Mehka govedina iz juhe

dzeljan  

član od: 4.1.2004

sporočila: 79

tema odprta - 26. dec 2009 20:23 | ogledi: 12.392 | odgovori: 66

Sem bivša vegetarjanka in dokaj frišna mamica (sicer ne ravno mlada). Po sili razmer in zahtev naraščajoče družine sem se mogla naučiti kuhati govejo juho. Zdaj je že kako leto, odkar sem naredila svojo prvo. V tem času sem se naučila narediti kar solidno, okuno juhico, na katero sem resnično ponosna. Moj predragi življenski sopotnik je ves blažen nad mojimi mesnimi kulinaričnini umetnijami. Srečen sedi za mizo in spoštljivo poje vse meso, ki mu ga postrežem. Vendar, ojoj! Zadnjič pa previdno pove, da bi si želel mehko meso iz goveje juhe. Meso iz moje goveje juhe je namreč kot podplat. Ker dragemu rada ustrežem (in to dobim tudi stokrat povrnjeno) vas prosim za pomoč ter nasvete o tem, kako dobiti mehko meso iz goveje juhe...

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

26. dec 2009 20:27

Vsako meso, če ga dovolj dolgo kuhaš se bo zmehčalo in se bo lahko "rezalo" samo z vilico ali žlico.

 

Vanja

dzeljan  

član od: 4.1.2004

sporočila: 79

26. dec 2009 20:45

Hmmm, sej mani se je to zdelo tudi logično. Samo moje meso je tudi po treh urah še vedno trdo kot podplat. Mogoče je trik v tem, ker ga dam v mrzlo vodo? Bo ga morala dati v juho šele ko zavre?

manca51  

član od: 5.5.2008

sporočila: 511

26. dec 2009 21:00

Včasih so rekli ,da če hočeš dobro juho , daj meso v mrzlo vodo ,soli, dodaj jušno zelenjavo itd... če pa bi rada dobro in sočno govedino, daj meso in kosti v vročo vodo in ko zavre dodaj jušno zelenjavo in sol. Tako beljakovine v mesu na hitro zakrknejo in meso ostane bolj sočno. Seveda je pa pogoj za mehko meso , da juha počasi vre vsaj 2 uri. Nekoliko je pa seveda odvisno tudi od mesa , jaz imam najraje beli krajec, ker je juha dobra , bistra ,meso pa mehko in sočno ,pa še narežeš ga lahko na lepe kose.Tudi z očmi " jemo " ,kajne ? Lp, Manca 51 manca51

janja512  

član od: 9.2.2003

sporočila: 282

26. dec 2009 21:00

Moja babica me je naučila 'pravila': če hočeš imeti dobro juho, moraš dat toplo vodo, če pa želiš imeti dobro juho, daj meso v mrzlo vodo... kar je nekje logično, ker se iz mesa več izluži, če ga daš v mrzlo vodo (ker voda porabi več časa, da se segreje, pa da začne vret). Mislim, da je mogoče razlika tudi v tem, kakšno meso ti kupiš za juho. Mi smo že pred leti začeli za juho uporabljat meso za zrezke (stegno)... Ja vem, da jih bo ob tem večina zdaj zavila z očmi... Problem je bil v tem, da je tisto žilavo meso, ali pa kaj s kostjo, na koncu vedno dobil za pojest naš kuža - ker takega mesa pri nas nobeden ne je (tudi jaz bivša vegetarjanka). Zato pač kupimo tako meso, da ga na koncu lahko še uporabimo. Ne vem, ali kuhaš juho 'po starem' (s tem mislim v navadnem piskru), ali v ekonomu ali kako drugače. Lahko povem, da je bilo meso iz babičine juhe vedno mehko kot putrček, juho pa je kuhala na štedilniku na drva, v navadnem loncu, kjer voda ni smela hudo vreti (pa še več nekih fint je imela). Juho je pristavila že zgodaj zjutraj, kosilo pa smo jedli okoli 13h (in ves ta čas je bila juha na štedilniku). Eh ja... danes pa za kaj takega ni časa... jaz juho kuham v AMC-ju s hitro pokrovko (ki kuha hitreje od ekonoma) in imam v pol ure odlično govejo juho z mehkimi zrezki v kosu

pe3ca  

član od: 9.1.2009

sporočila: 292

26. dec 2009 23:24

janja512 je napisal/a:
Moja babica me je naučila 'pravila': če hočeš imeti dobro juho, moraš dat toplo vodo, če pa želiš imeti dobro juho, daj meso v mrzlo vodo...
Tu je najbrž pomota Prvič slišim za razlike med toplo in mrzlo vodo nalito na meso . Midve z mamo nalijema vodo kakršna priteče izpod pipe, edino meso pa prej opereva pod mrzlo vodo (da očistiva krvi..). Po eni uri vrenja poskusiva, da vidiva kako dolgo se bo še moralo kuhati. Včasih v mesnici naletiš na mlado meso pa je juhica prej kuhana, zdaj pa imava domačo govedino (od 5 let stare krave) ki pa se mora kuhati vsaj 4 ure, da se zmehča. In, ko tako poizkušave, se najeve že do kosila. dzeljan, večkrat poizkusi meso pa bo problemček rešen. LP, pe3ca

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8688

27. dec 2009 8:57

Pe3ca, seveda da je razlika med toplo in mrzlo vodo. Če hočeš imeti dobro govejo juho, na meso naliješ hladno vodo.

 

Pozdravček!

P.S. - Da ne bomo prav preveč pametni v teh prazničnih dneh.

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

27. dec 2009 9:17

dragička je napisal/a:

Pe3ca, seveda da je razlika med toplo in mrzlo vodo. Če hočeš imeti dobro govejo juho, na meso naliješ hladno vodo.

 

Pozdravček!

P.S. - Da ne bomo prav preveč pametni v teh prazničnih dneh.

................. ali pa zavreš vodo in v vročo daš meso.

ežoj

strippy  

član od: 18.11.2008

sporočila: 283

27. dec 2009 9:51

Seveda je odvisno tudi od kosa mesa, ki je v juhi. Od hrbta bo po treh urah kuhanja žaganje, bočnik bo pa ravno pravi, če je govedina mlada. Stegno je pa nekje vmes, na račun mesa pa zna trpeti okus juhe. To so moje izkušnje.

Svetujem ti, da po enakem postopku preizkusiš več delov govedi, pa boš sama ugotovila, kateri kos vama bolj ustreza.

strippy

strippy  

član od: 18.11.2008

sporočila: 283

27. dec 2009 9:53

dzeljan je napisal/a:
Ker dragemu rada ustrežem (in to dobim tudi stokrat povrnjeno)......

Lepa navada, spoštljivo jo negujta.

strippy

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

27. dec 2009 10:35

Svetujem nabavo ekonom lonca, pa daš vodo po želji, in meso po želji, brez kompliciranja. Meso bo tako, da se bo tvoj dragi ponovno vate zaljubil

Anamarija

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti