Seminarska kroženje vode po živali

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

6. dec 2009 21:58

V naravi že, v telesu pa ne, če jo popijemo in potem, kasneje, polulamo......to ni kroženje v živali, no....je kvečejmu pretok. Tudi tista, ki nastaja ali se porablja pri procesih, ne kroži....

Od kod ti pa ideja, da je to novoslovenski izraz? Kaj sploh je novoslovenščina?

rimljanka - zasebno mnenje

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

6. dec 2009 22:27

Draga rimljanka, poprečni zadrževalni čas vode je v telesu pač daljši od tistega, ki poteče med pitjem in lulanjem. V tem času voda nekje je in nekaj počne. Lahko sicer leno preži v otečenih gležnjih in samo čaka, da jo spet odplakne ven. Lahko se pa zaplete v vse mogoče biokemijske pustolovščine - ker ni biokemijske reakcije brez vode - in, glej ga zlomka, hočeš nočeš se znajde v produktih teh reakcij, ki gradijo celice, encime, hormone, ja, še celo v kosteh je je nekaj..... in čez čas vsa ta čuda narave odmrejo ali razpadejo in pri tem že spet, hm, nastne tudi voda. Ta lahko zdrvi naravnost proti ledvicam in ven na sveži zrak, da jo predelano popije kdo drug (saj ti zanesljivo poznaš tisti vic, ki ga tako zelo radi pripovedujejo v Nemčiji, pa tako zelo neradi slišijo na Nizozemskem, namreč, da je vsaka voda, ki jo Nizozemec popije, prej šla skozi najmanj tri Nemce), lahko jo pa spet pohopsa kaka pohlepna celica ali kaj in cel cirkus se začenja znova. In znova in znova in znova, tako pač dela statistika, nekaterim H2Ojem uspe uiti na svetlo po najkrajši možni poti od grla do mehurje, nekaterim pa zlepa ne. Temu se reče "water cycling", pa prevedi to kako hočeš. Se priporočam za primernejši ali pravilnejši izraz in ga bom z veseljem uporabila tudi pri delu. Kaj je novoslovenščina, pa ti zanesljivo veš. Vsaj morala bi. Nas so to naučili v gimnaziji, zdaj pa, se mi zdi, lahko vprašaš že koga iz zadnje triletke osnovne šole. Lep pozdrav, Sonja

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

6. dec 2009 22:44

beki pa če res ne kroži noooooo, dela elipse, vijuge hihi.. bannanna_v_slo ;)

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

7. dec 2009 9:59

Mene pa zabava, ko sta punci, ki sta mi tako okej, šli v en naravoslovni disput. Drugače pa moj prispevek k novoizreku: biološko cikliranje ali pa skrajšano biocikliranje! Vendelina jr.

čoko  

član od: 19.11.2007

sporočila: 867

7. dec 2009 15:01

rimljanka je napisal/a:

čoko, ni čisto tako, iz krvi v celice, pa spet iz jih ven......kroženja pa ni in ni......

rimljanka - zasebno mnenje

Itak da ni čisto tako, ampak se mi zdi, da je bilo vprašanje za osnovno šolo (nižja stopnja?), pa se mi ne zdi potrebno vmešavat raznorazne Krebsove in Calvinove in nevemčigave cikluse v to... Kroženje pa pride na vrsto po lulanju, izhlapevanju, pa pride dežek... in je krog.

Se še predobro spomnim, kako so nam poenostavljali stvari v OŠ, v srednji me je čisto pretreslo, kako je vse komplicirano, ko so me pa na faksu soočili s čistimi, podrobnimi dejstvi, sem se pa sprijaznila s tem, da vse pride ob svojem času....

 

Atina, zdaj sem se pa še jaz pošteno nasmejala, ko sem po tvoje prebrala  

čoko

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

7. dec 2009 16:32

Vendelina jr. je napisal/a:
Drugače pa moj prispevek k novoizreku: biološko cikliranje ali pa skrajšano biocikliranje! Vendelina jr.

Ma dej, Vendelina, no, ljudje, šlampasti kot smo, bomo tisto biocikliranje kmalu spremenili v bicikliranje, pa bodo težave tu!

lp

cervus

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

7. dec 2009 17:25

Bicikliranje vode po telesu - to mi je všeč :)

Atina

Balenka  

član od: 28.4.2004

sporočila: 2825

8. dec 2009 19:03

, tudi meni! Balenka

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

8. dec 2009 20:44

Pa da ne boste mislili, v kemiji bicikli niso nič čudnega:

Zakaj ne bi bili še v biologiji?

Atina

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti