Božično-novoletni menu

Lilka  

član od: 9.10.2002

sporočila: 12

10. dec 2014 20:48

Zdravo,

 

da ne odpiram nove teme. Prosila bi vas za pomoč.

Kakšen jedilnik bi izbrali za novoletno večerjo (pogostitev doma) za 10 odraslih in 10 otrok (od 0 do 10 let).

Nekako sem si zamislila za predjed ribji namaz za otroke in tatarskega za odrasle. Juha bi lahko bila bučna, za naprej sem pa v temi. Ne bi pa rada cel veČestitke prej visela v kuhinji.

Za otroke sem mislila v listnato testo zaviti hrenovke, zraven pa francosko in pirino solato. Za odrasle pa ne vem. Kakšen predlog? Verjetno golaž ni ravno ok.

za sladico pa mogoče kakšen mousse, potica in keksi.

 

Hvala in lep večer :)

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

10. dec 2014 21:19

Ne vem kako veliko stanovanje imaš, a že za enostavno klasično večerjo - predjed -glavna jed-desert, rabiš za dvajset ljudi dve zares veliki mizi. Upoštevaj še minimalno dekoracijo, prostor za morebitne servirne posode...Pravzaprav rabiš več miz. Pa  kuhanje (tudi če glavnino pripraviš vnaprej), serviranje, odnašanje krožnikov in pribora, prinašanje novega... - mislim da boš v takem primeru res večino časa v kuhinji ali na poti vanjo.

Edina pametna rešitev bi bila po moje toplo-hladni bife. torej kup različnih prigrizkov, ki jih dopolnjuješ po potrebi.

Golaž pa - odkrito povedano, ni ravno ena praznična pogostitev ob okrašeni jelki in lučkah, svečnikih...itd. To se ponudi na gasilskih veselicah, na pohodih in likofih. Pa čeprav zna biti hudo dobra stvar.

Lisa

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15147

10. dec 2014 22:59

Smo imeli že kar nekaj novoletnih srečanj in smo sprobali več variant. Na koncu se je obneslo, da imamo skromno predjed brez juhe- torej kak namaz, narezek. Za glavno jed pa meso v pečici - piščanec, krompir in zelenjavni riž. Ne vem zakaj bi delala različne jedi, če spečeš´dva piščanca bo za vse dovolj, pa otroci ga imajo itak radi. Pa najmanj dela imaš s pečenjem v pečici. 

Smo imeli tudi golaž in je bilo super...

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

11. dec 2014 2:17

Predvsem ne kompliciraj, ker potem boš ne le ves silvestrski večer, pač pa tudi dan prej non stop v kuhinji.

Rubji namaz in tatarski sta čisto v redu za začetek. Le na to pomisli, kako boš toast za tatarskega za 10 ljudi sproti pekla ...

Za naprej pa - vsekakor izpusti juho. Potem pa? odvisno od vaših bavad in pričakovanj gostov, pa od tega, ali so ti drugi pripravljeni pomagati.

Jaz sem pri takih stavreh za jedi ki se lahko pripravijo prej, pa se potem zvečer samo končajo ali pogrejejo. Zati ti lepim ta link, malo ga preberi, pa morda kaj najdeš. Za 10 ljudi pride v poštev kaj iz pečice (poglej recept piščančji žur, je v bazi), tudi moja počasna goveja pečenka.

 

V vsakem primeru angažiraj vse udeležence - vsaka naj nekaj pripravi in prinese s seboj. Razsen če želiš blesteti kot idealna gostiteljica, ki vse pripravi sama. 

Imej pred očmi, da ni nujno, da se fejst najeste za silvestrovo, ampak da je point v druženju, ki gre lepo od rok tudi 

 

 

Hladne predjedi
- roastbef, naložen v obliki cveta, prelit s sokom, ki je nastal med pečenjem
-zvitki iz rostbifa in špargljev
- lososovi zvitki s smetanovim hrenom
- bučkini zvitki s sirom in sušenimi paradižniki (ali z zeliščno skuto, ali z gorgonzolo)
- zvitki iz pršuta (rezine pršuta s tanko plastjo skute, okrašeno z olivo ali grozdno jagodo in sirom)
- sušene marelice, ovite v slanino, enako suhe slive; lahko je ovito tudi v pršut; se ogreje v pečici
- kumare, polnjene z zeliščno skuto,narezano na koleščke
- solata iz ajdove kaše
- solata s kus kusom in zelenjavo
- lignji v solati
- stekleni rezanci z rakci in perutnino v solati
- mešana morska solata
- zeleni rezanci z morskimi sadeži
- lososov zloženec
- sirova plošča, okrašena z orehi, olivami in grozdjem
- mocarela, narezana na kolobarje, med rezinami paradižnika, okrašeno z baziliko
- zeljni zvitek
- marinirana škarpena
- mariniran mlad sir z olivami
- pastetke (skledice iz listnatega testa) z različnimi nadevi
-krofki z različnimi nadevi (paljeno testo ,kot za princeske, le da so nadevi slani)
- pršut z melono
- goveji pršut z mladim sirom
- čolnički ? liste belgijskega radiča napolnimo s skutno peno
- meso in zelenjava v aspiku
- tacosi z mletim mesom in zelenjavo
- tortilje s fižolovim nadevom in sirom
Glavne jedi

- majhni zrezki iz pljučne pečenke v naravni omaki (na osnovi čebule in zelenjave, dušeno na soku od pečenja mesa, zmiksano)
- koščki piščančjega fileja v smetanovi omaki s curryjem
- pečeni ribji fileji, lahko obloženi z zelenjavo ali z mešanico zelenjave, v kateri prevladuje paradižnik
- svinjski file v poprovi omaki
- svinjska ribica s suhimi slivami
- morska rižota
- biriani (riž z začimbami in mesom, pečeno v pečici)
- ocvrt sir
- divjačina v omaki, zraven obvezno brusnice
- rakovi repki v različnih omakah (curry, kokosova, paradižnikova, smetanova, šampanjska?)
- egejski lignji
- piščančja jetra v slanini
- na trakove narezana pljučna pečenka s papriko in ingverjem, lahko tudi z arašidi
- piščančji file z brokolijem in kitajskimi drevesnimi gobami
- različni mesni zvitki

Priloge, prikuhe
- krompirjeva rulada (polnjena bodisi z jajčno omleto bodisi s blitvo ali špinačo)
- kus kus z zelenjavo ali brez
- rulada iz palačink
- gneten krompir (lahko samo krompir, lahko z dodanimi zelišči ali rdečo mleto papriko)
- -suh krompirjev curry (kuhan krompir s kurkumo, čebulo in graškom)
- ajdova kaša s porom ali brez
- trganci iz testa, pomešani s tankimi koščki kuhanega krompirja, praženo na malo čebule, potreseno z mleto rdečo papriko
- riž (z zelenjavo, curryjem, kokosom in korenjem?)
- ajdovi štrukeljci s skuto
- pire iz riževe moke
- zelenjavni stolpiči
- mešana zelenjava (paprika, čebula, paradižnik,jajčevci,naolivnem olju in z zelišči)
- glazirano korenje in čebulice
- zelenjava julienne (narezana na tanke trakove), zgolj blanširana in prelita z maslom
- brokoli, cvetača, korenje z zeliščnim maslom
- rezine treviškega radiča, pečene na žaru in prelite z marinado iz olivnega olja in zelišč

Solate
- zelena solata s pomarančnimi krhlji, pinjolami in rozinami
- zeljna solata s praženo slanino
- rukola s slanimi fileji in kaprami ter zdrobljenim ovčjim sirom
- pisana fižolova solata (zmešamo več vrst fižola, začinimo z oljem in kisom, po želji dodamo še drobno zrezano papriko)
- motovilec
- bučke z jogurtom
- kumare s praženim sezamom in ribjo omako
- rdeče in kitajsko zelje z arašidi in sojino omako
- sojini kalčki s sojino omako

mamamia

Lilka  

član od: 9.10.2002

sporočila: 12

11. dec 2014 6:58

Dobro jutro,

 

Hvala za ideje. Juho bom res verjetno izpustila. Glavno jed pa nekaj iz pečice (HB imam 2).

Mamamia - tole je pa res seznam iz katerega moram kaj najti :).

Pa tudi ideja o 2 piščancih ni slaba.

Drugače bom pa vsekakor angažirala še povabljene. Razmišljam, da sladice prinesejo s seboj...

 

Še malo razmislim in posrfam naokoli...

 

Hvala, lep dan.

 

P.S.

Če pa kdo navrže še kakšno idejo - toliko bolje.

Lilijana Peklar

Issi  

član od: 5.9.2007

sporočila: 703

11. dec 2014 7:04

Jaz pa res močno dvomim, da bi bila dva piščanca dovolj za 10 odraslih in 10 otrok.

Issi

irena66  

član od: 22.4.2009

sporočila: 747

12. dec 2014 14:18

Jaz bi tudi juho spustila, bi jo prihranila za kasneje, .če bi se zavleklo predolgo v noč oziroma jutro.

Jaz ponavadi ko imam več ljudi, dam nekaj od mesa pečt v pečico, lahko piščanca ali pa kakšno pečenko, mrežno ali v testu, vse je super in to lahko prej pripraviš in se skoraj samo peče.

Za proilogo naredim štruklje ali kruhove cmoke s pršutom, to tudi lahko prej pripraviš in potem samo skuhaš, za prilogo ponavadi naredim kar kuhano zelenjavo in zabelim z drobtinam na maslu tako kot štruklje, omako pa naredim od sestavin ki so se pekle s pečenko. Tisti čas ko pečenka počiva, pa lahko daš v pečico popečt polnjene šampinjone z gorgonzolo ali pa narediš gratinirano zelenjavo. Solato pa tudi že prej pripraviš.

 

Je kar nekaj predpriprave, vendar imaš vse dokončano v slabe pol ure in eno osebo da ti pomaga servirati.

 Otroci pa ponavadi obožujejo kar si napisala, čeprav mislim da se tudi ostalih jedi ne bi branili.

 

Pa veliko užitkov pri pripravi, karkoli boš že delala.

irena

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15147

12. dec 2014 14:44

Če ste se zmenili, da skupaj praznujete se lahko domenite kdo bo kaj pripravil in si stroške razdelite. Dva večja piščanca zadostujeta, če niso pretirani jedci, saj že predjed nasiti, pa otroci pojejo polovično, pa še priloge, solatke. Če pa te skrbi ali nista dovolj je lahko še kaka svinjska ribica.

Mi bomo letos iz tega razloga, ker je za večerjo ena konkretna predjed dovolj ( pršut, sir, morske hladne jedi, sladice) ostali samo pri temu in naslednji dan imeli nekaj bolj konkretnega. 

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti