvakrat, da bi pa za vsako naletela na trdo meso je pa mal hecno.Predlagam, da zamenjaš mesarja.Ja pa še negdo je napisal, da mesar ne bo prodal dobrega kosa za juho, da mu ne smeš povedat za kaj rabiš meso in zakaj ne? Saj ga plačaš in je mesarju čisto vseeno tud če ga daš psu ali mačku, ne vidim razloga zakaj ti ne bi hotel dat dober kos za juho.(Mogoče bi pa moral mož k zobozdravniku......malo se hecam pa brez zamere) sensia

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

28. dec 2009 16:34

Sensia, mene pa zanima, kako ločiš meso od bika ali krave? In, kako lahko verjameš mesarju, kar ti reče. Jaz verjamem trgovcem samo takrat, ko mi rečejo, da kos tune, ki ga nameravam kupiti, ni primeren za sashimi.

 

Vanja

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

28. dec 2009 16:40

Vanja_v_ZDA, da se ločit, da. Malo izkušenj, dober poduk, ostro oko, pa gre. Pa zaupanje v mesarja. , Mamamia

mamamia

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

28. dec 2009 16:44

Mamamia dear, pa meni še na misel ni prišlo (no, do danes), da bi mesarju rekla, naj mi da meso bika in ne krave! Po moje bi ga kap. Pa imam res super mesarijo. Sicer izkušnje imam, pa nos mi dela še preveč dobro, ah, vid je pa itak prvi, ki z leti gre. Sem že omenila nos?  Saj sem že napisala, da rib ne kupim nezmrznjenih, ne da bi jih poduhala. Razen v zgornjem primeru. Sem jih že slišala, da sem 

Vanja

Sporočilo je spremenil(a) Vanja_v_ZDA dne 28.dec 2009 16:45

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti