Božično-novoletni menu

neznan uporabnik

5. dec 2009 10:38

Vegetarijanski menu (z ribami): Hladna predjed: Tunin namaz ali tunin karpačo, popečeni kruhki (beli) Juha: Čista ribja juha, zakuhan riž Glavna jed: Večja riba (kovač škarpena…) v pečici s krompirjem, kuhana zelenjava z maslom, paradižnikova solata s feto. Sladica: Sadna torta Vegetarijanski menu (brez rib): Hladna predjed: Skutin namaz, polnozrnat kruh Juha: bučna krem juha ali čista zelenjavna juha z domačimi rezanci (ali kakšno drugo domačo zakuho) Glavna jed: Ocvrti kaneloni s sirom in melancanami (tanko narezane melancane opečemo, 4-6 rezin položimo na palačinko, potem še kos sira in zavijemo kot sarme. Paniramo v moki, jajcu in drobtinah in ocvremo.), tatarska omaka, pečen krompir v pečici z zelenjavo (na rezine narezan in osoljen krompir obložimo z rezinami paprike, bučk, paradižnika …), krompirjeva solata z jajci in kumaricami, zelena solata (radič, motovilec, endivija, kristalka … - vsaj dve vrsti, ampak vsako zase, lahko s fižolom, lečo, krompirjem) Sladica: Rolada s sadjem ajda66

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

5. dec 2009 11:21

http://www.kulinarika.net/forum/topic.asp?TOPIC_ID=4738

 

Tule smo pred nekaj leti načeli temo o slavnostnih jedilnikih, morda katera dobi kakšni idejo iz zapisanega.

 

Za letos še niti približno ne vemo, kaj bo na mizi za božično večerjo: Moj predlog bo losos v smetanovi omaki s koprom in širokimi rezanci s tartufi, ali losos na dušenih jabolkih z ingverjemm, drug del družine bo predlagal nekaj bolj mesnega, pa bomo nekaj kombinirali.

 

Mamamia

mamamia

župca  

član od: 12.5.2004

sporočila: 348

5. dec 2009 19:34

Mamamia, tale losos na dušenih jabolkih z ingverjem me zelo zanima, kako narediš. Že po opisu se mi sline cedijo. Za novo leto "moramo" zmeraj pojesti veliko lososa in se mi že dogaja, da se mi okus upira pri sami črki L. Tale jabolka verjetno ublažijo okus in naredijo jed sočno. Bom hvaležna ,če boš objavila recept. Terakota, poizkusi originalni recept od mamamie, sestavine dajo slano sladek okus. Če bo riž zaradi čakanja presuh, si lahko pomagaš s kakšno slano omako in ne ravno z ananasovim kompotom. lp, župca

terakota  

član od: 19.9.2009

sporočila: 469

5. dec 2009 20:44

župca je napisal/a:
Terakota, poizkusi originalni recept od mamamie, sestavine dajo slano sladek okus. Če bo riž zaradi čakanja presuh, si lahko pomagaš s kakšno slano omako in ne ravno z ananasovim kompotom. lp, župca
Pozdrav! ja, saj sem mislila napravit original sladko-kislo, samo ker ne jem mesa, bi piščanca zamnejala z tofujem...ali pa s čim drugim...? Je pa recept prava pogruntavščina, čestitke, mi je všeč ker je enostaven, eksotičen in zelo praktičen... " Glavna jed: Ocvrti kaneloni s sirom in melancanami (tanko narezane melancane opečemo, 4-6 rezin položimo na palačinko, potem še kos sira in zavijemo kot sarme. Paniramo v moki, jajcu in drobtinah in ocvremo.)" Tole tudi zveni jako zanimivo!!! Uf, kako dobra tema! Potem spečeš verjetno manjše palačinke (se kakšno začimbo doda v zmes?) in na njih nalagaš popečene melancane? Peteršilj in česen poleg melancan ali kaj drugega? In spečeš celo 'sarmo'? lp p.s. pri nas bomo verjetno imeli še sirove samose, pri nas so vsi nori na njih, tudi čisto vsem obiskom so blazno všeč: napraviš testo za njoke, razvaljaš majhno polpeto, na sredino daš košček sira in zapogneš ter robove dobro pritisneš z vilico (zato samose, zaradi oblike) in ocvreš-njami! lp drugič;) terakota

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

6. dec 2009 10:51

Župca, čisto preprosto je.

File lososa (ali kotlet, kar imate raje) premažem z olivnim oljem in začinim z malo soli in popra ter koprom (ta se zelo lepo poda k lososu). Jabolka narežem na kocke in dušim na malo masla, potresem jih z ingverjem (svežega drobno naribam, je okus izrazitejši,kot če uporabiš tistega v prahu), dodam malo soka limete, zalijem z malo vina, in ko jabolka razpadejo, ogenj izključim. Lososa opečem v ponvi, da je lepo hrustljav, potem na krožnik naložim dušena jabolka, na to dam pečeneo ribo, malo okrasim in toje to.

 

Mamamia

mamamia

župca  

član od: 12.5.2004

sporočila: 348

6. dec 2009 22:25

hvala, mamamia, tole si moram natisniti, čeprav je tako preprosto, kot praviš. Vendar, podrobnosti so pomembne. Koper moram še nabaviti. Ingver imam doma tudi samo v prahu, bom pri sosedu kupila še kakšno koreninico skupaj s kotleti. Se mi že brbončice oglašajo.Tole bo zagotovo na enem od mojih prihodnjih jedilnikov. Ali imaš v rokavu še kakšen nov recept za prekajenega lososa? Tvojo zloženko smo namreč že preizkusili. lp, župca

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

7. dec 2009 10:51

Prekajenega imam jaz najraje kar tako, brez vsega, na košču toasta. Ali pa ga narežem na majhne koščke in uporabim za omako za široke rezance. Malo segrejem olivno olje in dodam malo masla, na tem minuto ali dve premešam zrezanega lososa, dodam malo kopra in sesekljanih kaper ter čisto malo sladke smetane. Zlijem čez kuhane široke rezance, rahlo premešam in pojem.

Lahko pa spečeš palačinke, daš na vsako rezino lososa, premazano s mešanico sladke smetane in ne preveč ostrega hrena - lahko tudi z jabolki - , jih zviješ in narežeš na malo šriše roladice. Mnogo dobro ...

 

Mamamia

mamamia

kroki  

član od: 22.10.2003

sporočila: 508

7. dec 2009 11:14

Pri nas je težavo kaj za slavnostno večerjo rešil sin zelo elegantno : en večer sirov foundi, en večer mesni foundi (ker se mu je vedno zelo lepo zdelo, iz skupne posode, druženje, nekaj posebnega, pa ne, da ne jemo obrokov skupaj). Vprašanje je le katero na kateri včer http://www.mojalbum.com/jagikroki/torte

župca  

član od: 12.5.2004

sporočila: 348

8. dec 2009 19:50

mamamia, hvala tudi za drugi recept. Tole s palačinkami bo vredno greha. Saj pravim, vedno dobimo velik kos in je potrebno kar nekaj receptov, da smo pri "repu" še navdušeni za mizo. Bom še kaj eksperimentirala, sem dobila idejo. No, poleg vsega bo pri nas kot rdeča nit še tatarski biftek in pršut z raznimi prilogami: hren, kapre, olive, majoneza, ribana zelena pa vse to zmešano skupaj na nekaj načinov, pa ruska solata, pa malo suhega sadja, ki popestri okus. Malo se igramo kombinacije okusov, za vsakega nekaj. Imamo pa letos pridruženega družinskega člana, ki ne je tatarskega biftka. Zanjo morda pripravim lososov namaz, vendar-ups, tudi rib ne je. Še ne. lp, župca

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti