Zamrznjeni škampi ii

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

21. dec 2009 21:55

strelka je napisal/a:
Saj, Zzak, točno to sem mislila. Če se za ta denar ne da dobiti hrenovke (btw, ne vem, koliko stanejo hrenovke), kakšna je potem lahko riba, ki je po možnosti prepotovala pol sveta? Da ekološkega vidika niti ne omenjam. Verjetno je bistvena razlika med nama v tem, da jaz vrednotim stvari absolutno, ti pa relativno, in raje jem malokrat absolutno odlično. Ampak vsakomur svoje, kajne?Hej hedonist, malo natančnosti ti ne bi škodilo. Napisala sem, da večina ljudi pozna osnovne znake sveže ribe (z izjemo morda tega, da sveža riba stoji vodoravno, če jo primeš pri glavi), zato pa prodajalci uporabljajo opisane trike (mimogrede, presenečena sem, da se nihče ni spotaknil ob to oz. da se to nikomur ne zdi problematično).Ljubljanska ribarnica na glavni tržnici smrdi in pika. Veliko hodim po svetu in povsod vtaknem nos tudi na tržnico in ribarnico in nikjer ni tako hudo oz. še nikjer ni kdo stopil malo stran od mene, če sem potem šla npr. še v trgovino. "Najlepše" se ta vonj prime na jeans. Sicer pa prosim, da si vsak skeptik sam naredi preizkus - naj si ujame ribo (ali pač naroči pri Fondi, kjer ti na dom dostavijo manj kot dan staro ribo) in jo povoha. Sveža riba (bela ali plava, nima veze) ima čisto rahel vonj po morju in čisto nič drugega. Tisto, čemur vi pravite vonj po ribi, je že vonj nesveže / stare ribe. Tako da ne mi prosim o pravem vonju in okusu. Ni čudno, da se na tržnici proda vse s**** Tam sem videvala ribe že s popolnoma vdrtimi in čisto kalnimi očmi (takim očitno tudi kapljice ne pomagajo več) in se spraševala, kdo za vraga to kupi. No, zdaj vem. Sama ostajam pri svežih ribah, gojenih ali divjih.Sicer pa se mi ne da opravičevati ali razlagati svojega odnosa do rib tukaj na forumu, zase vem, in meni dragi tudi, to je pa tudi vse, kar je važno. Bi si pa vsekakor želela več ozaveščenosti med potrošniki, ker bi bilo potem dobre ponudbe več.strelkaSporočilo je spremenil(a) strelka dne 21.dec 2009 20:32

 

Če smo že tako natančni, povsem sveža riba ne bo nikoli stala vodoravno, če jo primeš za glavo. Čisto sveža se bo lepo povesila, riba namreč otrdi šele po nekaj urah. Takrat pa ni več čisto sveža, ne?

Skeptiki se o tem lahko prepričajo, če si vzamejo čas in si nabavijo še žive ribe, ki jih je ta čas dovolj po vseh mandračih. Pa lahko potem študirajo njihovo togost, vonj in bistrino pogleda.

Sama bi pa rada videla postopek aplikacije kapljic kakšni toni srdel ali magari brancinov. Ni čudno da ribarnice smrdijo, saj mora biti ta postopek kar dolgotrajen, pa drag tudi, pa čeprav ga izvaja najcenejša delovna sila.

Ne bi rada koga užalila, ampak ves ta mumbo jumbo okrog svežine in take in drugačne kvalitete rib me spominja na modrovanja o olivnem olju in vrhunskem vinu nedavno posvečenih poznavalcev. Po pravilu prav tem za drag denar v prodajo ribe, ki jih še domači maček ne povoha. Oštirjem v teh boljših in najboljših restavracijah bi pa kar pripisala, da zdravijo kalne oči svoje ribje ponudbe s kakšnimi kapljicami.

Riba je hrana kot vsaka druga, ni treba posebne prefinjenosti, da ti frišna bolj tekne kot odmrznjena, tako kot je boljši paradižnik z bližnje njive od onega, ki so ga v hladilniku pripeljali iz Španije.

Tisti, ki nam je vsakdanja hrana, jo jemo v vseh oblikah - kot konservo, posušeno, korektno zmrznjeno in odtaljeno (med drugim, ribe, izlovljene na visokem morju zamrznejo že na ladji in so gotovo bolj kvalitetne od onih, ki se valjajo po hladilnih vitrinah boljših restavracij).

In seveda gledamo na čim boljše razmerje med ceno in kvaliteto in kupujemo svežo ribo, ko je v sezoni.

In seveda so ribe, ki so za vsakdan, takšne za v nedeljo in tiste za praznike.

Če jih pa ješ enkrat na mesec, pa seveda vzameš kar prepoznaš za najboljše.

nola

strelka  

član od: 8.5.2006

sporočila: 659

21. dec 2009 22:25

Draga nola, še kako se splača posprejati in pokapljati kakšno ribo v ribarnici, ki jo cenijo po 40€ na kilogram. Sardele v LJ komaj kdaj vidiš, sicer pa dobrodošla kdaj na obisk v prestolnico, kot poznavalka si boš verjetno hitro ustvarila svoje mnenje iz prve roke. Imaš povsem prav, da riba "otrdi" po nekaj urah, ampak to je po vseh standardih še vedno sveža riba. Več kot očitno pa nekaj delam zelo narobe, ker je vse, kar želim povedati to, da nam v LJ prodajajo dobesedno stare ribe po hudo visokih cenah (lepo vas prosim, škarpena po 40+€ / kg?), ki pridejo od bog ve kje (le zakaj je postalo moderno označevanje porekla s FAO št. ta in ta?) in da če se mi to ne zdi sprejemljivo, še ne pomeni, da zganjam preserancijo. strelka

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

21. dec 2009 22:26

strelka je napisal/a:
Saj, Zzak, točno to sem mislila. Če se za ta denar ne da dobiti hrenovke (btw, ne vem, koliko stanejo hrenovke), kakšna je potem lahko riba, ki je po možnosti prepotovala pol sveta? Da ekološkega vidika niti ne omenjam. Verjetno je bistvena razlika med nama v tem, da jaz vrednotim stvari absolutno, ti pa relativno, in raje jem malokrat absolutno odlično. Ampak vsakomur svoje, kajne?
Malo si se uštela glede absolutnosti in relativnosti. Čeprav niti ne razumem te primerjave, sicer je pa to tipično za našo državico, enkrat na leto nek se vidi razkoš, potem pa celo leto kruh in voda. Tukaj se gre predvsem za predsodke, jaz dam vsaki hrani možnost in jo poizkusim preden jo šimfam zgolj po vonju prodajalne. Imam pač tak odnos do hrane, in če si tako izbirčna glede prehrane sklepam da si pri vseh vrstah? Mesu, zelenjavi, sadju...težko spraviš skupaj 365 obrokov na leto, se mi zdi. Pa verjemi da si dostikrat privoščim, kljub smrdljivim ribam skozi leto, tudi absolutne večerje. Pa se mi ni zgodilo malokrat da je bila v vrhunski restavraciji riba pod ravnjo tiste iz Elecrerca. Sicer pa uživaj v svojem absolutizmu, kot si rekla, vsakemu svoje. Bi bilo pa zanimivo takle pogovor končat ob krožnikih, ko bi dobila serviran kos gojene smrdeče ribe in kos ravnokar ujete iste živalce. zzak1977

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

22. dec 2009 8:49

Meni očitaš netočnost kolegica Stelka in to zaradi tega ali riba stoji pokonci ali ne. OK ,to sprejmem kajti še nikoli nisem na tak način ugotavljal svežino rib. Tisto s kapljicami je lahko res lahko pa ampak to sploh ni pomembno ;za večino ljudi je pomembna cena. Vse silne akcije pri velikih trgovcih bazirajo na stari ribi kajti le taka lahko doseže tako znižano ceno. Tudi sam kupujem ribe v Eleclerku in se strinjam z Zzakom da so tam dokaj soliden čeprav tudi ne absolutno ok. Še enkrat po poudarjam, da mi je centralna ribarnica najboljša v celi moji domovini in še tudi kje drugje po Evropi. Obiščem jo velikokrat čeprav ne kupim vedno tako da imam stik z njo in vem kaj govorim. Do vsega kar pride iz morja imam poseben skoraj kulten odnos in tak bo ostal še naprej . Moja najdražja trdi, da sem z ribami tako "obseden" , da bi se bil za svežo kvalitetno ribo pripravljen tudi prostituirati. Moja ribja kuhinja je vrhunska v to se je prepričal že marskikdo. In dokler se bo dalo bom bežal od gojenih rib tipa firme, ki jo ti Strelka tako propagiraš saj zgolj in le spretno izkoriščajo stanje na trgu. Pa še to: riba bo tudi del praznične božične večerje. LP hedonist

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

22. dec 2009 8:56

Jaz sem orenk fovš tvoji dragi :) zzak1977

strelka  

član od: 8.5.2006

sporočila: 659

22. dec 2009 9:54

Fanta, premirje, očitno bomo ostali vsak na svojem bregu. Le še to morda, hedonist. Tudi sama sem nekoč postrani gledala gojene ribe. Potem sem po spletu okoliščin ugotovila, da so gojene orade iz Lošinja kupljene v omenjeni ribarnici, dosti boljše od ostale ponudbe tam, Fonda pa me je dokončno prepričal. In ne, nisem Irena Fonda, kot je tukaj nekdo (ali več) utegnil pomisliti; ona bi se tega lotila precej bolj uglajeno kot jaz Pojdi kdaj k njim na obisk in naj ti povedo o tem, kaj jejo njihove ribe, kolikšen prostor jim je odmerjen sredi nacionalnega parka in še marsikaj. Na slepem ocenjevanju (degustaciji) so vrhunski italijanski kuharji njihove ribe proglasili za divje. Pojdi, poskusi in potem komentiraj. Do takrat pa je vse skupaj samo natolcevanje. Aja, btw, danes bo njihova riba za kosilo, čakam dostavo na dom strelka

sensia  

član od: 17.4.2009

sporočila: 98

22. dec 2009 16:36

Pri nas so na jedilniku velikokrat škampi na buzaro in na žaru.Kupujem jih preko posrednika,ki zalaga večino restavracij po SLO.Seveda so zmrznjeni,takšne dam v večjo posodo jih še zmrznjene mariniram in pustim,da se v marinadi odmrznejo,nato jih dobro odcedim in jih pripravim na zelo vročem olju ali roštilj plošči,ko je bila kriza pa tudi na razbeljenem pekaču v pečici.Moram reč,da mi pripravljeni na tak način niso nikoli spustili vode.Vedno so bili ukusni. Je pa res,da se nam na morju vsa morska hrana zdi tako super,dobra,da sploh ne porajtamo,da je jastog največkrat že od februarja v skrinji,ker jih takrat najlažje lovijo.Se mi zdi,da tega ne opazimo ravno zaradi abijenta in dobrega vinčeka.Naletela sem pa že na zelo sočne zamrznjne in na tiste,ki so bili bolj suhega okusa pa so še pred pol ure pred mojimi očmi migali.Sicer ma pa vsak svoj okus.pa lp sensia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti