Ketchup

dalsi  

član od: 18.9.2002

sporočila: 339

tema odprta - 13. avg 2003 21:01 | ogledi: 11.566 | odgovori: 8

Doma imam kar nekaj kilogramov paradižnika. Rada bi pripravila ketchup ali paradižnikovo mezgo. Prosim za kakšen preprost in hiter nasvet oz. recept.

Barbara Cuzak  

član od: 20.3.2002

sporočila: 108

14. avg 2003 8:32

Mi smo ga pospravljali na sledeč način, če imaš dovolj prostora v skrinji : V lonec damo oprane, očiščene (čep-pecelj), večje na prerezane na pol ali na še kakšen del vse to segrevamo cca. 1 uro, potem pustimo malce ohladiti, da lahko čez cedilo prepasiramo, da odstranimo peške in lupine, to potem ponovno zavremo in pustimo počasi vreti (občano premešamo), da se zgosti. (če kuhaš 6-9 litrov, da v posodi izpukti vsaj 4 cm v višino), potem pustiš ohladiti in kasneje naliješ (preko noči) v 2 ali 3 dcl plastične kozarčke zapreš pokrovčki (plastičen listič (razrezane zmrzovalne vrečke in elastiko) take potem zmrzneš in porabiš kot pasiran iz tetrapaka. (za dodatek omakam, za par. omako, juho.....)

TORTICA  

član od: 5.8.2002

sporočila: 990

14. avg 2003 8:52

Jaz pa paradižnike pripravim takole: Paradižnike operem, očistim, zmeljem v multipraktiku in malo pokuham , malce solim ter vroče polnim v kozarce na navoj. To je to. Nas olupki paradižnika niti ne motijo, zato ne lupim ali pasiram.

dj  

član od: 14.1.2003

sporočila: 445

14. avg 2003 11:52

Jaz že nekaj let pripravljam ketchup po receptu, ki mi ga je dala prijateljica. Uporabljam ga pri različnih jedeh. Otroci ga obožujejo. Je primeren kot preliv za pizzo, testenine, hot dog, ... KETCHUP za PIZZO Surovine: 6 kg zrelega paradižnika 2 mali žlici mletega popra 6 strokov česna 6 lovorjevih listov 4 j. žlice soli 8 j. žlic sladkorja 6 dcl vinskega kisa 2 žlici origana 3 - 5 feferonov (odvisno kako pečega imate radi) Priprava: 1. Paradižnik in feferone kuhaj 1-2 uri. 2. Dodaj vse sestavine razen origana in kuhaj še 1 uro. 3. Na koncu dodaj origano (lahko ga izpustiš in ga dodaš šele pri končni uporabi, da ima boljšo aromo. 4. Vroče nalij v kozarčke in jih hermetično zapri. Pa dober tek

TORTICA  

član od: 5.8.2002

sporočila: 990

14. avg 2003 12:36

halo, D.J., zakaj in ali je res treba tako dolgo kuhati, skupaj 3 ure? jaz bi tole preiskusila, ampak bi kuhanje odločno skrajšala. Kaj meniš? meni se npr. po zgornjem receptu paradižnik ne pokvari, čeprav ne kuham dolgo, res pa je, da nimam nič začimb in jih dodajam kasneje po potrebi in okusu...

DanaS  

član od: 23.2.2003

sporočila: 391

14. avg 2003 12:58

Še moj recept za ketchup: - 400 g paradižnika - 1 žlica paradižnikove mezge - čebula - 1 jedilna žlica koruzne moke - 1 jedilna žlica sveže bazilike - 3 čajne žličke rjavega sladkorja - sol - poper sesekljaš čebulo in jo pražiš 5 minut na žlici olja. Primešaš koruzno moko in kuhaš še 2 minuti. Dodaš paradižnik (lahko iz konzerve, sicer narezan na koščke), paradižnikovo mezgo, baziliko, sladkor in sol ter poper po okusu. Kuhaš še 5 minut. Dana

neznan uporabnik

14. avg 2003 14:15

Jaz pa presežke paradižnika za v skrinjo pripravim takole: paradižnike operem, olupim (pred tem jih dam za par sekund v lonec z vrelo vodo), narežem na manjše ali večje kose in jih dam v lonec, kjer sem pred tem na malo olivnega olja prepražila čebulo. Ko se že kuha, sproti očistim in narežem še ostalo zelenjavo, ki jo imam pri roki, npr. paprike, bučke, melancane, korenček, ... Kuham kakšno uro in pol, vmes dodam še sol in poper. Ko je gotovo, počakam, da se ohladi (če kuham zvečer, počakam do jutra), nato dam v vrečke (ko se shladi, je manj tekoče) in v skrinjo. To zelenjavo potem lahko uporabim na cel kup načinov: 1. za zelenjavno rižoto (dodam vodo, riž in kakšno začimbo po navdihu) 2. za preliv za testenine, kjer dodam še malo kisle smetane in drugih začimb 3. za zelenjavno juho (dodam vodo, začimbe in kakšno zakuho, npr. zdrobove žličnike) 4. za zrezke v zelenjavni omaki 5. ...... Teh vrečk vsako leto naredim veliko, pa vsakič ugotavljam, da bi jih lahko še več. Alenka

dj  

član od: 14.1.2003

sporočila: 445

15. avg 2003 16:47

Res je, čas kuhanja lahko tudi skrajšaš. Odvisno je od vrste paradižnika ali je voden ali zelo mesnat. Če je voden, ga kuhaj dlje, da ni ketchup preveč redek.

anja  

član od: 2.9.2001

sporočila: 1431

27. avg 2003 12:29

Pozdravljeni! Jaz sem letos prvič naredila paradižnikov kečap in sicer kar po receptu iz revije Dober Tek. 1 kg paradižnika 2 čebuli 2 stroka česna košček svežega ingverja-TEGA NISEM UPORABILA 2 jedilni žlici sonč. olja 2,5 dcl rdečega vinskega kisa 2 jedilni žlici sladkorja 1 čajna žlička soli 10 poprovih zrn 1 čajna žlička gorčičnih semen-TEGA NISEM UPORABILA 3 klinčki 4 brinove jagode Paradižnik potopimo za nekaj minut v vrelo vodo, nato splaknem v mrzli vodi in olupimo, narežemo na kocke. Čebulo in česen olupimo, narežemo na drobnoin na olju steklenasto podušimo, dodamo paradižnik in malo podušimo, dodamo kis, sladkor, sol, začimbe. Odkrito kuhamo cca 40 minut. Precedimo skozi cedilo in še enkrat zavremo. Kečap napolnimo v steklenice ali manjše kozarce, po vrhu čisto na tanko prilijemo olje in zapremo. Jaz sem kozarce nato zavila v frotirjasto brisačo, kjer so se hladili do jutra. Za prvič sem zelo zadovoljna! Lp Anja Lep pozdrav!

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti