Rogljički - pomoč

Doban  

član od: 24.8.2004

sporočila: 238

tema odprta - 20. dec 2009 21:16 | ogledi: 13.031 | odgovori: 34

Danes sem pekla piškote za bližajoče praznike, pa se mi je ponovila lanskoletna zgodba: ponovno sem imela problem z izdelavo rogljičkov: ko bi jih morala oblikovati se mi testo drobi.

Letos sem delala nugatove rogljičke, lani lešnikove, ampak zgodba je enaka.

Pomislila sem, da imam mogoče premalo maščobe, ampak, ko imam testo že spočito (npr. 2 uri v hladilniku) ali naj takrat dodajam maslo?

Letošnji recept je bil: 20 dag nugatove mase, 9 dag masla, 30 dag moke, rumenjak, vanilin sladkor, sol, pec. prašek.

Imate kakšno idejo, kaj je bilo narobe z "mojimi rogljički", ki so končali kot sploščene krogljice, okrašene s čokolado?

Simona

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8687

20. dec 2009 21:25

Ma kakšno dodajanje masla potem?

Dobro si preberi recept. Verjetno gre po tem vrstnem redu: maslo, nugat masa, rumenjak, ..... Kje imaš pa sladkor? ... na koncu moka pomešana s pecilnim.

Če imaš problem, da se testo drobi, hitro dodaj eno žlico kisle smetane. To ti bo zasigurno rešilo situacijo.

Pozdravček!

mambica  

član od: 29.9.2007

sporočila: 532

21. dec 2009 7:50

Eden izmed možnih razlogov bi bil, da testo ni bilo dovolj pregneteno. Takrat pa se res drobi. Ko gnetem testo za rogljičke, vmes odvzamem del testa in naredim poskusni rogljiček. Če vidim, da se testo drobi in mi oblika ne uspe, vem, da testo še ni dovolj pregneteno in gnetem naprej. Sicer ne poznam nugatove mase, ampak testa za rogljičke jaz nikdar ne dajem v hladilnik, ampak jih oblikujem takoj. ˇ^~ˇ^~ˇ^ˇ~˘˘^^

terakota  

član od: 19.9.2009

sporočila: 469

21. dec 2009 8:25

Ja, meni se tudi drobi na začetku, ko gnetem naprej in se prične izločati gluten iz pšenice je ponavadi ok, če ni, dodam nekaj malega za vlažnost in je. lp terakota

Doban  

član od: 24.8.2004

sporočila: 238

21. dec 2009 8:26

Dragička, recept sem dobro prebrala, dodan je samo vanilin sladkor, drugače sladkorja v receptu ni. Mambica, po postopku testo 2 uri počiva v hladilniku. Tudi gnetenje ne vem če je vzrok, saj sem potem, ko se mi je testo drobilo in nisem mogla oblikovati rogljičkov, gnetla in gnetla testo, pa se mi je vedno znova drobilo... Lani sem delala lešnikove rogljičke pa je bila zadeva podobna... Terakota, kaj dodaš za vlažnost? Simona Sporočilo je spremenil(a) Doban dne 21.dec 2009 08:27

terakota  

član od: 19.9.2009

sporočila: 469

21. dec 2009 8:34

Za vlažnost dodam ali malce vode, malce mleka, malce kisle smetane, sladke smetane, nekaj jogurta, prav vseeno je, samo toliko, da poveže in težava rešena. Morda pa je res najbolje, da poskusiš drug recept. Mimogrede, za rogljiče ga jaz nuič ne dam v hladilnik ampak takoj naredim naprej; se je pa že zgodila, da sem za kakšno uro prekinila, ker ni bilo časa in sem potem naprej, pa tudi ni bilo težav. lp terakota

Migla  

član od: 16.6.2004

sporočila: 1892

21. dec 2009 8:45

Če se ti masa drobi, ko oblikuješ rogličke, dodaj samo malo masla. Migla

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

21. dec 2009 9:04

Jaz sem delala na posebno željo odjemalcev tudi rogljičke. Sem poškilila v Miglin recept, potem sem pa tudi delala interpretacijo nugatovih, malo sem delala variacijo na mamamiin recept. Takole: Prva stvar, ne drži se no kot pijana plota recepta, bo šlo lažje. Včasih se sestavine tudi malo drobijo, jaz to razumem kot "kazen" za preveč natačno tehtanje. Druga stvar, testo se potem, ko je vzeto iz hladilnika, kjer je počivalo, fino pregnete. Jaz to počnem z rokavicami, ker me moka pošastno skomina. Ampak z rokavicami pa gnetem do mile volje. Temperatura rok bo ravno prav zmehčala testo in ravno prav bo tako zgneteno testo lepo povezano. In še namig: če se testo še kar drobi, kanem malo tople vode in nadaljujem z gnetenjem, če se lepi na rokavice, dam še malo moke (neodvisno od tega, kaj je pisalo v receptu) in potem vgnetem moko v maso. Tretja stvar: Testi valjam z rokami (brez rokavic ne gre, jasno). Vzamem kos testa, najprej oblikujem v kroglico, potem pa to kroglico valjam pod rokami na podlagi (hvala za silikonske podlage) in se sproti vidi, ali je svaljek okej ali pa ne. Ker itak nastaja kakih 20 cm dolg svaljek in na enem koncu je že super in iz tistega dela naredim rogljič, kjer pa se stvar začne malo trgati, vse skupaj še enkrat zgnetem v kroglico in ponovim vajo. Skratka, za valjanje in oblikovanje si vzamem čas in potem nastanejo super rogljički. Vendelina jr.

Doban  

član od: 24.8.2004

sporočila: 238

21. dec 2009 18:42

Vendelina jr. se strinjam, glede recepta in upoštevanja navodil. Običajno prvič delam po receptu, naslednjič pa že bolj zaupam občutku. Nisem pa ravno na ti s piškoti, jih res pečem zgolj v decembru, čez leto pa več ostalega peciva ter tort. Sicer pa: vaja dela mojstra. Hvala vsem za ideje in nasvete. Simona

dixi  

član od: 30.11.2005

sporočila: 208

21. dec 2009 20:48

Po istem receptu sem že večkrat delala nugatove rogljičke, pa se mi nikoli ni drobilo. Dobro pregnetem vse testo in tudi, ko delam rogljičke pregnetem še sproti vsak delček testa, ki ga oblikujem. BTW, recept je iz revije Domače slaščice. dixi

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti