Sol, poper, začimbe...po okusu, po potrebi??????

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

16. dec 2009 15:45

Ej rimmy, sem rekla dobro napisani recepti, sol je pa res delikatna zadeva.

Me zanima, kako jih učijo kuhati osnovnih jedi na kaki dobri kulinarični šoli. No, seveda so si okusi različni in različni moderni kuharji prirejajo jedi po svoje, ker drugače nihče ne bi gledal kuharskih oddaj ali kupoval njihove knjige. No, Jamie je pač eden tistih, po katerih ne bi kuhala, ker mi je fant totalno neapetitlich. Tudi Julia je napisala knjigo tako, da posoli vse samo na koncu. Ob tisti sicer dobri govedini po burgundsko me je mož samo čudno pogledal izpod čela in vprašal, če sem meso pozabila soliti. Jaz sem pa srčno upala, da ne bo opazil neslanega mesa. To se niti po 3 urah v pečici ni napojilo soli, čeprav je bila omaka ravno prav slana. Kot da ne bi vedela bolje.

 

Vanja

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

16. dec 2009 15:45

Ne vidim potrebe, da bi letelo perje, Vanja. Je pa tako, da so ljudje navajeni jesti različno slano hrano in da okus z leti postaja manj občutljiv; moja mati kako stvar kdaj zasoli tako, da mene dobesedno peče goflja, ona pa ugotavlja "no ja, mogoče se danes res malo bolj sol čuti, ampak presolila pa nisem!" (ženska je sicer trmaste sorte, včasih ji grozim, da bom poimenovala po njej enoto za trmo, in sicer se bo v običajnih okvirih govorilo v mili- ali celo mikroenotah, hihi). V Italiji imajo navado kruh zelo malo soliti, in kadarkoli pridem po daljsih pocitnicah nazaj v Slovenijo, se mi zdi kruh skoraj tako slan kot čips (kadar ga delam doma, ga dam približno pol čajne žličke, torej približno 5-7g na kakih 60-70 dkg moke; tudi ostale jedi skušam soliti čim manj, zlasti meso, ki vsebuje kar precej soli že samo po sebi). Druga stvar je pa tista sol, ki daje kontrast okusu za sladko, in ki ne sme manjkati; tudi obratno, veliko pikantnih jedi močno izboljša majhna žlička sladkorja ali medu, nekatere vrste zelenjave, na primer paprika ali čebula, vsebujejo precej sladkorja (prebranac, ki ga delam sama tako, da sta fižol in čebula skoraj v enakih razmerjih, je ohlajen in pogret skoraj sladek, deloma najbrž tudi na račun hidrolize škroba, pa nas to nič ne moti). Nasploh bi bilo za Slovence po zdravstvenih priporočilih glede na veliko število ljudi z zvišanim krvnim pritiskom dobro, da bi solili vsaj pol manj (druga stvar je problem joda, ki ga dobimo večinoma iz soli in večinoma premalo, odtod pa tudi veliko število obolenj ščitnice; eden od nasvetov je, da naj kupujemo sol v majhnih zavitkih in jo hranimo v zaprtih posodah, ker iz odprtega zavitka jod precej hitro odsublimira). lp, proxima

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

16. dec 2009 17:53

Je razklika med "po potrebi ali občutku"  in "po okusu".

V recept težko napiše, točno kolikosoli ali popra ter drugih začimb. Kot so že predhodnice rekle: po malem, ker dodaš vedno lahko, odvzameš pa težko, ko gre za sol, poper ali kašno drugo začimbo izrazitega okusa.  Zato naj obvelja: po okusu ... Ampak tudi v tem primeru jed za vse ne bo enakega oskusa, enemu bo premalo, drugemu preveč in tretjemo ravno prav začinjena. Enako kto v primeru, če ravnamo po občutku ali po potrebi ...

 

Ni, da bi se človek zavoljo takih reči obremenjeval. Ščepec po ščepec, pa bo šlo. Mamamia

mamamia

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

17. dec 2009 7:23

jaz sem sla iz firbca preverit v svojo "vojno kuharico", zacimbe so res podane v gramih - poper 0.1 g na porcijo, petrsilj 0.5 g, ... sol pa ne. Sol je kar po okusu LP, R. "Stressed is desserts spelled backwards!"

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

17. dec 2009 8:56

Če razmišljate o merah soli za določeno jed, nastane problem pri vsej izbiri današnjih vrst soli. Ker je razmerje v slanosti/količini soli ogromno. Za moj okus naj bo še vedno manj soli in več okusa same hrane ki jo pripravljamo. Sol v mlinčku pa na mizo, pa naj si potem ljudje dosolijo če jim je premalo. Poznam kar nekaj ljudi ki si dosolijo tako da meni rata slabo, pa čeprav niti probali še niso hrane. Tako da je govoriti o pravi meri soli neproduktivno. Jaz vse solim z roko ali z mlinčkom in zgolj po izkušnjah, mer ne uporabljam praktično za nič, niti za moko, razen seveda pri stvareh ki jih delam prvič, drugič. In v tem vidim veliko več užitka kot se ukvarjati z vagami in merami. Jaz umiram od smeha ko se moja draga spravi kaj kuhat in si vse sestavine že prej izmeri in prištima na pult točno v promilih, seveda vse dvakrat preveri, nihče je ne sme motit med tem.,, Ne rečem pa da ne obstajajo recepti za katere morajo biti sestavine točne, da me ne bo kdo lovil za besedo. zzak1977

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4733

17. dec 2009 10:30

Ma, če bi jaz imela tako vsestransko sposobnega eksperta, bi ga najbrž kar v vitrino zaprla in le za čas, ko bi kuhal, ven spustila... Ognjič

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

17. dec 2009 10:33

@Ognjič: count your blessings, so will I :))))))))))))))))))))))))))))))))

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

17. dec 2009 10:52

Nimaš dosti velike vitrine za moj ego. zzak1977

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5048

17. dec 2009 11:31

Tole mi deluje kot da ste kolegice malo fovš če znamo oz. obvladamo kulinarične spretnosti tudi moški. Kajti takšne pripombe so povsem neumestne še posebej od sicer resne in kredibilne članice ,je zbodlo tudi mene. hedonist

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

17. dec 2009 11:43

Blessing1, blessing2, blessing3, blessing4, blessing5, ... blessingN, etc, etc. lp, proxima (counting HER blessings...)

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti