Zamrznjeni škampi ii

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

20. dec 2009 13:26

Ne vem za škampe, ampak ljubljanska tržnica naj bi imela ima ene najbolj svežih rib, poznam ribiča ki mi je o tem razlagal. Sam je ne obiskujem velikokrat, kadar sem bil me niti malo ni motil smrad, bil je pač vonj po ribah, kakorkoli se obrne jih je tam nekaj ton. Prišli smo pa na to temo enkrat poleti ko smo ga vprašali kje dobimo sveže ribe na obali, pa je rekel da imamo ljubljančani daleč najbolj sveže, koliko je resnice v tem ne vem, lagal pa ne vem zakaj bi mi. Ko pa slišim ljudi, da ribe jedo samo na morju, ker je vse ostalo gojeno ali staro, in potemtakem neprebavljivo,zaključim pogovor o prehrani in gurmanstu takoj. Sam si kupujem ribe redno v Elecrercu, ker mi je pač na poti, in orada za tiste 3€ je odlična. Še nisem naletel na tako zanič izdelek da bi ga vrgel stran. zzak1977

strelka  

član od: 8.5.2006

sporočila: 659

20. dec 2009 16:16

Hja, tako je, ribe so eno, raki drugo, nama je na začetku eksperimentiranja s slednjimi pač uspelo, da so nama podtaknili očitno stare škampe. Sveže morske stvari prepoznaš po vonju, kar je v LJ ribarnici zelo težko, ker je smrad obupen. Sveža riba namreč NE smrdi in vonj v ribarnici pač ni vonj po ribah, ampak po starih ribah. Če je šel moj dragi kdaj sam, je domov tako prismrdel, da so šle obleke nemudoma na luftanje, če to ni pomagalo, pa v pranje Tudi jaz sem padla na foro, da imamo v LJ daleč najbolj sveže ribe, pa jo tudi spregledala. Čisto vse ribe, ki jih prodajajo (z redkimi izjemami npr. Piranskih cipljev nekajkrat letno) pridejo k nam prek ribjih borz, najbližje so v Italiji, natanko toliko stare, kot sem napisala. Verjetno tudi ne veste, da nas potrošnike farbajo z raznimi spreji, da se ribe lepo svetijo, in za škrge (večina ljudi pač ve, da ima sveža riba lepo rdeče škrge) in kapljicami za oči, ki preprečujejo motnost. Tako kupiš na pogled lepo ribo, doma pa ugotoviš, da ti v hipu zasmradi hladilnik. Še enkrat ponavljam, sveža riba ne smrdi! Ko naročim Fondine brancine, mi nikoli ne smrdi v hladilniku (toliko o tem, kdo je oz. ne je gojenih rib). So pa prodajalci na tržnici zelo slabe volje, če hočeš ribo potipati preden jo kupiš. Sveža riba je namreč zelo čvrsta, tiste na prodaj, pa večinoma mlahave in mehke. Probaj prijeti ribo za glavo (nezmrznjeno seveda), riba mora stati vodoravno! Bolj ko je povešen trup, starejša je riba. Mislim, da je o tem treba govoriti, ker pojemo čisto preveč tretjerazredne robe. ZZak, ne vem niti, če bi komentirala tvoj komentar, ker si me s svojim pisanjem tukaj gor že nekajkrat prepričal, da ne veš prav dosti o dobri hrani. Orada za 3 €, ki je prišla iz drugega konca sveta, pač ne more biti odlična, lahko je največ povprečna (in to je hud kompliment). strelka

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

20. dec 2009 20:51

Če nisi razbrala moje trditve, pravim da je za 3€ odlična, ker težko dobiš dobro hrenovko za ta denar. Niti nisi razumela, da sem hotel povedat da raje jem 50x to ribo na leto, kot čakam pol leta da grem na morje in si jo ulovim in jem tiste 3x na dopustu...kar niti ne počnem. Tako da po tvoji logiki naj sploh ne bi jedel rib. Še nobena riba v življenju ni smrdela kar sem jih kupil, mogoče sem imel le srečo, čeprav dvomim ob 30m vrsti v ribarnici. zzak1977

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

21. dec 2009 9:03

No ja Strelka, tvoja razlaga o tem ,kako vemo kdaj je rib sveža je pa malo mimo. Barva škrg in bistrost oči, čvrsto meso- ne vem , če je res toliko ljudi ki tega ne ve, kot trdiš . Me pa moti ena stvar pri vsem tvojem razglabljanju in to je tvoj odnos do rib. Nenehno trdiš kako grozo ribe smrdijo. Celo obleko moraš zračiti po vsakem obisku ribarnice, kar se mi pa zdi, milo rečeno eno veliko pretiravanje. Ali pa, da rib v resnici sploh ne maraš tako, kot bi rada napredila vtis. Tudi tvoj odnos do gojenih rib (saj Fondove ribe so gojene, ane?!) mi kaže na to, to je tipičen odnos tistih,ki jih pravi okus in vonj ne sedeta najbolj. Pa sej s tem ni nič narobe samo ni ti potrebno potem tako globokoumiti in nas vse povprek podučevati. Tako kot je napisal kolega zzak, tudi meni nikoli nobena rib ni smrdela : včasih je kakšna malo bolj dišala kot druga ampak smrdela? Naka, ne spomnim se tega. Tako da je verjetno zate bolje če ostaneš na piščanich in puranih, ti vsaj ne bo treba zračiti oblek. LP hedonist

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

21. dec 2009 9:42

Dej, dej, Hedonist, ribe tudi, če so sveže smrdijo. Jaz sploh ne morem v ribarnico, ker mi želodec obrača!

A si mislite tisti, ki delajo z ribami? Vem, bogi kako smrdijo...

 

Srečno 2010! 

Anamarija

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15151

21. dec 2009 12:13

No, na smrad ribarnice se je treba navadit....Jaz najbolj uživam v ribarnicah v Italiji...Tam je kaj za videt in ne smrdi tako kot pri nas....Pa tudi cene so nižje. Pred mesecem dni sem si napasla oči v Udinah in opazovala sveže jastoge ... Drugače pa sem že pripravljala zamrznjene škampe in jih nisem odtajala temveč takoj pripravila. Splaknila sem jih z vodo in dala direktno na pekač (prej dodala maslo) ali pa v lonec za buzaro. Sem pa malo bolj povečala temperaturo, pa skrajšala čas kuhanja/pečenja. Sem pa jih tudi uporabila za pripravo hladne solate oz. rižote. Vrgla sem jih v krop- malo osoljen z dodatkom limone in jih izluščila. Za rižoto sem uporabila preostanek vode, repke pa dodala na koncu. So pa sveži zame zakon!

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

21. dec 2009 17:48

Da razložim, ribarnica v Kopru, tista na tržnici, no, tista smrdi, V Izoli imamo novo ribarnico, vendar še nisem bila... v Ljubljani sem bila vsega skupaj morda15 krat in od tega dvakrat v ribarnici, ker me je mož zvabil, čeprav sem mu rekla, ma kaj češ, da padem skupi? Bila sem prijetno presenečena, ker tista ribarnica res ni smrdela, lepa, čista in so bile celo sveže ribe, ne kot pri nas!

Pa naj še nekaj povem, običajno plava riba smrdi, bela pa ne. Mislim, da brancin spada pod belo ribo.

Ha, zdaj me pa bo Hedonist.

No, pa še odgovor na temo, škampi so dobri sveži, vendar tUdi zamrznjeni niso slabi, če jih boste delali po mojem receptu....

Nič, ko nabavit pluska pa najdit recept v hecu je vedno nekaj resnice!

lp!

Srećno Novo leto!

Anamarija

Sporočilo je spremenil(a) anamarija1 dne 21.dec 2009 17:50

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

21. dec 2009 18:12

Anamarija, prav imaš. Temna (plava) riba ima močnejši volj po RIBJEM olju, ker imajo veliko več maščob kot bele ribe. Pomislite samo na albacore tuno ali lososa (sledni, divje ulovljen nima skoraj nič maščob, ker mora veliko plavat in ne lenari v kakšni umetni luži), kak volj imajo.

Tudi sama kupujem samo zamrznjene ribe ali če pa že rabim na hitro kaj, kupim "pred prodajo odmrznjene". Slednje dosledno poduham, preden mi jo stehtajo in zavijejo. Sveže ulovljenih pri nas skoraj ni za dobiti.

Dvomim, da je bil losos, ki sem ga nedavno videla v trgovini pri eni konkurenci dobrega soseda, na policah s "svežimi" ribami, svež pripeljan iz farme lososov kjerkoli že na svetu. Če je bil pripeljan malo stran od Slovenske prestolnice nezmrznjen, ni bil za nikamor drugam, kot za v smeti.

Ribe in morske sadeže imam namreč čisto preveč rada, da bi se limitirala na tisti en teden, ko sem mogoče na morju. Ljubiteljica sladkovodnih rib pa nisem bila nikoli, predvsem zaradi koščic.

Sicer pa poznate tisto računalniško: Smeti not, smeti ven. Isto velja za zmrznjene ribe. Če zmrznejo Ž kvaliteto ribe, odmrznjena ne bo A+ kvalitete. V tem je problem, ne v čem drugem.

 

Vanja

strelka  

član od: 8.5.2006

sporočila: 659

21. dec 2009 20:22

Saj, Zzak, točno to sem mislila. Če se za ta denar ne da dobiti hrenovke (btw, ne vem, koliko stanejo hrenovke), kakšna je potem lahko riba, ki je po možnosti prepotovala pol sveta? Da ekološkega vidika niti ne omenjam. Verjetno je bistvena razlika med nama v tem, da jaz vrednotim stvari absolutno, ti pa relativno, in raje jem malokrat absolutno odlično. Ampak vsakomur svoje, kajne? Hej hedonist, malo natančnosti ti ne bi škodilo. Napisala sem, da večina ljudi pozna osnovne znake sveže ribe (z izjemo morda tega, da sveža riba stoji vodoravno, če jo primeš pri glavi), zato pa prodajalci uporabljajo opisane trike (mimogrede, presenečena sem, da se nihče ni spotaknil ob to oz. da se to nikomur ne zdi problematično). Ljubljanska ribarnica na glavni tržnici smrdi in pika. Veliko hodim po svetu in povsod vtaknem nos tudi na tržnico in ribarnico in nikjer ni tako hudo oz. še nikjer ni kdo stopil malo stran od mene, če sem potem šla npr. še v trgovino. "Najlepše" se ta vonj prime na jeans. Sicer pa prosim, da si vsak skeptik sam naredi preizkus - naj si ujame ribo (ali pač naroči pri Fondi, kjer ti na dom dostavijo manj kot dan staro ribo) in jo povoha. Sveža riba (bela ali plava, nima veze) ima čisto rahel vonj po morju in čisto nič drugega. Tisto, čemur vi pravite vonj po ribi, je že vonj nesveže / stare ribe. Tako da ne mi prosim o pravem vonju in okusu. Ni čudno, da se na tržnici proda vse s**** Tam sem videvala ribe že s popolnoma vdrtimi in čisto kalnimi očmi (takim očitno tudi kapljice ne pomagajo več) in se spraševala, kdo za vraga to kupi. No, zdaj vem. Sama ostajam pri svežih ribah, gojenih ali divjih. Sicer pa se mi ne da opravičevati ali razlagati svojega odnosa do rib tukaj na forumu, zase vem, in meni dragi tudi, to je pa tudi vse, kar je važno. Bi si pa vsekakor želela več ozaveščenosti med potrošniki, ker bi bilo potem dobre ponudbe več. strelka Sporočilo je spremenil(a) strelka dne 21.dec 2009 20:32

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

21. dec 2009 20:51

strelka je napisal/a:
Saj,Sicer pa se mi ne da opravičevati ali razlagati svojega odnosa do rib tukaj na forumu, zase vem, in meni dragi tudi, to je pa tudi vse, kar je važno. Bi si pa vsekakor želela več ozaveščenosti med potrošniki, ker bi bilo potem dobre ponudbe več.strelkaSporočilo je spremenil(a) strelka dne 21.dec 2009 20:32

 

Prav imaš, Strelka.

Vanja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti